Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ulgi na przejazdy pociągami jednak nie zostaną zniesione?

Szymon Zięba
Przemek Świderski
Od przyszłego roku mają zniknąć zniżki m.in. dla studentów na przejazdy pociągami i autobusami dalekobieżnymi. Ministerstwo zapewnia, że jest przeciwne zniesieniu tych ulg.

Problemem dla tych, którzy do tej pory mogli skorzystać z tańszych przejazdów pociągiem czy autobusem, może okazać się ustawa o publicznym transporcie zbiorowym z 2010 roku. Chodzi o część przepisów, które mają wejść w życie od 1 stycznia przyszłego roku. Choć Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa zapewnia, że zrobi wszystko, by niekorzystne regulacje najpierw przesunąć w czasie, a potem wyeliminować całkowicie, to studenci, uczniowie czy niepełnosprawni obawiają się, że by kupić bilet na autobus czy pociąg, będą musieli sięgnąć do kieszeni dużo głębiej niż do tej pory.

Wiadomość o problemie z ulgami podał portal nie-pelnosprawni.pl. W tej chwili sytuacja wygląda tak: przewoźnikowi, który oferuje transport na podstawie biletu ulgowego, przysługuje rekompensata. Przepisy, które mają wejść w życie wraz z początkiem przyszłego roku, zakładają, że wspomniana rekompensata będzie możliwa tylko w przypadku połączeń, które odpowiedni organ będzie przewidywał w planach transportowych. Oznacza to więc, że co do reszty połączeń obowiązywać będą zasady komercyjne - przewoźnik wedle swojego uznania będzie mógł, ale nie będzie musiał, wprowadzić odpowiednie ulgi.

W efekcie bilety „ze zniżką” zniknąć mogłyby na przykład w przypadku dalekobieżnych połączeń PKS. Co ważne, kontrowersyjne, ewentualne zmiany nie dotyczą komunikacji miejskiej.

Wątpliwościami, m.in. mieszkańców Pomorza, podzieliliśmy się z przedstawicielami resortu infrastruktury i budownictwa. Elżbieta Kisil, rzecznik MIB, podkreśla, że ministerstwo jest przeciwne zniesieniu ulg w transporcie zbiorowym.

- Analizy dotyczące rozwiązania problemu ulg ustawowych dla pasażerów rozpoczęły się pod koniec ubiegłego roku, zaraz po zmianie na stanowisku ministra infrastruktury. Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa rozpoczęło prace nad uporządkowaniem przepisów w tym zakresie - podkreśla rzecznik.

Elżbieta Kisil zaznacza, że MIB pozostaje w stałym kontakcie z Senatem, gdzie równolegle przygotowywany jest projekt, przesuwający wejście w życie ustawy na 1 stycznia 2018 r.

- W tym czasie MIB przygotuje projekt ustawy, który wyeliminuje zagrożenia związane z wejściem w życie niekorzystnych dla pasażerów przepisów - obiecuje Elżbieta Kisil.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki