Ukraińcy biorą wszystko

  Ukraińcy biorą wszystko

  Robert Kiewlicz

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Właścicielem Stoczni Gdynia zostanie ISD Polska - większościowy inwestor w Stoczni Gdańsk. Szykuje się połączenie obu zakładów. Jedyną przeszkodą jest Komisja Europejska i... stoczniowcy, którzy już grożą protestami.
  Resort skarbu i ISD podpisały już końcowy dokument w sprawie planu restrukturyzacji Stoczni Gdańsk i protokół uzgodnień w sprawie umowy prywatyzacyjnej Stoczni Gdynia.

  Wcześniej przedstawiciele ISD Polska informowali, że jeśli zostaną właścicielem Stoczni Gdynia, mają zamiar ponownie połączyć dwie trójmiejskie stocznie. Na to jednak nie zgadzają się stoczniowcy z Gdańska. Zarzucają też ukraińskiemu inwestorowi, że zapowiadał poprawę sytuacji w ich zakładzie. Miały być inwestycje w wysokości 700 mln złotych, nowe, supernowoczesne maszyny i w ogóle "druga Norwegia". Tymczasem, jak twierdzą związkowcy...

  - ISD Polska, zamiast restrukturyzować, prowadzi w stoczni działania destrukcyjne. Będziemy walczyć o nasze miejsca pracy - mówi Karol Guzikiewicz, wiceprzewodniczący Solidarności w Stoczni Gdańsk.

  Związkowcy obawiają się też konsekwencji połączenia obydwu zakładów.
  - Doprowadzi to do zamknięcia doków w Stoczni Gdańsk i likwidacji lub zepchnięcia na margines naszego zakładu - twierdzi Guzikiewicz.

  Gdyńska stocznia, która miała 100 proc. akcji Stoczni Gdańsk, zdecydowała się na pozbycie gdańskiej w 2006 roku. Udziały oddała państwu. Operacja miała umożliwić wejście inwestorów strategicznych do obu firm i wyjście z tarapatów finansowych.

  W ubiegłym tygodniu w gdańskim zakładzie rozpoczęło się kilkudniowe referendum. Pracownicy Stoczni Gdańsk mają się w nim wypowiedzieć, czy chcą połączenia ze Stocznią Gdynia.
  Związkowcy twierdzą, że są w posiadaniu nieoficjalnych informacji, które potwierdzają plany jak najszybszego połączenia obu stoczni. Jak twierdzi Guzikiewicz, pociągnie to za sobą zwolnienie kilku tysięcy pracowników. Referendum potrwa do 10 września.
  1 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo