Ukrainiec Dmytro Laszyn przełamał kenijską hegemonię

RR, PK
29 minut i 30 sekund potrzebował 27-letni Dmytro Laszyn, aby wygrać bieg elity w ramach 23. Biegu św. Dominika w Gdańsku. Tuż za nim - ze stratą trzech sekund - linię mety minął Szymon Kulka, który tym samym został nowym mistrzem Polski na dystansie 10 km.

Dmytro Laszyn to czwarty zawodnik niedawnych mistrzostw Europy w Amsterdamie w biegu na 10 km. To także rekordzista Ukrainy w półmaratonie. Wydawało się jednak, że w Gdańsku śmietankę zgarnie ponownie reprezentant Kenii. Nic dziwnego, bo biegacze z Afryki triumfowali w Biegu św. Dominika w pięciu ostatnich edycjach.

Laszyn zdecydował się jednak utrzeć nosa Edwinowi Melly'emu (Kenia). Czarnoskóry biegacz osłabł na ostatnim okrążeniu. Wcześniej o zwycięstwo walczyło czterech zawodników. We wspomnianym momencie urwali się jednak Laszyn z Kulką i finisz rozegrał się między nimi. 23-latek z UKS Lipinki przegrał ostatecznie o 3 sekundy.

Odnotujmy, że trzeci był Tomasz Grycko z Blizy Władystawowo, który ukończył gdański bieg na 10 km z czasem 29.40. Czwarty na mecie Melly był od niego wolniejszy o 8 sekund.

Tym samym Dmytro Laszyn zapisał się w historii Biegu św. Dominika, bo nigdy wcześniej zawodów na dystansie 10 km nie wygrał go reprezentant Ukrainy. 13 razy triumfowali Kenijczycy, a 9 Polacy.

Sobotni bieg elity przeznaczony dla zawodowców ukończyło 40 zawodników. To był z kolei piąty bieg w ramach imprezy organizowanej przez KL Lechia Gdańsk.