18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

reklama

UG: Wybieramy absolwenta 40-lecia

RedakcjaZaktualizowano 
R. Kwiatek/ archiwum
W tym roku Uniwersytet Gdański świętuje 40 rocznicę powstania. W tym czasie uczelnia "wypuściła w świat" ponad 132 tys. absolwentów. Są wśród nich wybitni pracownicy nauki, ale także osoby odgrywające pierwszoplanowe role w życiu kulturalnym, społecznym i politycznym kraju.

Proponujemy Wam dziś zabawę-plebiscyt na najpopularniejszego absolwenta UG. Przez kolejne dni zaprezentujemy sylwetki trzynaściorga absolwentów, którzy - zdaniem redakcji Dziennika Akademickiego - skalą odniesionego sukcesu i zdobytej popularności, pośrednio w największym stopniu rozsławili także swoją uczelnię. Waszym zadaniem jest wskazać tego jednego, lub tą jedną, najpopularniejszą z 13.

Wygląda na to, że Uniwersytet Gdański wyrósł na kuźnię kadr politycznych wolnej Polski. Wśród jego absolwentów nie ma co prawda ani jednego prezydenta RP, ale aż trzej z nich byli z uczelnią związani: Lech Kaczyński przez szereg lat był pracownikiem Wydziału Prawa, Aleksander Kwaśniewski tu studiował (choć studiów nie skończył), a Lech Wałęsa... mieszka prawie za płotem kampusu, no i ma honorowy doktorat UG. Absolwentkami UG są za to dwie pierwsze damy Rzeczypospolitej Polskiej: Jolanta Kwaśniewska i Maria Kaczyńska. Studiowało tu dwóch premierów: Jan Krzysztof Bielecki i Donald Tusk, wicepremier Przemysław Gosiewski, kilku ministrów, z których jeden - Janusz Lewandowski zasiada obecnie w Komisji Europejskiej. Z UG do Parlamentu Europejskiego zawędrował natomiast jeden z najbardziej kontrowersyjnych polityków polskich, Jacek Kurski. Kształcił się tu także szef kancelarii obecnego prezydenta PR, Aleksander Szczygło.

Dyplomami uczelni legitymują się wszyscy trzej prezydenci miast wchodzących w skład Trójmiasta: Paweł Adamowicz, Wojciech Szczurek i Jacek Karnowski. Ten ostatni obronił tu też pracę doktorską.
Studiowali tu znani pisarze: Stefan Chwin, Paweł Huelle, Kazimierz Nowosielski oraz reżyser Krzysztof Babicki. Są wśród tego grona znani sportowcy - m.in. Monika Pyrek, srebrna medalistka Mistrzostw Świata w Helsinkach i Berlinie oraz Europy w Göteborgu w konkursie skoku o tyczce kobiet, wielokrotna mistrzyni i rekordzistka Polski. Studentka ekonomii, Aneta Kręglicka, w 1989 roku wystartowała z powodzeniem w innym współzawodnictwie i zdobyła tytuł Miss Świata. Absolwenci UG dyrektorują też popularnym gdańskim instytucjom: Adam Koperkiewicz - Muzeum Historii Miasta Gdańska, a Michał Targowski - oliwskiemu zoo.

Trudny wybór, ale wierzymy, że podołacie...

Przez najbliższe dni będziemy publikować sylwetki kandydatów. Oto ich pełna lista:

FLESZ: Elektryczne samoloty nadlatują.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 10

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

x
xymox

Wydawało mi się że UG powinien być dumny przede wszystkim z prezydenta A. Kwaśniewskiego którego nawet nie ma na liście. Nie ma znaczenia czy ma dyplom magistra czy nie jednak jest absolwentem tej uczelni - w latach 70 kiedy kończył studia panowały trochę inne zasady, było pojęcie wykształcenia wyższego niepełnego, wyższego (po otrzymaniu absolutorium) i wyższego magisterskiego (po zdaniu egzaminu magisterskiego). Po prostu wstyd!

g
gdansk

Jacek K. (ten z 8 zarzutami prokuratorskimi, genialny prezydent Sopotu ) jest absolwentem PG, a nie UG. Prezydent jest RP a nie PR. Ranking dowolny, nie mający żadnych twardych kryteriów doboru- taki, żeby podlizać się wszystkim.

S
Sopotek

Jan Krzysztof Bielecki?

S
Sopotek

Joanna Senyszyn?

S
Sopotek

Anna Zielińska-Głębocka?

S
Sopotek

Krystyna Gawlikowska-Hueckel?

S
Sopotek

Dariusz Filar?

s
sęk

A gdzie abiturient - goleń ?

A
ANDRZEJ K

MOI DRODZY BRAKUJE NA TEJ LIŚCIE PROFESORA DARIUSZA FILARA . TTTAAAKKKAAAA KLASA !!!!DODAJCIE KONIECZNIE .POZDRAWAM-ABOSLWENT.

a
adrek

Nie mam żadnej wątpliwości - Donald Tusk

Dodaj ogłoszenie