MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ulica Wajdeloty nie będzie deptakiem w wakacje. Większość mieszkańców nastawiona negatywnie do pomysłu restauratorów

Rafał Mrowicki
Rafał Mrowicki
Część ulicy Wajdeloty była testowo zamknięta dla samochodów między 11 a 14 czerwca
Część ulicy Wajdeloty była testowo zamknięta dla samochodów między 11 a 14 czerwca Przemyslaw Swiderski
Większość mieszkańców czterech ulic Wrzeszcza Dolnego nie chce, by ulica Wajdeloty była tego lata częściowo zamknięta dla ruchu samochodów. Władze Gdańska przychylają się do ich opinii.
Trwa głosowanie...

Jak Twoim zdaniem powinna wyglądać ulica Wajdeloty?

W czerwcowy długi weekend (11-14.06.2020) ulica Wajdeloty we Wrzeszczu Dolnym była częściowo zamknięta dla samochodów. Postulowali o to lokalni restauratorzy. W pierwszych miesiącach epidemii koronawirusa stracili obroty. Wystąpili do władz miasta o ograniczenie ruchu samochodów w wakacje na odcinku między skrzyżowaniem z ulicą Aldony a skrzyżowaniem z ulicą Grażyny, by na miejscach parkingowych móc wystawić ogródki gastronomiczne, a na jezdni zrobić deptak dla pieszych.

Przez te dni ulica była oblegana przez gości, a lokale gastronomiczne cieszyły się popularnością.

Inicjatywa spotkała się jednak ze sprzeciwem części mieszkańców. Obawiali się oni hałasu i bałaganu ze strony klientów licznie odwiedzających puby i restauracje. Oburzenie wśród nich wywołał też brak konsultacji tej decyzji z nimi oraz zajęcie kilku miejsc parkingowych.

Pod koniec czerwca Gdański Zarząd Dróg i Zieleni przeprowadził ankietę wśród mieszkańców ulic Wajdeloty (pomiędzy ulicami Aldony i Grażyny), Grażyny oraz Aldony i Wallenroda (do przecięcia tych dwóch ostatnich ulic z ulicą Lelewela). Ankieta objęła ok. 555 osób i wypowiedziało się w niej 391 respondentów (daje to ponad 70 proc. uprawnionych).

Pytania oraz warianty odpowiedzi brzmiały następująco:

1. Czy chciał(a)by Pan(i), żeby zmiana organizacji ruchu została utrzymana w dłuższym terminie?

  • TAK
  • NIE

2. Jeśli TAK, to:

  • Na stałe
  • Tylko w okresie wakacyjnym
  • Tylko w weekendy w okresie wakacyjnym
  • Tylko w sezonie ogródków gastronomicznych (od kwietnia do października)
  • Trudno powiedzieć
Część ulicy Wajdeloty była testowo zamknięta dla samochodów między 11 a 14 czerwca
Część ulicy Wajdeloty była testowo zamknięta dla samochodów między 11 a 14 czerwca Gdański Zarząd Dróg i Zieleni

Dwie trzecie respondentów wypowiedziały się negatywnie ws. ewentualnego utrzymania chwilowych zmian w organizacji ruchu. Większość respondentów, którzy odpowiedzieli twierdząco, opowiedziała się za ewentualnym utrzymaniem tych zmian w wakacyjne weekendy. Niemal jedna piąta dopuściłaby wprowadzenie tam deptaku na stałe.

- Czasowa zmiana organizacji ruchu na ul. Wajdeloty była odpowiedzią na postulaty restauratorów, którzy apelowali do władz Gdańska o umożliwienie wystawienia ogródków gastronomicznych przed swoimi lokalami - mówi Magdalena Kiljan, rzeczniczka GZDiZ. - Dzięki wyłączeniu fragmentu ul. Wajdeloty z ruchu pojazdów w dniach 11-14 czerwca ogródki stanęły na chodniku i w zatokach postojowych, a piesi mogli spacerować jezdnią, tak jak jest na ul. Piwnej. Zgodnie z wynikami w tym roku nie będziemy wprowadzali zmian. Pracować będziemy nad rozwiązaniami wykorzystującymi potencjał zrewitalizowanej ulicy - dodaje.

- Od kilku lat w ramach wybranych przedsięwzięć stosujemy w Gdańsku model prototypowania. Zależy nam na tym, aby mieszkańcy mieli szansę po pierwsze zobaczyć w praktyce rozwiązanie, a po drugie je ocenić. Tak się stało również w przypadku propozycji utworzenia deptaka na Wajdeloty. Szanując wolę mieszkańców wyrażoną w badaniu ankietowym w najbliższym czasie to rozwiązanie nie zafunkcjonuje. Niewykluczone, że w przyszłości przy okazji jakiegoś długiego weekendu zwrócimy się do nich w tej sprawie z ponownym zapytaniem o opinię - mówi Piotr Grzelak, zastępca prezydent Gdańska ds. zrównoważonego rozwoju.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Katastrofa śmigłowca z prezydentem Iranu. Co dalej z tym krajem?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki