MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ulgi dla seniorów. Jakie zniżki przysługują osobom po 60. roku życia? Sprawdź listę miejsc w Gdańsku, gdzie seniorzy wejdą za pół ceny!

Sandra Janikowska
Sandra Janikowska
Ulgi dla seniorów. Gdzie obowiązują?
Ulgi dla seniorów. Gdzie obowiązują? Pixabay
Seniorzy to jedna z najliczniejszych grup społecznych w Polsce. Z tego też względu postanowiono wyjść naprzeciw ich potrzebom i wdrożono wiele ulg i zniżek. Wszystko to w trosce o komfort ich życia. Tańsze bilety w PKP, mniejsze opłaty za komunikację miejską, 50-procentowa zniżka na wyrobienie paszportu czy zwolnienie z podatku RTV - to tylko kilka propozycji, z których mogą skorzystać osoby po 60. roku życia. Poniżej możesz sprawdzić, do jakich jeszcze ulg przysługuje prawo seniorom. Nie zwlekaj!

Osób starszych w Polsce z roku na rok przybywa. Nasze społeczeństwo się starzeje. Spekuluje się, że do 2050 roku liczba seniorów w Polsce ulegnie podwojeniu. W związku z tym, postanowiono wyjść naprzeciw oczekiwaniom najstarszej grupy wiekowej w kraju i przygotowano dla nich szereg ulg i zniżek.

Ogólnopolskie zniżki i ulgi dla seniorów

Jak wspomnieliśmy wyżej, osobom starszym w Polsce przysługuje wiele zniżek, wszystko po to, aby żyło im się lepiej i taniej. Od lat przysługują im zniżki w komunikacji miejskiej i międzymiastowej. Do tego dochodzi jeszcze szereg innych - m.in. darmowy paszport czy zwolnienie z podatku RTV. Ale to nie wszystko! Na jakie zniżki mogą liczyć seniorzy? Sprawdź poniższą listę!

BILET SENIORA W PKP

Jeśli skończyłeś 60. rok życia to możesz wykupić Bilet Seniora. Jest on o 30 proc. tańszy niż zwykły bilet. Zniżka obowiązuje w pierwszej i drugiej klasie. Zniżka dostępna jest w aplikacji mobilnej, na intercity.pl, w kasach czy biletomatach.

W pociągu, podczas kontroli biletów, pasażerowie są zobowiązani do wylegitymowania się dowolnym dokumentem ze zdjęciem - np. dowodem osobistym, paszportem czy prawem jazdy. Co istotne, seniorzy korzystający z oferty ulgowej nie potrzebują żadnych dodatkowych dokumentów czy zaświadczeń.

OFERTA REGIO SENIOR

Przewozy Regionalne proponują seniorom ofertę REGIO Senior, która skierowana jest dla osób powyżej 60. roku życia. Jest to stała zniżka dla każdego, kto ukończył 60 lat i chce tanio oraz przyjemnie podróżować po Polsce. Uprawnia ona do zakupu biletów tańszych o 25% tańszych od taryfy podstawowej na bilety jednorazowe w dowolnych relacjach. Ale to nie koniec! Ponadto, w ofercie tej przewidziano 10 % zniżki od taryfy podstawowej na bilety okresowe - tygodniowe, miesięczne i kwartalne.

Co trzeba zrobić? Wystarczy mieć przy sobie dokument potwierdzający tożsamość i wiek.

Bilety są do nabycia w kasach i aplikacji mobilnej.

ULGI W KOMUNIKACJI MIEJSKIEJ

Większość polskich miast wprowadziła ulgi dla emerytów i rencistów, które można wykorzystać podczas jazdy komunikacją miejską. Seniorzy mogą jeździć autobusami, tramwajami czy trolejbusami za 50 proc. ceny. Gdzieniegdzie osoby powyżej 70. roku życia posiadają prawo do darmowych przejazdów. Krąg osób uprawnionych do darmowych przejazdów komunikacją miejską jest zwykle ustalany przez radę miasta.

Co trzeba zrobić? Okazać imienną legitymację emeryta-rencisty.

TANI PASZPORT

Standardowa opłata za wyrobienie paszportu to 140 zł. Istnieją jednak pewne wyjątki. Mniej za wydanie dokumentu zapłacą dzieci i emeryci bądź renciści. Tym ostatnim przysługuje aż 50 proc. ulga, co oznacza, że zapłacą jedynie 70 zł za wyrobienie dokumentu. Warto zaznaczyć, że dokładnie tyle samo zapłacą osoby przebywające w domach pomocy społecznej, zakładach opiekuńczych, pobierające stałe zasiłki czy kombatanci. Jeśli przekroczyłeś próg 70. lat to masz prawo wyrobić nowy paszport całkowicie za darmo.

Co trzeba zrobić? Wystarczy przedstawić legitymację emeryta lub dokument potwierdzający wiek - w przypadku osób powyżej 70. roku życia.

SENIORZY BEZ ABONAMENTU RTV

Jeśli masz powyżej 60. lat i przysługuje Ci prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty 50. proc. przeciętnego wynagrodzenia w Polsce w roku poprzednim jesteś zwolniony z opłat za abonament radiowo-telewizyjny, zwany także RTV. Tak samo jest w przypadku seniorów, którzy ukończyli 75 lat.
Co trzeba zrobić? Udać się na pocztę w celu sprawdzenia swojego statusu. Co istotne, korzystający z ulg - w tym przypadku ze zwolnienia - muszą zgłosić zmiany stanu prawnego/faktycznego.

WAŻNE! Dokumentem potwierdzającym uzyskanie uprawnień do korzystania z bezpłatnego abonamentu jest oryginał formularza zwolnienia z opłat za używanie odbiorników RTV potwierdzony datownikiem poczty.

ZWOLNIENIE Z PODATKU OD PSA

W niektórych miastach osoby, które ukończyły 60. lub 65. rok życia są zwolnione z odprowadzania podatku za posiadanie psa. Zależy to jednak od decyzji lokalnych władz. Niektóre urzędy wprowadziły pewne zniżki dla seniorów.

BEZPŁATNE BADANIA I TAŃSZE LEKI

Coraz częściej można zaobserwować proces wprowadzania w aptekach ofer skierowanych specjalnie dla osób starszych. Jeśli jesteś już na emeryturze, bądź pobierasz rentę, sprawdź pobliskie apteki - być może znajdziesz w nich specjalne ulgi dla starszych klientów. W niektórych placówkach można spotkać się z ulgami w wymiarze 5 lub 10 proc.

Co trzeba zrobić? Wystarczy zapytać na miejscu w aptece, czy obowiązują jakieś zniżki dla seniorów na zakup leków.

WAŻNE! W niektórych miejscowościach przeprowadzane są co jakiś czas darmowe badania dla seniorów. To świetna okazja, aby sprawdzić swój stan zdrowia. I to bez dodatkowych opłat.

OGÓLNOPOLSKA KARTA SENIORA

Osoby, które ukończyły 60 lat, mogą bezpłatnie przystąpić do programu Ogólnopolskiej Karty Seniora. Co istotne, karta ta wystawiana jest imiennie, bezpłatnie oraz bezterminowo. Ogólnopolska Karta Seniora uprawnia do korzystania ze zniżek na wybrane usługi i produkty. Wśród firm, które przystąpiły do programu, znajdują się na przykład uzdrowiska, ośrodki rehabilitacyjne, akademie językowe czy ośrodki kultury.

W większości miast karty wydawane są w uniwersytetach trzeciego wieku czy klubach seniora.

ULGI DLA SENIORÓW W MUZEACH, KINACH I TEATRACH

Nie lubisz siedzieć bezczynnie w domu? Interesujesz się kulturą i szukasz tylko okazji do wyjścia? Mamy coś dla Ciebie! W wielu państwowych galeriach i muzeach możesz za bilet wstępu zapłacić nawet 50 proc. mniej. Gdzieniegdzie seniorzy mają wstęp wolny - bez jakichkolwiek opłat. Wiele ośrodków kulturowych - skansenów, kin, teatrów - posiada w swojej ofercie specjalne bilety dla seniorów. Za przykład może posłużyć Multikino, które wprowadziło tzw. Kartę Seniora.

Zniżki i ulgi dla seniorów w Gdańsku. Lista miejsc

W tegorocznym informatorze "Gdańsk dla Seniorów" miasto Gdańsk przedstawiło tzw. Niezbędnik, w którym osoby starsze mogą zapoznać się ze zniżkami i ulgami, które przysługują im na terenie Gdańska. Obejmują one zarówno obiekty kulturowe takie jak: muzea, teatry, kina czy opery oraz obiekty sportowe. Co istotne, w komunikacji miejskiej seniorom przysługuje szereg ulg. Poniżej zamieszczamy listę miejsc, uwzględnionych w informatorze miasta:

KULTURA

 • Centrum Hevelianum - Bilet ulgowy dla osób 60+. Wstęp bezpłatny przysługuje osobie niepełnosprawnej w stopniu znacznym oraz jednej osobie sprawującej nad nią opiekę, za okazaniem stosownego dokumentu
 • Europejskie Centrum Solidarności - Bilet ulgowy dla osób 65+
 • Gdańska Galeria Miejska - Na większość wystaw i wydarzeń GGM wstęp jest bezpłatny
 • Gdańska Galeria Miejska 1 - Na większość wystaw i wydarzeń GGM wstęp jest bezpłatny
 • Gdańska Galeria Miejska 2 - Na większość wystaw i wydarzeń GGM wstęp jest bezpłatny
 • Gdańska Galeria Miejska Guntera Grassa - Na większość wystaw i wydarzeń GGM wstęp jest bezpłatny
 • Gdański Teatr Szekspirowski - Bilety ulgowe przysługują emerytom i rencistom z ważnymi legitymacjami, które należy okazać wraz z biletem przy wejściu na widownię. W przypadku braku owych dokumentów, należy zwrócić się do kas biletowych, aby uiścić dopłatę
 • Teatr Wybrzeże - Bilety ulgowe przysługują emerytomi rencistom po okazaniu legitymacji
 • Muzeum Historyczne - Seniorzy powyżej 65 roku życia (na podstawie dowodu osobistego), emeryci, renciści, renciści socjalni
 • Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada Korzeniowskiego w Gdańsku - Metropolitalna Karta do Kultury
 • Opera Bałtycka w Gdańsku - Bilet specjalny przysługuje m.in. rencistom i emerytom na podstawie okazanego dokumentu potwierdzającego pobieranie świadczenia – emerytalnego lub rentowego – wraz z dokumentem tożsamości
 • Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w Gdańsku - Bilety ulgowe: emeryci i renciści
 • Muzeum II Wojny Światowej - Bilet ulgowy przysługuje: seniorom powyżej 65 roku życia –po okazaniu dokumentu potwierdzającego wiek, emerytom, rencistom i osobom niepełnosprawnym wraz z opiekunem – na podstawie legitymacji. Bilet bezpłatny przysługuje: kombatantom II wojny światowej –na podstawie zaświadczenia, inwalidom wojennym, weteranom – na podstawie legitymacji bądź zaświadczenia
 • Multikino - Bilet senior – dla osób 60+

ROZRYWKA

 • Gdański Ogród Zoologiczny - Bilet ulgowy: emerytom, rencistomi kombatantom, za okazaniem legitymacji, osobom niepełnosprawnym w stopniu umiarkowanym i lekkim, za okazaniem stosownego dokumentu. Wstęp wolny przysługuje: osobom powyżej 70 roku życia, za okazaniem stosownego dokumentu

TRANSPORT

 • Zarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku - Bilety ulgowe: kombatanci (Legitymacja kombatanta), weterani (Legitymacja weterana poszkodowanegowraz z legitymacją emeryta-rencisty), emeryci po ukończeniu odpowiednio: 55 lat w przypadku kobiet i 60 lat w przypadku mężczyzn, renciści (Legitymacja emeryta-rencisty i dokument ze zdjęciem). Uprawnieni do bezpłatnych przejazdów: osoby, które ukończyły 70 lat (dokument stwierdzający tożsamość i wiek osoby)

SPORT I REKREACJA

 • Pływalnia Osowa - Bilety ulgowe: Renciści i emeryci oraz weterani
 • Pływalnia Chełm - Bilety ulgowe: Renciści i emeryci oraz weterani
 • Pływalnia Stogi - Bilety ulgowe: Renciści i emeryci oraz weterani
 • Pływalnia Orunia - Bilety ulgowe: Renciści i emeryci oraz weterani

Informator "Gdańsk dla Seniorów" znajdziesz tutaj.

ZOBACZ TAKŻE: W tych polskich miastach seniorom żyło się najlepiej w 2019 roku! Które miejscowości znalazły się na podium? Raport

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki