Ukraina NA ŻYWO: Katastrofa samolotu Malaysia Airlines [RELACJA - 18 i 19 LIPCA / ZDJĘCIA + VIDEO]

WR/mm /mk
Katastrofa samolotu na Ukrainie. Trwa wyjaśnianie okoliczności wypadku. Boeing 777 linii Malaysia Airlines rozbił się w czwartek późnym popołudniem na wschodzie kraju, niedaleko od granicy z Rosją. Prawdopodobnie samolot został zestrzelony przez jedną ze stron konfliktu. Na pokładzie znajdowało się 298 osób. Wszyscy zginęli. Relacja na żywo w serwisie PolskaTimes.pl

20.30 Prezydent wzywa ONZ do uznania separatystów za terrorystów

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko wezwał w sobotę Narody Zjednoczone do uznania ogłoszonych przez prorosyjskich separatystów Donieckiej Republiki Ludowej i Ługańskiej Republiki Ludowej za "organizacje terrorystyczne" - poinformowała jego służba prasowa.

Poroszenko, który rozmawiał tego dnia przez telefon z sekretarzem generalnym ONZ Ban Ki Munem, wezwał też Narody Zjednoczone do "potępienia działań terrorystów".

Ukraińskie siły rządowe prowadzą tzw. operację antyterrorystyczną przeciwko separatystom. Minister obrony Ukrainy Walerij Geletiej poinformował w nocy z piątku na sobotę, że wojska ukraińskie opanowały południowo wschodnią część miasta Ługańsk i odblokowały tamtejsze lotnisko.

Walki nie ustały mimo apeli o rozejm po tragedii malezyjskiego samolotu, który w czwartek spadł na wschodzie Ukrainy, najprawdopodobniej zestrzelony pociskiem rakietowym, odpalonym z terenów kontrolowanych przez separatystów. Zginęło wszystkie 298 osób na pokładzie.

18.10 Żeby zestrzelić samolot pasażerski, potrzeba profesjonalistów, a nie grupy "pijanych goryli" - powiedział w sobotę premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk niemieckiej gazecie "Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung".

"Potrzebny jest bardo profesjonalny personel, żeby znaleźć cele i odpalić tę rakietę. Możliwe, że ci ludzie przybyli z Rosji" - oświadczył, podkreślając, że zestawu rakietowego nie mogliby obsłużyć "pijani goryle".

Samolot malezyjskich linii Malaysia Airlines spadł w czwartek na wschodzie Ukrainy. Zginęło wszystkie 298 osób na pokładzie. Maszyna najprawdopodobniej została zestrzelona pociskiem rakietowym, odpalonym z terytorium kontrolowanego przez prorosyjskich separatystów.

Szef kontrwywiadu Służby Bezpieczeństwa Ukrainy Witalij Najda powiedział w sobotę, że rakietę wystrzelili rosyjscy specjaliści wojskowi kierowani przez osobę o pseudonimie Miner, a rozkaz jej odpalenia wydał przywódca grupy bojowników kontrolujących miasto Gorłówka, obywatel Rosji Igor Biezler.

Zdaniem SBU do obsługi zestawu Buk-M1, z którego miano strzelać, potrzeba trzech osób. „Wiemy, że wraz z zestawem przybyło (na Ukrainę) trzech rosyjskich wojskowych” – podkreślił Najda.

Poinformował, że w piątek, dzień po tragedii malezyjskiego samolotu, ten Buk-M1 został wywieziony z Ukrainy przez obwód ługański i odjechał w kierunku rosyjskiej miejscowości Wiernieje Oriechowo.

18.00 Kerry i Ławrow uzgodnili, że Rosja i USA użyją swych wpływów na Ukrainie

Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow i sekretarz stanu USA John Kerry ustalili w sobotę, że obydwa kraje użyją swych wpływów, aby zakończyć konflikt na Ukrainie - poinformowało w komunikacie MSZ Rosji.

Szefowie dyplomacji obydwu państw uzgodnili również, że wszystkie dowody z zestrzelonego malezyjskiego samolotu pasażerskiego, w tym czarne skrzynki, powinny być udostępnione na potrzeby międzynarodowego śledztwa i eksperci powinny mieć możliwość pracy na miejscu upadku maszyny.

"Podkreślono, że konfliktu na Ukrainie nie można rozwiązać drogą militarną, a jedynie pokojową poprzez wypracowanie narodowego konsensusu" - głosi komunikat rosyjskiego MSZ.

W zestrzelonym w czwartek nad wschodnią Ukrainą samolocie malezyjskich linii lotniczych było 298 osób - 283 pasażerów i 15 członków załogi. Najliczniejszą grupę stanowili Holendrzy - 193 osoby.

16.10 Poroszenko: separatyści ostrzelali misję OBWE

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko oświadczył, że prorosyjscy separatyści ostrzelali misję Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE), która przybyła w piątek na miejsce katastrofy malezyjskiego samolotu pasażerskiego na wschodzie jego kraju.

Poroszenko opowiedział o tym w sobotę na spotkaniu w Kijowie z ministrem spraw zagranicznych Holandii Hansem Timmermansem.

15.15 SBU ustaliła miejsce, z którego strzelano do malezyjskiego samolotu

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) ustaliła dokładne miejsce, skąd wystrzelona została rakieta, która strąciła malezyjski samolot z prawie 300 osobami na pokładzie – oświadczył w sobotę szef kontrwywiadu SBU Witalij Najda.

„Wstępne materiały śledztwa wskazują, że rakietę wystrzelono z okolic miejscowości Sniżne, która kontrolowana jest przez terrorystów. Znamy dokładne miejsce wystrzału, ale w interesie śledztwa nie informujemy o tym. Pracujemy nad tym, żeby dotrzeć do tego miejsca i zabezpieczyć dowody, ale trwają tam działania bojowe” – powiedział dziennikarzom.

14.45 Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) ustaliła dokładne miejsce, skąd wystrzelona została rakieta, która strąciła malezyjski samolot z prawie 300 osobami na pokładzie – oświadczył w sobotę szef kontrwywiadu SBU Witalij Najda.

„Wstępne materiały śledztwa wskazują, że rakietę wystrzelono z okolic miejscowości Sniżne, która kontrolowana jest przez terrorystów. Znamy dokładne miejsce wystrzału, ale w interesie śledztwa nie informujemy o tym. Pracujemy nad tym, żeby dotrzeć do tego miejsca i zabezpieczyć dowody, ale trwają tam działania bojowe” – powiedział dziennikarzom

14.10 Rząd Ukrainy: rebelianci wywożą ciała ofiar katastrofy samolotu

Prorosyjscy rebelianci wywożą z miejsca katastrofy malezyjskiego samolotu ciała ofiar i nie zezwalają na rozpoczęcie śledztwa mającego wyjaśnić jej przyczyny – oświadczył w sobotę rząd Ukrainy.

„Według danych rządu terroryści wywieźli 38 ciał do kostnicy w Doniecku, gdzie specjaliści z wyraźnym rosyjskim akcentem oświadczyli, że samodzielnie przeprowadzą sekcję zwłok. Terroryści prowadzą także poszukiwania dużych samochodów transportowych, by wywieźć szczątki samolotu do Rosji” – zaalarmowano w komunikacie opublikowanym na rządowej stronie internetowej.

Zarówno Donieck na wschodniej Ukrainie, jak i okolice miasta Torez, obok którego spadł zestrzelony w czwartek późnym popołudniem malezyjski Boeing 777, znajdują się pod kontrolą sił separatystycznych walczących z ukraińskimi oddziałami rządowymi.

„Rząd Ukrainy oficjalnie oświadcza: wspierani przez Rosję terroryści starają się zniszczyć dowody tego międzynarodowego przestępstwa. Zwracamy się do wspólnoty międzynarodowej i apelujemy, by zobowiązała Rosję do odwołania swoich terrorystów (z miejsca katastrofy), co pozwoli ukraińskim i międzynarodowym ekspertom na przeprowadzenie wszechstronnego śledztwa dotyczącego okoliczności tej tragedii” – czytamy.

Ukraińskie władze przekazały, że poinformowały o zaistniałej sytuacji Unię Europejską i Stany Zjednoczone.

W piątek doradca ukraińskiego ministra spraw wewnętrznych Anton Heraszczenko oświadczył, że są wiadomości o przypadkach grabieży dokonywanych przez prorosyjskich separatystów w miejscu katastrofy.

„Otrzymałem informację, że terroryści-maruderzy zabierali wczoraj (w czwartek) zmarłym pasażerom boeinga nie tylko gotówkę i cenne rzeczy, ale i polowali na karty kredytowe swoich ofiar. Mogą teraz próbować wypłacać z nich pieniądze na Ukrainie, albo przekazać je do Rosji. Zwracam się do rodzin ofiar o niezwłoczne zablokowanie tych kart, by pieniądze zmarłych nie poszły na wzmocnienie bazy materialnej terrorystów!” – napisał Heraszczenko na swoim Facebooku.

W katastrofie malezyjskiego samolotu na wschodniej Ukrainie zginęło prawie 300 osób. Boeing leciał z Amsterdamu do Kuala Lumpur. Samolot został najprawdopodobniej zestrzelony pociskiem rakietowym odpalonym z obszaru kontrolowanego przez separatystów.

14.00 Merkel apeluje do Putina, aby wpłynął na separatystów

Kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Rosji Władimir Putin uzgodnili w sobotę, że katastrofę samolotu malezyjskiego na Ukrainie winno wyjaśnić międzynarodowe, niezależne śledztwo prowadzone przez Międzynarodową Organizację Lotnictwa Cywilnego (ICAO).

"Ustalono, że międzynarodowa, niezależna komisja pod kierownictwem Międzynarodowej Organizacji Lotnictwa Cywilnego (ICAO) powinna mieć szybki dostęp do miejsca katastrofy samolotu malezyjskich linii lotniczych we wschodniej części Ukrainy, aby wyjaśnić okoliczności upadku samolotu" - głosi oświadczenie niemieckiego rządu.

Kanclerz Merkel zaapelowała w rozmowie telefonicznej do prezydenta Rosji Władimira Putina, aby użył swych wpływów na prorosyjskich separatystów w celu osiągnięcia zawieszenia broni na Ukrainie.

Politycy uzgodnili też, że konieczne jest szybkie spotkanie grupy kontaktowej (OBWE, Rosja i Ukraina), aby uzyskać rozejm we wschodniej części Ukrainy.

13.00 Władze Ukrainy: nie mamy ani jednej skrzynki zestrzelonego boeinga

Władze Ukrainy nie otrzymały dotąd ani jednej czarnej skrzynki malezyjskiego Boeinga 777 zestrzelonego na wschodzie kraju – oświadczył w sobotę Andrij Łysenko, rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony w Kijowie.

„Jest to informacja oficjalna. Nie mamy ani jednej czarnej skrzynki samolotu. Przetrzymują je u siebie bojownicy” – powiedział na konferencji prasowej wskazując bojowników prorosyjskich oddziałów separatystycznych, którzy kontrolują rejon, gdzie doszło do katastrofy.

Łysenko oświadczył, że znajdujący się na miejscu zdarzenia uzbrojeni rebelianci nie pozwalają ekipom ratowniczym na zabezpieczenie szczątków samolotu. To samo dotyczy ciał ofiar katastrofy.

„Dopuścili oni tam naszych (ukraińskich) ratowników, jednak pracują oni pod lufami karabinów. Terroryści zmuszają ich do zbierania dowodów i przekazywania ich w ich ręce” – podkreślił rzecznik.

W piątek prezydent Ukrainy Petro Poroszenko stanowczo oświadczył, że rejestratory zestrzelonego samolotu nie mogą trafić w ręce trzeciej strony, czyli Rosji. Separatyści zapowiedzieli wcześniej, że przekażą czarne skrzynki Międzypaństwowemu Komitetowi Lotniczemu (MAK) w Moskwie.

Samolot linii Malaysia Airlines leciał z Amsterdamu do Kuala Lumpur z 298 osobami na pokładzie. Katastrofy nikt nie przeżył. Boeing spadł w okolicach miast Szachtarsk i Torez w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy.

Zdaniem władz Ukrainy samolot mógł być zestrzelony przez separatystów, którzy dysponują ciężkimi zestawami przeciwlotniczymi Buk. Podobną opinię wyraził prezydent USA Barack Obama, który oświadczył, że są dowody, że malezyjski boeing został zestrzelony pociskiem odpalonym z obszaru "kontrolowanego przez wspieranych przez Rosję separatystów na Ukrainie".

9.30 Międzynarodowa Organizacja Lotnictwa Cywilnego (ICAO) poinformowała w piątek, że wyśle na wniosek ukraińskiego rządu swoich ekspertów w ramach pomocy w dochodzeniu okoliczności zestrzelenia malezyjskiego samolotu nad terytorium wschodniej Ukrainy.

ICAO, będąca wyspecjalizowaną agencją ONZ, której siedziba mieści się w Montrealu, poinformowała o tym w komunikacie na swojej stronie internetowej. Organizacja wyjaśniła, że rząd Ukrainy zwrócił się do niej oficjalnie o udzielenie pomocy ukraińskim organom prowadzącym dochodzenia w sprawie wypadków w lotnictwie cywilnym.

"ICAO stanowczo potępia użycie broni przeciwko samolotom cywilnym. To tragiczne wydarzenie, skierowane przeciw cywilnym pasażerom i załodze lotu MH17 Malaysian Airlines jest pogwałceniem zasad Konwencji o Międzynarodowym Lotnictwie Cywilnym. Eksperci ICAO wkrótce rozpoczną współpracę z przedstawicielami władz ukraińskich. Jesteśmy wdzięczni, że możemy pomóc w tych wysiłkach" - powiedział cytowany w komunikacie przewodniczący Rady ICAO dr Olumuyiwa Benard Aliu.

Zgodnie z art. 26 Konwencji o Międzynarodowym Lotnictwie Cywilnym (Konwencji Chicagowskiej)oraz 13 aneksem do tej konwencji, regulującym zasady prowadzenia dochodzeń w sprawie wypadków lotniczych, oficjalnie to Ukraina powinna zająć się prowadzeniem dochodzenia w sprawie zestrzelenia samolotu Malaysian Airlines, ponieważ wypadek zdarzył się na terytorium Ukrainy.

Aneks 13 określa zasady międzynarodowego uczestnictwa w takich dochodzeniach i określa jakie kraje mogą w nich uczestniczyć (kraj, w którym doszło do wypadku, kraj zarejestrowania samolotu, kraj operatora, kraj projektanta czy kraj producenta). Aneks ten określa również prawa i obowiązki takich krajów. Kraj, który ma szczególne powody aby uczestniczyć w wyjaśnieniu przyczyn wypadku, np. kraj, którego obywatele zostali poszkodowani, ma prawo wyznaczyć eksperta uczestniczącego w dochodzeniu, w tym także na miejscu wypadku.

Wcześniej rzecznik ICAO Anthony Philbin zdementował informację podaną przez ministra transportu Malezji, że ICAO zamknęła cywilne korytarze powietrzne nad Ukrainą po tragedii malezyjskiego samolotu. Wyjaśnił, że ICAO nie ma uprawnień do określania czy dana trasa jest bezpieczna, czy nie, ani do zamykania, lub otwierania szlaków powietrznych.

***

19:21 OBWE poinformowała w piątek, że jej obserwatorzy, którzy dotarli tego dnia na miejsce czwartkowej katastrofy samolotu Boeing 777 malezyjskich linii lotniczych na wschodzie Ukrainy, nie mają tam takiej swobody poruszania się, jaka jest im niezbędna.

Obserwatorzy nie byli w stanie zabezpieczyć korytarza, zapewniającego dostęp do miejsc katastrofy. Według OBWE podejmą ponowną próbę w sobotę.

18:59 Można mieć nadzieję, że po katastrofie samolotu niektórym kręgom politycznym spadną z oczu łuski złudzeń co do rzeczywistego charakteru konfliktu na wschodzie Ukrainy - powiedział prezydent Bronisław Komorowski.

TVN 24/X-News

18:10 Prezydent USA Barack Obama oświadczył w piątek, że malezyjski samolot pasażerski został zestrzelony pociskiem rakietowym odpalonym z obszaru na wschodzie Ukrainy, kontrolowanego przez wspieranych przez Rosję separatystów.

Podkreślił, że separatyści na Ukrainie stale otrzymywali z Rosji wsparcie, w tym broń ciężką i przeciwlotniczą.

Prezydent USA powiedział, że czwartkowa katastrofa Boeinga 777 linii Malaysia Airways była globalną tragedią i zaakcentował, że konieczne jest wiarygodne śledztwo międzynarodowe w tej sprawie. Zapewnił, że USA są gotowe udzielić wszelkiej niezbędnej pomocy.

Obama wezwał do natychmiastowego zawieszenia broni na wschodzie Ukrainy. Zarzucił Rosji, że niejednokrotnie odmawiała podjęcia działań, niezbędnych do deeskalacji sytuacji na Ukrainie.

US CBS/X-News

17:55 Czarne skrzynki z samolotu malezyjskich linii lotniczych, który rozbił się w czwartek na wschodzie Ukrainy, wciąż nie zostały przekazane władzom ukraińskim. Prezydent Petro Poroszenko oświadczył w piątek, że nie mogą one trafić w ręce „trzeciej strony”.

Wcześniej separatyści prorosyjscy, którzy kontrolują miejsce, gdzie samolot spadł na ziemię oświadczyli, że przekażą skrzynki do Rosji.

16:21 Rada Bezpieczeństwa ONZ wezwała w piątek na nadzwyczajnym posiedzeniu do przeprowadzenia pełnego, dogłębnego i niezależnego międzynarodowego dochodzenia w sprawie katastrofy malezyjskiego samolotu pasażerskiego, który rozbił się na wschodzie Ukrainy.

15:55 OBWE poinformowała w piątek, że około 30 osób z jej personelu przyleciało w piątek śmigłowcem na miejsce, w którym poprzedniego dnia rozbił się Boeing 777 malezyjskich linii Malaysia Airlines.

15:39 - Zestrzelenie samolotu pasażerskiego na terenie Ukrainy jest aktem terroru - oświadczył premier Donald Tusk. Zapewnił, że to zdarzenie nie powoduje bezpośredniego zagrożenia dla bezpieczeństwa Polski. Jak ocenił, potrzebna jest presja na separatystów i Rosję. CZYTAJ WIĘCEJ.

15:30 Linie Malaysia Airlines poinformowały w piątek, że zabiegały o pozwolenie na przelot przez przestrzeń powietrzną Ukrainy na wysokości 10,7 kilometra, ale ukraińskie służby kontroli lotów poinstruowały, by wysokość ta wyniosła 10,1 km. CZYTAJ WIĘCEJ.

15:24 - Ukraina musi odzyskać kontrolę nad miejscem upadku malezyjskiego samolotu - powiedział w piątek szef MSZ Radosław Sikorski. Wyraził nadzieję, że katastrofa uświadomi wszystkim niebezpieczeństwa wynikające z konfliktu ukraińskiego. CZYTAJ WIĘCEJ.

15:16 Malezyjski samolot pasażerski, który rozbił się na wschodzie Ukrainy, najprawdopodobniej został zestrzelony przez tamtejszych prorosyjskich separatystów - informuje w piątek telewizja CNN powołując się na wstępną analizę amerykańskich służb wywiadowczych.

Analiza jest poufna. Informacje na ten temat przekazał CNN przedstawiciel sektora obronnego USA, zastrzegając sobie anonimowość.

15:01 Putin apeluje o pokój na Ukrainie. - To okropne, to tragedia - miał powiedzieć o ostatnich wydarzeniach rosyjski prezydent.

***

14:56 Nowe informacje o ofiarach. Potwierdzają się doniesienia o tym, że na pokładzie samolotu był szef Międzynarodowej Organizacji ds. AIDS Joep Lange z Holandii. W katastrofie zginął także Brytyjczyk Richard Mayne, student matematyki i finansów na Uniwersytecie w Leeds.

BBC poinformowało o tragedii australijskiej pary: Irene Burrows i George'a Burrowsa, która straciła swoich krewnych w obu tegorocznych katastrofach samolotów malezyjskich linii lotniczych. Na pokładzie zaginionego 8 marca lotu MH370 był ich syn Rodney i pasierbica Mary, natomiast we wczorajszej katastrofie lotu MH17 zginęła córka ich szwagra Maree Rizk wraz z mężem Albertem.

14:50 Szef Służby Bezpieczeństwa Wałentyn Naływajczenko twierdzi, że to nagranie jest dowodem, iż rosyjscy wojskowi mieli związek z katastrofą malezyjskiego samolotu. Z zapisu rozmowy dwóch szefów grup separatystów wynika, że tuż przed katastrofą bojownikom samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej przekazano do użytku jeden z kompleksów Buk-M z załogą, który trafił na Ukrainę z Rosji przez granicę w rejonie Suchodilska.

SBU/X-News

Ukraińskie MSW opublikowało dziś wideo dokumentujące próbę wywiezienia przez separatystów wyrzutni Buk do Rosji. Na filmie widać ciężarówkę z zestawem przeciwlotniczym jadącą w kierunku rosyjskiego obwodu rostowskiego. Wideo zostało nagrane 18 lipca po godz. 4 nad ranem.

Źródło: MSW Ukrainy/x-news

14:34 Polski dziennikarz Paweł Pieniążek w rozmowie z PAP opisuje, jak obecnie wygląda miejsce katastrofy:

Ogromne połacie wypalonej trawy, wszędzie leżą spalone, porozrywane zwłoki. Nikt ich nie przykrył. Przy niektórych wbito w ziemię białe flagi, żeby oznaczyć, gdzie są ciała. Te flagi widzę wszędzie. Walają się walizki, torby i inne przedmioty. Tutaj jest strasznie.

Tutaj od rana toczą się walki. Cały czas słychać wystrzały, prawdopodobnie z systemów Grad. Ziemia trzęsie się pod nogami, ale niczego nie widzimy. Te walki toczą się chyba w obwodzie ługańskim, którego granica przebiega niedaleko stąd.

Zbierają się tutaj miejscowi mieszkańcy. Stoją i płaczą. Starsi mężczyźni łkają. Trudno na to patrzeć.


Fot. EPA/ANASTASIA VLASOVA

14:07 Trwa konferencja Donalda Tuska ws. wydarzeń na Ukrainie. - Mamy do czynienia z aktem terroru, nawet jeśli jego sprawcy będą tłumaczyli, że miała miejsce pomyłka - mówi premier Polski. Wcześniej głos zabrali minister Radosław Sikorski i prezydent Bronisław Komorowski.

Źródło: TVN24/x-news

List Komorowskiego do Poroszenki:

Z ogromnym smutkiem przyjąłem informację o zestrzeleniu malezyjskiego samolotu pasażerskiego, do którego doszło w dniu wczorajszym nad wschodnią Ukrainą. Wstrząśnięty kolejnymi ofiarami separatystów, w trudnym dla Ukrainy okresie zmagania się z zagrożeniami dla integralności terytorialnej kraju, pragnę zapewnić pana, panie prezydencie, o niezmiennym poparciu dla działań władz ukraińskich podejmowanych na rzecz przywrócenia pokoju. (...)

Chciałbym też podkreślić, że z całą stanowczością występujemy przeciwko wspieraniu w jakiejkolwiek formie separatystów. Odpowiedzialność moralna, polityczna i prawna za ich działania spada na tych, którzy udzielają im wsparcia.

Radosław Sikorski podczas konferencji prasowej:

Wszyscy uważamy podobnie, że dochodzenie przyczyn tej tragedii, ustalenie sprawców tej zbrodni musi mieć priorytet. Władzom ukraińskim musi być umożliwione wykonanie ich suwerennych praw na swoim terytorium. (...)

Ukraina musi odzyskać władztwo nad miejscem upadku samolotu i wtedy będzie mogła skutecznie decydować o sposobach badania katastrofy. (...)

Tak się kończy dostarczanie bandytom zaawansowanej broni.

13:56 Papież Franciszek przyjął z głębokim bólem wiadomość o katastrofie samolotu malezyjskich linii zestrzelonego nad Ukrainą, modli się za ofiary i apeluje o pokój - podał w piątek Watykan. Biuro prasowe ogłosiło, że papież apeluje do wszystkich stron konfliktu ukraińskiego o zaangażowanie na rzecz pokoju i dialogu.

13:30 Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow zapowiedział, że Moskwa będzie nalegać na przeprowadzenie "obiektywnego, niezależnego dochodzenia" w sprawie katastrofy boeinga. Zapewnił, że Rosja nie zamierza przejmować czarnych skrzynek.

Będziemy nalegać na maksymalnie obiektywne, maksymalnie otwarte, niezależne dochodzenie. Jesteśmy gotowi wnieść swój wkład, lecz, co oczywiste, uważamy, że inicjatywę powinny przejawić władze kraju, na którego terenie zdarzyła się ta tragedia. (...)

Są podstawy, by sądzić, że w najbliższym czasie odbędzie się jeszcze jedna wideokonferencja, na której będzie omawiana kwestia rozejmu. Teraz ten rozejm jest wielokrotnie bardziej potrzebny w związku z dochodzeniem, które powinno objąć dostatecznie rozległy obszar.

13:11 Kolejne fragmenty podsłuchanych rozmów, opublikowane przez SBU. Separatyści rozmawiają wymieniają się uwagami m.in. na temat systemu przeciwlotniczego Buk.

13:04 Ukraińskie służby ratownicze informują o odnalezieniu kolejnych ciał ofiar - w sumie jest ich już 181. Mają one zostać przewiezione do pobliskiego Charkowa, które jest pod kontrolą władz centralnych.

A tak wygląda przeszukiwanie terenu, w którym uczestniczą m.in. ukraińscy górnicy i zwykli ludzie:

Fot. Dmitry Lovetsky/AP Photo

12:45 Czy to ten człowiek stoi za zestrzeleniem malezyjskiego boeinga? Na jednym z amatorskich filmików słychać ponoć głos cieszącego się Igora Striełkowa, pułkownika rosyjskiego GRU, lidera separatystów. Więcej o tym człowieku możecie przeczytać po kliknięciu w poniższe zdjęcie.


Fot. AP Photo/Dmitry Lovetsky

12:30 Rosyjskie ministerstwo obrony podaje, że samolot znajdował się w zasięgu dwóch ukraińskich systemów przeciwlotniczych dalekiego zasięgu S-200 i trzech baterii średniego zasięgu Buk. Służby odnotowały ich aktywność w dniu katastrofy. Pocisk mógł być wystrzelony z każdej baterii rozlokowanych w okolicach Doniecka. System stacjonował na południe od miasta - twierdzą Rosjanie.

Ministerstwo obrony Ukrainy dementuje: malezyjski boeing był poza zasięgiem ukraińskich systemów przeciwlotniczych. Nie rozmieszczono żadnych pocisków rakietowych podczas operacji antyterrorystycznej na wschodzie kraju.

12:09 Coraz więcej wiemy o ofiarach katastrofy. Na pokładzie maszyny był m.in. rzecznik Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Glenn Thomas. 49-letni Brytyjczyk, były dziennikarz BBC, pracował w siedzibie WHO w Genewie od ponad 10 lat. Był jedną z osób, które miały wziąć udział w międzynarodowej konferencji na temat epidemii AIDS w Melbourne.

Podejrzewa się również, że do Melbourne zmierzał Joep Lange - były przewodniczący Międzynarodowej Organizacji ds. AIDS.

Na pokładzie samolotu była przybrana babka premiera Malezji Najiba Razaka - Puan Sri Siti Amirah, a także holenderski senator Willem Witteveen.

Brytyjscy kibice klubu Newcastle United John Alder i Liam Sweeney lecieli na przedsezonowe tournee swojej drużyny.

Zginęła też pięcioosobowa rodzina. Malezyjka Siti Diana straciła w katastrofie córkę, zięcia i troje wnucząt. Kobieta zamierzała powitać ich na lotnisku w Kuala Lumpur, gdzie rodzina miała zaplanowaną przesiadkę w drodze do domu w Melbourne.

Źródło: RUPTLY/x-news

Na zdjęciu poniżej: John Paulisen, Yuli Hastini, Arjuna Martin Paulisen i Sri Paulisen - malezyjskie ofiary katastrofy.


Fot. Mohammad Ali/EPA

11:44 Międzypaństwowy Komitet Lotniczy w Moskwie nie chce prowadzić śledztwa ws. zestrzelenia samolotu. MAK uważa, że w celu zbadania przyczyn katastrofy niezbędne jest utworzenie komisji pod egidą Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego.

Źródło RUPTLY/x-news

Angela Merkel:

Musimy najszybciej, jak to tylko możliwe, wszcząć niezależne śledztwo. Jednak aby tak się stało potrzebujemy zawieszenia broni i musimy doprowadzić do pociągnięcia do odpowiedzialności osób winnych.

11:18 Z ostatniej chwili: Służba Bezpieczeństwa Ukrainy wszczęła śledztwo z artykułu kodeksu karnego, mówiącego o terroryzmie.

11:14 I jeszcze media rosyjskie i ukraińskie.

Źródło: Agencja TVN/x-news

Ukraińskie Radio Swoboda:

Zestrzelenie samolotu ma położyć kres wahaniom europejskich liderów, którzy próbują faworyzować prezydenta Putina. Zdaniem ukraińskich ekspertów, Zachód powinien uświadomić sobie, że ukryta wojna Rosji na Ukrainie jest wojną przeciwko całej Europie.

Rosyjskie "Wiedomosti":

Historia nie zna przypadków, by separatyści zestrzeliwali samoloty pasażerskie. W ich ręce rzadko trafiają potężne systemy rakietowe.

Rosyjski portal opozycyjny grani.ru:

My, Rosjanie, jesteśmy odpowiedzialni za to, że pozwalamy Putinowi wspierać separatystów w Donbasie, którzy mają na sumieniu setki niewinnych ofiar. "Po zestrzeleniu boeinga można mieć nadzieję, że USA, Europa i inne państwa świata zrozumieją, że ukraiński kryzys dotyczy także bezpośrednio ich.

   
11:08 Przegląd prasy. Więcej pytań niż odpowiedzi. Nagłówki holenderskich gazet: "Szok", "przerażająca zbrodnia", "atak terrorystyczny". "De Volkskrant" pisze o "fali smutku i chaosu". „Agresja Moskwy” - to niemiecki „Frankfurter Allgemeine Zeitung”.

Holenderski "Volkskrant":

(...) katastrofa zawstydza prezydenta Rosji Władimira Putina. (...) Wszystko wskazuje na prorosyjskich rebeliantów. Separatyści ponieśli wczoraj porażkę, która może oznaczać koniec trwającej od czterech miesięcy rebelii przeciwko ukraińskiemu rządowi.


Fot. EPA/ROBIN VAN LONKHUIJSEN

Niemiecki "Frankfurter Allgemeine Zeitung":

Zapewnienia Moskwy, że nie jest stroną w tym konflikcie, były – delikatnie mówiąc - od samego początku fikcją, a można je nazwać też kłamstwem. Strącenie samolotu jest strasznym tragicznym następstwem tej wojny. Trzeba wyjaśnić, kto jest za to odpowiedzialny i ukarać go, niezależnie od tego, po której stoi stronie. Ale kto ponosi winę za tę wojnę, jest jasne już teraz.

Niemiecki „Sueddeutsche Zeitung":

Jeżeli Unia Europejska nie powstrzyma prezydenta Rosji Władimira Putina, który wykorzystuje brak jedności wśród Europejczyków, i nie uratuje Ukrainy, to poniesie fiasko jako wspólnota wartości.

Brak jedności Zachodu był zawsze elementem rosyjskich kalkulacji w konflikcie o Ukrainę. Putin wychodzi z założenia, że nie musi obawiać się żadnej mocnej odpowiedzi na aneksję Krymu i agresję przeciwko Ukrainie. Im dłużej trwa konflikt, tym bardziej jego przewidywania wydają się spełniać.

10:46 Kolejne komentarze. Kurtuazyjna rozmowa prezydenta Putina z premierem Holandii Markiem Rutte nt. konieczności "obiektywnego wyjaśnienia katastrofy".

Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk:

Wczorajsza straszna tragedia wnosi w nasze życie poprawki. Rosjanie się doigrali. Jest to międzynarodowe przestępstwo, za które powinno się odpowiadać przed trybunałem międzynarodowym w Hadze.

Komunikat polskiego MSZ:

Polska stanowczo potępia zestrzelenie samolotu pasażerskiego na terenie Ukrainy wschodniej kontrolowanym przez prorosyjskich separatystów. Szczególne oburzenie wywołuje fakt użycia zaawansowanej broni przeciwlotniczej przeciwko celowi cywilnemu. (...)

Wzywamy strony konfliktu i wspólnotę międzynarodową do przedsięwzięcia wszelkich działań służących obiektywnemu wyjaśnieniu przyczyn katastrofy, zabezpieczeniu dowodów i miejsca katastrofy, godnego traktowania ciał ofiar i należących do nich przedmiotów oraz umożliwienia ekspertom i bliskim ofiar bezpiecznego dostępu do miejsca katastrofy.

10:25 Najnowsze ustalenia ws. ofiar katastrofy (via BBC News):

10:18 Rekonstrukcja ostatniego lotu MH17 według Ukraine Reporter.

Some details related to the #MalaysiaAirlines#MH17 jet & the Russian missile system that likely shot it down pic.twitter.com/xIshKboXhs

— Ukraine Reporter (@StateOfUkraine) lipiec 18, 2014

10:05 Kto i w jaki sposób zestrzelił samolot Malaysia Airlines - te pytania będą powracać, bo są kluczowe dla zrozumienia wczorajszej katastrofy. Prokurator generalny Ukrainy Witalij Jarema twierdzi, że jest niemożliwe, by separatyści dysponowali bronią przeciwlotniczą przechwyconą od ukraińskiej armii.

Witalij Jarema w rozmowie z gazetą „Ukrainska Prawda”

Po tym, jak zestrzelony został malezyjski pasażerski samolot, wojskowi przekazali prezydentowi Petro Poroszence, że terroryści nie posiadają naszych kompleksów rakietowych Buk i S-300. Taka broń nie została przechwycona.

Co na temat systemu Buk mówią eksperci, możecie przeczytać i posłuchać po kliknięciu w poniższą grafikę.

9:38 Andriej Purgin, samozwańczy wicepremier tzw. Donieckiej Republiki Ludowej, oświadczył, że separatyści przekażą czarne skrzynki boeinga do ekspertyzy do Moskwy.

Bez wątpienia przekażemy je najprawdopodobniej MAK-owi w Moskwie. Pracują tam wysoko wykwalifikowani eksperci, którzy będą mogli ustalić przyczyny katastrofy, choć i tak są one jasne.

9:22 Ukraińskie władze lotnicze zamknęły przestrzeń powietrzną nad wschodnią Ukrainą, gdzie trwa operacja przeciwko prorosyjskim separatystom - informuje agencja Interfax-Ukraina.

9:17 Dr Kazimierz Wójcicki ze Studium Europy Wschodniej UW nie ma wątpliwości: za zestrzelenie samolotu odpowiadają Rosjanie.

Źródło: TVN24/x-news

9:12 Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Ukrainy twierdzi natomiast, że separatyści przeszkadzają im w pracy. Służby ratownicze odnalazły do tej pory ciała 121 ofiar katastrofy.

8:58 Przedstawiciele OBWE rozmawiali z separatystami, którzy kontrolują teren katastrofy. W komunikacie czytamy:

Separatyści zgodzili się zabezpieczyć miejsce katastrofy, zapewnić bezpieczny dostęp do tego miejsca ekipom ratunkowym, krajowym i międzynarodowych śledczym oraz obserwatorom OBWE, a także "współpracować z właściwymi ukraińskimi władzami w trakcie operacji ratunkowej.

8:52 Głos w sprawie katastrofy zabrali już najważniejsi światowi przywódcy. Prezydent Rosji Władimir Putin winą obarcza władze Ukrainy.

Źródło: RUPTLY/x-news

Barack Obama bardzo lakonicznie. Stwierdził jedynie, że to "straszna tragedia", zaoferował pomoc USA w wyjaśnianiu przyczyn katastrofy. Angela Merkel ponoć jest "zszokowana". Agencja dpa cytuje wypowiedź kanclerz Niemiec:

Jeżeli ta wiadomość potwierdzi się, będzie to oznaczało dalszą tragiczną eskalację konfliktu na wschodzie Ukrainy.

8:28 Na pokładzie malezyjskiego samolotu prawdopodobnie nie było polskich obywateli. Wciąż nie potwierdzono narodowości 40 osób, które zginęły w katastrofie.

Rzecznik rządu Małgorzata Kidawa-Błońska:

Prawdopodobnie nie było żadnego polskiego obywatela na pokładzie tego samolotu (...) Ale mogło być jeszcze tak, że ktoś miał podwójne obywatelstwo i to trzeba jeszcze sprawdzić. Ale na dziewięćdziesiąt parę procent nie było tam polskiego obywatela.

Narodowość ofiar katastrofy:

#MH17: @MAS revises breakdown of passengers' nationalities
http://t.co/wjPeCVDTPKpic.twitter.com/fe1oai8O2W

— Maxim Eristavi (@MaximEristavi) lipiec 18, 2014

W czwartek wieczorem premier Donald Tusk spotkał się z szefem MON w związku z katastrofą lotniczą na Ukrainie. Rozmawiał też z prezydentem. W piątek po godz. 9 ma rozmawiać z szefami MON, MSW i MSZ.

8:19 Reuters podaje, że odnaleziono drugą czarną skrzynkę boeinga 777. Miejsce katastrofy przeczesują ekipy ratunkowe, policjanci i górnicy, którzy szukają ciał ofiar wypadku i szczątków samolotu.

8:15 Australijskie media podają, że ok. stu pasażerów samolotu Malaysia Airlines leciało na międzynarodową konferencję na temat epidemii AIDS, która w weekend ma odbyć się w Melbourne.

"Sydney Morning Herald" podaje, że wśród zabitych jest Holender Joep Lange, były prezes międzynarodowego stowarzyszenia do walki z AIDS.

Obecna szefowa tego stowarzyszenia Francuzka Francoise Barre-Sinoussi nie była w stanie potwierdzić, czy na pokładzie samolotu, który rozbił się na Ukrainie, było 108 uczestników konferencji. Poinformowała jednak, że 20. międzynarodowa konferencja na temat epidemii AIDS nie zostanie odwołana.

8:10 Ukraina, 18 lipca 2014. Przez cały dzień będziemy dziś dla Państwa na żywo relacjonować to, co dzieje się wokół katastrofy samolotu linii Malaysia Airlines. Najważniejsze fakty: na pokładzie było 298 osób - 283 pasażerów, w tym trzy niemowlęta, i 15 członków załogi. Wszyscy zginęli. Ponad połowę pasażerów stanowili obywatele Holandii.

Według wstępnych informacji malezyjski boeing zniknął z radarów około godziny 16 czasu polskiego. Samolot leciał z Amsterdamu do Kuala Lumpur. 50 kilometrów przed wejściem w rosyjską przestrzeń powietrzną zaczął się zniżać. Uderzył w ziemię w okolicach miast Szachtarsk i Torez w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy.

Kijów oskarża separatystów o zestrzelenie boeinga ciężką rakietą przeciwlotniczą Buk. Przywódcy samozwańczej separatystycznej Donieckiej Republiki Ludowej zaprzeczają, by mieli z tym cokolwiek wspólnego i twierdzą, że za atak odpowiadają władze w Kijowie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 10

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Ale Ty pusty(a) jesteś.
G
Gość
że putinowswka rosja może je pozbawić i bezpieczeństwa i bogactwa , bo wojna na Ukrainie jest bliżej niż im się wydawało
G
Gość
Komorowski odpalaj F-16, bombarduj Kaliningrad! Póki jest okazja żeby ruskim wojnę wypowiedzieć.
G
Gość
Interes w eskalacji konfliktu ma wyłącznie USA, którzy świat uznali za swój folwark, Nie chce tej własności uznać Rosja i jest kłopot. Mimo nacisków sankcji USA i jego kundli Rosja nie uznaje przywództwa USA, ten upór ośmiesza medialne mocarstwo! Oto jedna Rosja przeciw USA, NATO i UE nie chce uznać prymatu panów z USA. To skandal. Kundle USA całe NATO, cała UE, ujadają, wyją, warczą, a Rosja ani myśli lizać fiuta USA jak to rząd z Polski zrobił, o czym mówił Sikorski! Znam historię USA i od zawsze uważałem USA za najbardziej zbrodnicze państwo w dziejach ludzkości! Istnienie USA i pokój na świecie wzajemnie się wykluczają! Obowiązkeim świata jest fizyczna likwidacja USA!
G
Grześ Korzekwa
Kontrolerzy lotów działali w tym przypadku się zachowali jak zwykle profesjonalnie i nazywanie ich debilami jest bezpodstawne. Od początku konfliktu samoloty były bezpiecznie.
D
Deutsch-Oberschlesier
samolot mógł przecież zahaczyć we wsi Grabowo
o pancerny grab hehe
chyba ze tą tezę obali komisja Wierchownej Rady pod przewodnictwem Antona Macierenko
G
Gość
– „Przed chwilą koło Toreza zestrzeliliśmy An-26 i jeszcze jeden samolot. Progress” – brzmi usunięty już z jednego z rosyjskich portali społecznościowych wpis Igora Girkina ps. Striełkow, dowódcy Ludowej Milicji Donbasu. " To właśnie niedaleko miejscowości Torez w obwodzie donieckim przy granicy z obwodem ługańskim rozbił się Boeing 777 malezyjskich linii lotniczych z ok. 300 osobami na pokładzie.

Wpis został już usunięty, jednak część internautów zrobiła jego zrzut.
D
Deutsch-Oberschlesier
redaktor naczelny "Nowej Techniki Wojskowej" Andrzej Kiński. Kiński zastrzegł, że przyczyna katastrofy mogła być inna."
hehe
G
Gość
tylko debili którzy wlecieli
D
Deutsch-Oberschlesier
co za debile wlecieli z cywilami na pokładzie nad strefę gdzie się od kilku miesięcy zestrzeliwuje samoloty ??
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie