Ulewa w Trójmieście i na Pomorzu. W Gdańsku zagrożenie wylaniem zbiorników i potoku [ZDJĘCIA, WIDEO]

Karol Merk, TP
Gdańsk Strzyża
Gdańsk Strzyża Przemek Świderski
Intensywne opady deszczu w Gdańsku powodują ogromne zagrożenie wylaniem Potoku Strzyża. Zamknięte dla ruchu zostało skrzyżowanie Chrzanowskiego ze Słowackiego! Śledźcie na bieżąco informacje o sytuacji w Gdańsku. Na Wasze zdjęcia i filmy czekamy pod adresem [email protected]

Aktualizacja godz. 20.55

Woda w zbiornikach retencyjnych nadal systematycznie opada. W zbiorniku Srebrniki jest już ok. 55 cm niżej niż w najgroźniejszym momencie (w godzinach przedpołudniowych). Wysoki stan wody utrzymuje się jeszcze jedynie na zbiorniku Kiełpinek, który przez cały dzień był celowo zamknięty, by nie odprowadzać dodatkowej wody do potoku Strzyży. W tej chwili uruchomiono odpływy i woda w sposób kontrolowany jest z niego wypuszczana.

O godz. 20.00 w Centrum Zarządzania Kryzysowego odbyło się wieczorne spotkanie Sztabu Kryzysowego. Mimo poprawy pogody służby nadal pozostają w stanie gotowości, a zbiorniki i pozostała infrastruktura powodziowa będzie na bieżąco monitorowana przez całą noc. Również dodatkowe zabezpieczenia w postaci zapór, worków i rękawów nie będą demontowane.

- Jutro ok. godz. 14.00 spodziewamy się kolejnych opadów, miejscami dość intensywnych, w dodatku wiatr ma się zmienić na północno-wschodni, co może oznaczać tzw. cofkę wód z Zatoki Gdańskiej – wyjaśnia Krzysztof Domagalski z Wydziału Zarządzania Kryzysowego.

- Obecnie warunki pogodowe są na tyle sprzyjające, że możemy nadal w kontrolowany sposób obniżać poziom wody w zbiornikach. Dzięki temu będą one przygotowane na ewentualność kolejnych opadów deszczu – dodaje Ryszard Gajewski, prezes Gdańskich Wód.

Aktualizacja godz. 20.35

Padający od wielu godzin deszcz spowodował podtopienia także poza Trójmiastem. W Kosach, wsi pod Kartuzami do pomocy wezwano OSP z sąsiednich gmin. Z Sulmina w gminie Żukowo przyjechała największa strażacka motopompa. Zalane są łąki, posesje, wylewają zbiorniki wodne.

Aktualizacja godz. 20.20

Tak wygląda Gdańsk Klukowo

Aktualizacja godz. 17.40

Od 26 lipca do 27 lipca do godz 17.00 strażacy interweniowali 460 razy, najwięcej w powiecie kartuskim (127), Gdyni (76), Sopocie (50), Gdańsku (43) i powiecie kościerskim (43).

Aktualizacja godz. 17.35

Ulica Niepołomicka została odblokowana i ruch na niej może odbywać się bez przeszkód. Zamknięte pozostają nadal ulice: Chrzanowskiego (w rejonie skrzyżowania ze Słowackiego) i Piastowska.

Aktualizacja godz. 17.25

Wysoki stan rzeki Kaczej w Gdyni

Aktualizacja godz. 16.50

Pomimo utrzymujących się opadów deszczu sytuacja w Gdańsku stabilizuje się. Woda w zbiornikach retencyjnych powoli, ale systematycznie opada. W zbiorniku Srebrniki jest już ok. 35 cm niżej niż w najgroźniejszym momencie (w godzinach przedpołudniowych). Również w pozostałych zbiornikach na potoku Strzyży poziom wody obniża się.

- Wody przybywa jedynie w zbiornikach Jasień i Kiełpinek, które celowo zostały zamknięte, by nie zrzucać wody do potoku. Oba zbiorniki mają jednak jeszcze znaczną rezerwę i nie ma niebezpieczeństwa ich przepełnienia – mówi Andrzej Chudziak z Gdańskich Wód.

Ulica Wielkopolska, którą ok. godz. 14.00 zamknięto w związku z podnoszącym się poziomem wody Potoku Oruńskiego, została już odblokowana i ruch na niej może odbywać się bez przeszkód. Zamknięte pozostają nadal ulice: Niepołomicka, Chrzanowskiego (w rejonie skrzyżowania ze Słowackiego) i Piastowska.

Według bieżącej prognozy umiarkowane opady deszczu będą się utrzymywać jeszcze do godzin wieczornych, w związku z tym sytuacja na zbiornikach retencyjnych i potokach nadal jest monitorowana przez służby miejskie.

Aktualizacja godz. 16.30

Odkryte rano dwa niewielkie osunięcia trawy na nasypach PKM są już zabezpieczone. Przykryte folią jest drugie z miejsc dzisiejszych osunięć w okolicach PKM Gdańsk Jasień.

Cały czas pociągi SKM Trójmiasto jeżdżą po linii PKM bez żadnych zakłóceń, zgodnie z rozkładem jazdy.

Aktualizacja godz. 16.05

Ulica Wielkopolska, którą ok. godz. 14.00 zamknięto w związku z podnoszącym się poziomem wody Potoku Oruńskiego, została już odblokowana i ruch na niej może odbywać się bez przeszkód.

Aktualizacja godz. 15.25

Ulica Niepołomicka w Gdańsku

Ulica Świętokrzyska w Gdańsku

Aktualizacja godz. 15

W związku z pogarszającymi się warunkami atmosferycznymi i prognozowanymi ulewnymi opadami deszczu uroczyste oddanie do użytku zdrojów przy ul. Świętojańskiej oraz przy ul. Szafarnia zostało przesunięte o tydzień.

Aktualizacja godz. 14.50

Woda ze zbiornika Srebrniki opadła o ok. 30 cm.

Aktualizacja godz. 14.45

W Gdańsku odbyła się konferencja w Miejskim Centrum Zarzadzania Kryzysowego, podczas której władze miasta i służby miejskie podsumowały dotychczasowe działania związane ostatnimi opadami deszczu.

Aktualizacja godz. 14.25
Ulica Kartuska jest już przejezdna.

Aktualizacja godz. 14.05
W związku z podnoszącym się poziomem wody Potoku Oruńskiego zamknięty dla ruchu zostaje fragment ulicy Wielkopolskiej od ul. Świętokrzyskiej do skrętu w ulicę Niepołomicką. Objazd dla wyjeżdżających z osiedla poprowadzony zostanie ulicą Wielkopolską, Przebiśniegową, Niepołomicką do Starogardzkiej. Wjazd na osiedle Traktem Św Wojciecha, Nowiny, Kampinoska w prawo za Parkiem Oruńskim, Srebrna, Szmaragdowa, Niepołomicka.

Ulica Wielkopolska

Aktualizacja godz. 13.15
Brak prądu w sporej części Dolnego Wrzeszcza - rejon ulic: Mickiewicza, Próżna, Wajdeloty, Grażyny, Biała, Plac Komorowskiego, Wyspiańskiego, Danusi, Zbyszka z Bogdańca. Energa Operator informuje, że przewidywany czas przywrócenia zasilania to godz. 15.15.

Aktualizacja godz. 12.55
Stoją tramwaje z Wrzeszcza w kierunku Gdańska Głównego - informuje Internautka Ania.

Ulewa w Trójmieście i na Pomorzu. W Gdańsku zagrożenie wylaniem zbiorników i potoku [ZDJĘCIA, WIDEO]
Internautka Anna

Przyczyną był brak napięcia na al. Zwycięstwa i ul. Jana z Kolna - występują opóźnienia na liniach nr 2, 3, 4, 6, 8, 9, 10, 11, 12.

Aktualizacja godz. 12.35
Jak informują przedstawiciele firmy Gdańskie Wody:
- o około 10 cm obniżył się stan wód Zbiornika Srebrniki;
- na większości gdańskich zbiorników stan wód zaczyna się obniżać;
- przelewać zaczyna się jedynie Zbiornik Zabornia, woda ze zbiornika odprowadzana jest wpustami kanalizacyjnymi w ulicy Kartuskiej. Zbiornik jest zabezpieczony workami z piaskiem, a jego stan jest na bieżąco monitorowany;
- udało się zamknąć Zbiornik Jasień dzięki czemu woda jest retencjonowana i spiętrzana w zbiorniku co z kolei oznacza, że ograniczamy jej dopływ do potoku Strzyża i Zbiornika Srebrniki.

Aktualizacja godz.12.15
Zbiornik retencyjny Mokra Fosa przy skrzyżowaniu ul. Nowe Ogrody i Powstańców Warszawskich.

Zbiornik retencyjny Mokra Fosa
Zbiornik retencyjny Mokra Fosa Karol Merk

Aktualizacja godz.11.55
Park Oruński i okolice:

Park Oruński i okolice
Park Oruński i okolice Internauta Kuba
Park Oruński i okolice
Park Oruński i okolice Internauta Kuba
Park Oruński i okolice
Park Oruński i okolice Internauta Kuba

Aktualizacja godz.11.45
Najnowszy komunikat Gdańskich Wód.

Aktualizacja godz.11.25
Dwa niewielkie, punktowe osunięcia traw z nasypów kolejowych PKM. Nie zagrażają one ani konstrukcji nasypów, ani ruchowi pociągów.

Aktualizacja godz.11.15
IMGW wydało ostrzeżenie o zagrożeniu 3 stopnia:

W ciągu najbliższej doby na Wierzycy przewiduje się dalszy wzrost stanu wody związany z występującymi i prognozowanymi opadami deszczu. Na wodowskazie Bożepole Szlacheckie prognozowane jest przekroczenie stanu alarmowego.

Aktualizacja godz. 10.10
Kłopoty także w Śródmieściu Gdańska - woda podmywa biura przy Straganiarskiej 24-27. Przez ustawienie stanowisk na Jarmark św. Dominika samochód Gdańskich Wód (spółka miejska, która dba o system odwodnieniowy Gdańska) nie może tam podjechać.

Aktualizacja godz. 10
Zbiornik retencyjny Zabornia przy ul. Kartuskiej wylał i powoli "podchodzi" do ulicy.

Aktualizacja godz. 9.20
Do Gdańska sprowadzane są cztery zastępy straży pożarnej z: Chojnic, Kwidzyna, Tczewa, Starogardu (łącznie 8 osób).

Aktualizacja godz. 9.10
Statystyki dotyczące interwencji strażaków:
- 330 interwencji w woj. pomorskim, w tym:
- 104 interwencje w powiecie kartuskim;
- 68 interwencji w Gdyni;
- 29 interwencji w Sopocie;
- 37 interwencji w Gdańsku.


źródło: Twitter/meteoprognoza.pl

Aktualizacja godz. 9.05
Sytuacja w powiecie kartuskim - czytaj więcej na kartuzy.naszemiasto.pl

Aktualizacja godz. 9
- Rano z wiceprezydentem Grzelakiem byliśmy na ul. Słowackiego, Zbiornikach Srebrniki i Nowiec i Górne Młyny. Za chwile rozpoczynamy naradę Zespołu Zarządzania Kryzysowego. W związku z nieustępującymi opadami deszczu istnieje duże zagrożenie przelania Zbiornika Srebrniki i wystąpienia wód Potoku Strzyża. Aktualnie woda stoi na poziomie przelewu awaryjnego.
Potok Strzyża zabezpieczamy przed wystąpieniem wód poprzez ustawiania zapór przeciwpowodziowych i worków wypełnionych piaskiem. Worki ustawione są także m.in. przy ul. Kartuskiej - Potok Siedlecki/Zbiornik Zabornia, rejon Dolnego Wrzeszcza Wajdeloty, Aldony, Orunia - przy ul. Równej, Srebrniki i będą ustawiane w miarę zgłaszanych potrzeb. Ponad 220 osób pełni służbę. Proszę wszystkich Państwa o stosowanie się do ich poleceń! - informuje prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz.

Aktualizacja godz. 8.50
Sytuacja na ul. Niepołomnickiej w Gdańsku:

Aktualizacja godz. 8.30
ZTM w Gdańsku, w przypadku przelania zbiornika retencyjnego Srebrniki i wystąpienia wód Potoku Strzyża ,zapowiada zmiany w rozkładach jazdy: wyłączenie ruchu w Alei Żołnierzy Wyklętych i ulicy Słowackiego (od ronda de la Salle do Galerii Bałtyckiej), zostanie zmieniona trasa linii 116, 136, 122, 126, 157, 110, 227 w obu kierunkach i przekierowana na trasę zastępczą: .... – Słowackiego – Potokowa – Jaśkowa Dolina – Grunwaldzka – Galeria Bałtycka – … Linia 149 zostanie wycofana z ul. Chrzanowskiego i Alei Żołnierzy Wyklętych i skierowana w trasę ...- Polanki — Wojska Polskiego-Aleja Grunwaldzka-Wrzeszcz PKP.

Aktualizacja godz. 8.10
Gdańskie Wody na swoim facebookowym profilu instruują jak zgłaszać zapotrzebowanie na worki. Zamówienia należy zgłaszać telefonicznie do dyżurnego Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego pod numerem 58 778 60 01.

Ulewa w Gdańsku - telefony alarmowe:

Ulewa w Gdańsku - telefony alarmowe

Aktualizacja godz. 8
Gdańscy strażacy cały czas monitorują zbiorniki retencyjne. W tym momencie grozi przelanie zbiornika na Osowej. Funkcjonariusze przygotowują sprzęt i układają worki z piaskiem.

Aktualizacja godz. 7.30
W środę z powodu nasilonych opadów najbardziej ucierpiała Gdynia. Dzisiaj sytuacja w Gdyni jest opanowana.

- Nie ma w zamkniętych ulic, wezwania dotyczą co najwyżej zalanych piwnic – uspokaja rzecznik prasowy Komendy Miejskiej PSP w Gdyni, Paweł Gil.

Także w Sopocie od wczorajszego wieczoru sytuacja jest opanowana.

Aktualizacja godz. 7.20
Przypominamy, w związku z zagrożeniem wylania Potoku Strzyża zamknięte zostało skrzyżowanie Chrzanowskiego ze Słowackiego. Zmiana trasy kursowania autobusu linii 149 – Polanki – Wojska Polskiego – Grunwaldzka — Wrzeszcz PKP.

Zmiany także na liniach: 114 (autobus kursuje na trasie Orunia – Gościnna – Świętokrzyska – Wieżycka), 189 (trasa wydłużona z Maćkowych — Mleczarni do osiedla Kampinoska), 213 (kursuje na trasie Olimpijska — Maćkowy/Mleczarnia), 175 (kursuje na dwóch trasach: Siedlce – Havla – Świętokrzyska – Wieżycka oraz Maćkowy/Mleczarnia — Kampinoska – Olimpijska).

Aktualizacja godz. 7
Od wczoraj, od godziny 8:00 do chwili obecnej strażacy interweniowali 300 razy (tylko od godz. 19 było 115 interwencji). Najczęściej funkcjonariusze wzywani byli w Trójmieście i powiecie kartuskim oraz wejherowskim. W tym momencie trwają pracę, przy zabezpieczaniu zbiornika retencyjnego Strzyża. Opady przewidywane są do godziny 15.

Ulewa w Rumi | [WIDEO, ZDJĘCIA]

Aktualizacja godz. 6.45
Jak informuje Centrum Zarządzania Kryzysowego, w związku z sytuacją pogodową i nieustępującymi opadami deszczu zaistniało zagrożenie przelania Zbiornika Srebrniki i wystąpienia wód Potoku Strzyża. Aktualnie do poziomu przelewu awaryjnego pozostało około 20 cm.

Trwa zabezpieczanie Potoku Strzyża, ustawiane są zapory przeciwpowodziowe i worki wypełnione piaskiem.

Ostrzeżenie IMGW: Intensywne opady deszczu! [prognoza pogody]

Alarm w Gdańsku 27.07.2017 - zagrożone domy!

Zagrożone podtopieniem są zabudowania przy ul Słowackiego (stara Słowackiego) od ul. Srebrniki do skrzyżowania z ul. Chrzanowskiego, okolice Starego Maneżu i Osiedle Garnizon, poniżej Aleja Żołnierzy Wyklętych, do skrzyżowania z Aleją Grunwaldzką, skrzyżowanie Alei Grunwaldzkiej i Żołnierzy Wyklętych oraz budynki przy tzw "wysepce" wzdłuż Alei Grunwaldzkiej w kierunku centrum.

- Aktualnie patrole Policji i Straży Miejskiej ostrzegają mieszkańców zagrożonego obszaru. Wysłany został także komunikat do mieszkańców w systemie SIMS. Jednostki Straży Pożarnej oraz brygady Gdańskich Wód i SNG działają na miejscu w celu ograniczenia ewentualnych skutków przelania Zbiornika Srebrniki i Potoku Strzyża - informuje miasto.

Policja przygotowuje się do zamknięcia:

  • ulicy Słowackiego od ronda de la Salle na całej długości do ul. Chrzanowskiego
  • Alei Żołnierzy Wyklętych od ronda de la Salle do alei Grunwaldzkiej
  • Alei Grunwaldzkiej od Wojska Polskiego do Dmowskiego.
  • niemożliwy będzie też wjazd w Aleję Grunwaldzką i Żołnierzy Wyklętych od ulicy Hynka.

Alarm w Gdańsku. Policja prosi o omijanie zagrożonego terenu

Wszystkie wloty bocznych ulic w rejonie skrzyżowania Aleja Grunwaldzka/Żołnierzy Wyklętych w rejonie Galerii Bałtyckiej będą zamknięte. Najlepiej przejechać Dolnym Tarasem lub Obwodnicą by ominąć zagrożony obszar. Kierowcy, którzy chcą z Górnego Tarasu dojechać do Wrzeszcza lub Centrum proszeni są o kierowanie się ul. Potokową.

Wyłączony z ruchu został tunel dla pieszych pod Aleją Żołnierzy Wyklętych na wysokości ulicy Obywatelskiej.

Możliwe zmiany w kursowaniu komunikacji miejskiej:

W momencie wyłączenia ruchu w Alei Żołnierzy Wyklętych i ulicy Słowackiego (od ronda de la Salle do Galerii Bałtyckiej) zostanie zmieniona trasa linii 116, 136, 122, 126, 157, 110, 227 w obu kierunkach i przekierowana na trasę zastępczą: .... - Słowackiego-Potokowa-Jaśkowa Dolina-Grunwaldzka-Galeria Bałtycka - ...
Linia 149 zostanie wycofana z ul. Chrzanowskiego i Alei Żołnierzy Wyklętych i skierowana w trasę ...- Polanki - Wojska Polskiego-Aleja Grunwaldzka-Wrzeszcz PKP.

- Apelujemy o nie wchodzenie do piwnic i nie parkowanie pojazdów w parkingach podziemnych i w pobliżu Potoku Strzyża oraz bezwzględne stosowanie się do poleceń Policji, Straży Pożarnej, Straży Miejskiej i pozostałych służb - napisał Paweł Adamowicz.

W związku z zalewaniem jezdni ulicy Niepołomickiej przez Potok Oruński oraz naniesieniem na jezdnię konarów i śmieci ulica została zamknięta dla ruchu samochodowego pomiędzy Kampinoską, a Świętokrzyską.

Mapa opadów online - jak długo będzie padało?

MAPA OPADÓW - SPRAWDŹ PROGNOZĘ
Poniżej prezentowane są prognozy opadów dla Gdańska. Kliknij w obrazek, aby wybrać inne miasto.

miasto

Interaktywna mapa burzowa Polski i Europy

Gdzie jest burza na świecie?

Zobacz także interaktywną mapę burzową świata. Kliknij w mapę i zobacz, gdzie jest teraz burza! Następnie przytrzymaj lewy przycisk myszy komputerowej i przesuwaj po mapie świata.

Interaktywna mapa burzowa Polski

Interaktywne mapy burzowe, radar burzowy:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 9

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

g
gdy
Ryż można sadzić.
t
takiego wała!!
powódź nam nie grozi !! mamy , wreszcie, wspaniałe zbiorniki retencyjne, nowe wały przeciwpowodziowe
Na terenach zalewowych, nikt nie mieszka, ci, którzy tam mieszkali, dostali domy i ziemię, gdzie indziej.
Niejaki ryży, ten od zielonej wyspy, wraz z przydupasami razem sypali, owe wały, przez 7 lat! Różne kanały telewizyjne pokazywały go ,jak w krawacie i eleganckim garniturze
biega po wałach i "pali głupa".Wreszcie mamy wały przeciwpowodziowe których nie musimy się wstydzić, przeciwnie, możemy być z nich dumni! Nawet Amerykanie, co rusz, przyjeżdżają
do Polski, obejrzeć, owe wały, sami będą takie budować na Mississippi!! Ponadto, jak powszechnie wiadomo,
mamy najwybitniejszego na świecie fachowca do walki z powodzią, niejakie cimoszątko!!
n
nick
Deszcz jest od tego, żeby padał.
A
Artur
ten lysy gada ze wszystkie podmioty sa w pelnej gotowosci a ten wczesniej ze mysleli ze opady beda inne bo miala byc przerwa miedzy opadami a adamowicz glowa kreci i chyba sam nie wierzy w to co slyszy. Ale fachowcy haha . Jak oni te stanowiska objeli ?dyplomy to chyba na rynku u pazdziocha sobie kupili haha .ps w miastach gdzie zagszczenie ludzi jest duze nie powinno sie budowac zbionikow retencyjnych bo rozwiazanie tymczasowe i liczenie na to ze moze przestanie padac a jak nie to bedziemy sie tym pozniej martwic i efekty pozniej widac zalane domy centra przychodnie itd powinno sie w zabudowie uwzgledniac budowe wpustow sciekowych oraz skupic sie na znacznym zeiekszeniu przepustowosci kanalizacji deszczowej ktora w duzej mierze budowana byla przed przed ..wojna. ale to jest potezna inwestycja ..no coz takie sa koszty luksusu. Jest wiele aspektow toego o czym napisalem i nie bede sie nad nimi rozwodzil. Jeden najwazniejszy to to ze fachowcow od bezpieczenstwa budownictwa itd zatrudnia sie po kompetencjach a nie po znajomosci. Pozdrawiam
n
nick
Deszczyk pada sobie normalnie, jak to deszczyk. A co dopiero by było w razie oberwania chmury???
n
nick
Cywilizacja XXI wieku, każdy niemal deszcz urasta do miana kataklizmu.
K
Karolina
Podziwiam geniusz projektanta , który obniżenie poziomu wody w zbiorniku zaprojektował przy pomocy pompy. Moim zdaniem wystarczyłaby rura z zasuwą nad dnem górnego zbiornika. Projektant był pewnie z PO , tam tacy geniusze się lokalizują.
T
TAD
BROSZKA OTWORZYLA ZBIORNIK POD KRAKOWEM JEST PUSTY WYSLAC TAM WODE
d
deszczowa panienka
Najpierw zabetonowali miasto a teraz się dziwią skąd tyle wody
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie