MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ukraiński Tydzień w Gdańsku 19-23 października 2022. Koncerty, warsztaty, konferencje

Agnieszka Kamińska
Agnieszka Kamińska
Ukraiński Tydzień w Gdańsku to wspaniała okazja, aby lepiej poznać kulturę naszych sąsiadów. Nie zabraknie dyskusji, wystaw i koncertów. Cykl spotkań z ukraińskimi artystami i działaczami rozpoczyna się w środę (19 października) i potrwa do niedzieli (23 października). Do wzięcia udziału w tych wydarzeniach zaprasza Konsulat Ukrainy w Gdańsku.

19.10.2022, środa

15:00 - Dyskusja "O czym nie mówimy w publicznej przestrzeni, jeśli mówimy o Ukrainie". Dyskusję poprowadzi Olha Meńko - prezeska Fundacji Instytut Polska-Ukraina
Prelegenci: Nadiia Moroz-Olshanska - prezeska Fundacji Widowisk Masowych, Tais Zolotkowska - ukraińska pisarka, Katarzyna Brodovska - Teatr Szekspirowski w Gdańsku, Brodway Ag., Oleksandr Haniushkin - współzałożyciel kawiarnio-księgarni NIĆ, Fundacja Aktywna Integracja. Dyskusja odbędzie się w języku ukraińskim. Steam na stronie Fundacji Widowisk Masowych. Wydarzenie zostanie zrealizowane w Oblackim Centrum Edukacji i Kultury.

19:00 - Wernisaż wystawy plakatów ukraińskiego artysty Dante Alighieri oraz występ muzyczny.
Dante Alighieri - żołnierz ukraiński, który bronił ojczyzny od początku inwazji na Ukrainę przez Federację Rosyjską, wstąpił w szeregi ukraińskich sił obrony terytorialnej. Emocje, które mu towarzyszyły, wyraził na obrazach. Wystawa zatytułowana „terrorussia” przedstawia zbrodnie popełnione przez terrorystyczne państwo na terytorium Ukrainy. Miejsce realizacji: Savchenko Gallery.

20.10.2022, czwartek
17:30 - Spotkanie z Tais Zolotkowską oraz prezentacja książki „Niesezon”.
Tais Zolotkowska - współczesna ukraińska pisarka, organizatorka i kierowniczka Klubu Anonimowych Autorów, który łączy i wspiera ludzi robiących pierwsze kroki w sztuce pisania. Na spotkaniach klubu wspiera uczestników w twórczości literackiej, występuje z ciekawymi wykładami oraz prowadzi lekcje kreatywnego pisania. Tais pisze powieści non-fiction oraz książki dla dzieci. Podczas spotkania będzie zaprezentowana książka „Niesezon”. Miejsce realizacji: Nadbałtyckie Centrum Kultury.
19:30 - Warsztaty literackie z Tais Zolotkowską. Miejsce realizacji: Savchenko Gallery.

21.10.2022, piątek
13:00 - Spotkanie z Solomią Czubaj – byłą wokalistką undergroundowego zespołu „Bez Shukra”, wokalistką zespołu „Jalapita” i producentką projektów literackich i muzycznych, działaczką społeczną, filantropką, matką wyjątkowego chłopca z autyzmem – Oleksego. Jest ona też prezesem zarządu stowarzyszenia publicznego „Ormiański – trzydzieści pięć”. A także autorką projektów: „Pięcioksiąg”, „Kołysanki dla Oleksy”, „POECI” oraz projektu artystycznego z orkiestrą symfoniczną „Czubaj.Ukraina. Miłość”. Miejsce realizacji: Kino kameralne Cafe.
14:00 - Pokaz filmu „Czubaj. Mówić ponownie”. Opowieść o wybitnym ukraińskim poecie Hryhoriyu Czubaju.W filmie o poecie opowiadają jego przyjaciele - pisarze, artyści, filozofowie, którzy byli świadkami jego życia i twórczości, oraz członkowie rodziny. Miejsce realizacji: Kino kameralne Cafe.

22.10.2022, sobota
11:30 - Warsztaty plastyczne dla dzieci (prowadząca Marta Zvarycz). Warsztaty dla dzieci z malunku Petrykiwskiego, dekorowanie deseczek. Marta Zvarycz - ukraińska malarka, wykładowca, aktywna działaczka społeczna. Dzieci na warsztatach stworzą własne wizerunki w stylu Petrykiwskim. Miejsce realizacji: Europejskie Centrum Solidarności.
14:00 - Spotkanie z Ireną Karpą oraz prezentacja książki „Tylko nikomu o tym nie mów”
Irena Karpa – znana i wielokrotnie nagradzana pisarka, dziennikarka, liderka własnego zespołu rockowego QARP. W ciągu ostatnich 10 lat wykreowała siebie na ikonę i uniwersalną postać ukraińskiej kultury. Pracowała jako ataszat ds. kultury przy Ambasadzie Ukrainy w Paryżu, wspiera rozwój ukraińskiej kultury we Francji. Autorka wielu książek. Miejsce realizacji: Savchenko Gallery
16:00 - Warsztaty literacko-terapeutyczne z Ireną Karpą. “A co jest w nas w środku”.
Warsztaty na żywo z pisania terapeutycznego, prowadzone przez Irenę Karpę. Uczestnicy warsztatów spróbują uporać się z poczuciem winy, zamienić złość w siłę i wydobyć radość. Miejsce realizacji: Savchenko Gallery.
18:00 - Dodatkowe warsztaty z terapeutycznego pisania z Ireną Karpą. Miejsce realizacji: Savchenko Gallery.
18:00 Koncert Solomii Czubaj.
Projekt popularyzuje ukraińską muzykę i poezję, łącząc je. Miejsce realizacji: PGE Arena Pub T29.

23.10.2022, niedziela
11:30 - Pokaz filmu „Czubaj. Mówić ponownie”. Miejsce realizacji: Kino kameralne Cafe.
11:00 - Warsztaty gastronomiczne. Miejsce realizacji: restauracja Pan Kotowski.

Tydzień Ukrainy w Gdańsku realizowany jest przy wsparciu finansowych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. Wydarzenie odbywa się pod patronatem honorowym Marszałka Województwa Pomorskiego oraz Prezydenta Gdańska.

Ukraiński Tydzień w Gdańsku 19-23 października 2022. Koncerty, warsztaty, konferencje
mat. Konsulatu Ukrainy w Gdańsku
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dzień Matki. Jak kobiety radzą sobie na rynku pracy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki