Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Umowa rzemieślników i urzędu współpracy w tworzeniu miejsc pracy

Jacek Sieński
Porozumienie dotyczące współpracy zawarły w piątek Pomorska Izba Rzemieślnicza Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Gdańsku oraz Powiatowy Urząd Pracy w Gdańsku. Dokument, dający szanse bezrobotnym zarówno na zdobycie zawodu, jak i na znalezienie zatrudnienia, podpisali Roland Budnik, dyrektor gdańskiego PUP, i Wiesław Szajda, prezes pomorskiej izby.

Porozumienie to początek konkretnych działań. Pomorska izba liczy, że współpraca z PUP przyniesie korzyści zarówno osobom poszukującym pracy, jak i przedsiębiorcom. Bezrobotnym będzie można zaoferować szkolenia zawodowe w zakładach rzemieślniczych i w pomorskich szkołach rzemiosł, których organem prowadzącym jest izba. Pozwoli to na przygotowywanie zawodowe pracowników, ale zgodnie z zapotrzebowaniem firm. Tym samym szkoleni, po zdobyciu konkretnych kwalifikacji zawodowych, będą mieli zagwarantowane zatrudnienie.

Zdaniem Dariusza Gobisa, dyrektora pomorskiej izby, porozumienie z PUP ma służyć przede wszystkim wspieraniu rozwoju pomorskich firm, bo przewiduje ono rozpoczynanie procedur związanych z zatrudnianiem osób bezrobotnych od kontaktu z przedsiębiorcami poszukującymi pracowników. Podobne rozwiązanie funkcjonuje z powodzeniem w Hamburgu, w którym tamtejsza izba rzemieślnicza realizuje z sukcesami współpracę z urzędami pracy.

- Porozumienie jest umową partnerską na lokalnym rynku pracy, pierwszą w kraju, zawartą między organizacją rzemieślniczą a urzędem pracy - podkreśla dyrektor Budnik. - Zadanie naszego urzędu stanowi między innymi wspieranie pracodawców. Pomorska izba zrzesza 2,5 tys. przedsiębiorców, którzy są naszymi potencjalnymi partnerami. Zaoferujemy im stałą opiekę w sprawach dotyczących poszukiwania kandydatów na nieobsadzone stanowiska pracy i poradnictwa zawodowego. Takiej pieczy nie sprawuje nad pracodawcami żaden z urzędów pracy w kraju.

Chcielibyśmy wykorzystać możliwości pomorskiej izby, gdy chodzi o szkolenie zawodowe. Pozwoli to na przestawienie naszego systemu szkoleń na taki, który dostosowany będzie do konkretnego zapotrzebowania firm na pracowników. Dysponujemy funduszami na ich dofinansowanie. Skorzystamy tutaj z bazy szkoleniowo-dydaktycznej pomorskiej izby i ogromnego doświadczenia przedsiębiorców zrzeszonych w cechach, są to rzemieślnicy z tytułami mistrzów, prowadzący w swoich zakładach szkolenia zawodowe. Połączymy więc dwa potencjały - izby i naszego urzędu, z pożytkiem dla pomorskiego rynku pracy.

Dyrektor Budnik przekazał, iż PUP zamierza zorganizować spotkanie z rzemieślnikami, co pozwoli zorientować się, jakie mają oni możliwości szkolenia bezrobotnych i potrzeby kadrowe. Zostaną także poinformowani, z jakiego wsparcia mogą skorzystać.

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki