Układ z wierzycielami i restrukturyzacja. Nowe otwarcie w Stoczni Remontowej Nauta

Jacek Klein
Jacek Klein
SR Nauta
Dodaj komentarz:
Udostępnij:
Zarząd Stoczni Remontowej Nauta SA poinformował o zakończeniu prowadzone przez spółkę postępowania restrukturyzacyjnego. Doszło do zawarcia układu z wierzycielami, a układ ten został prawomocnie zatwierdzony przez sąd.

Za przyjętym przez wierzycieli układem opowiedziało się ponad 300 wierzycieli, którzy łącznie dysponowali sumą ponad 93 proc. głosujących wierzytelności.

- Dziękujemy wszystkim wierzycielom za okazane nam zaufanie, bez którego skuteczna restrukturyzacja spółki nie byłaby możliwa. Obecnie spółka przygotowuje się do wykonywania układu. Terminy poszczególnych spłat zostały szczegółowo wskazane w zatwierdzonym układzie, a ich termin jest liczony od dnia stwierdzenia przez sąd prawomocności postanowienia o zatwierdzeniu układu - poinformował zarząd Nauty w komunikacie.

Zobowiązania Nauty wobec wierzycieli to około 300 mln zł. Układ przewiduje redukcje zadłużenia o 2/3.

- W wyniku podpisania porozumienia zobowiązania zostały zredukowane z kwoty 300 mln zł do kwoty 105 mln zł - mówił na posiedzeniu sejmowej komisji gospodarki morskiej pod koniec września Paweł Sobczak, dyrektor departamentu w ministerstwie aktywów państwowych. - Docelowo w Stoczni Remontowej Nauta będzie odejście od tej działalności, która nie przynosi wysokiej rentowności, czyli od produkcji nowych obiektów od podstaw, na rzecz remontów, pewnej modernizacji. Wydaje się, że sytuacja spółki w chwili obecnej jest na tyle stabilna, jest na tyle dobra, że będzie ona w stanie wywiązać się z tych wszystkich zobowiązań, które na niej ciążą.

Na koniec sierpnia 2021 roku spółka osiągnęła przychody na poziomie 131 mln. zł, co stanowi 114 proc. wartości zaplanowanej w planie rzeczowo-finansowym na rok 2021. Zysk ze sprzedaży wyniósł 13 mln zł, natomiast zysk z działalności operacyjnej 11 mln zł.

Nowy model operacyjny, przewiduje utworzenie kompaktowej stoczni opartej na remontach i przebudowie jednostek pływających, a także nowych technologiach związanych z paliwami alternatywnymi. Stocznia czeka także na wzmocnienie kapitałowe. Agencja Rozwoju Przemysłu wydała pozytywną decyzję w sprawie udzielenia Stoczni Remontowej Nauta pomocy publicznej w wysokości 100 mln zł. Na podniesienie kapitału musi zgodzić się Komisja Europejska.

- Kolejnym elementem, który został wdrożony przez spółkę, była redukcja zatrudnienia. Tutaj trzeba wskazać, że zatrudnienie zostało zredukowane z 453 do 301 osób. Jest to stan na koniec sierpnia bieżącego roku - padło na posiedzeniu sejmowej komisji ds. gospodarki morskiej.

Rządowa tarcza antyinflacyjna

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie