Udar występuje nagle. Jak do niego dochodzi?...

  Udar występuje nagle. Jak do niego dochodzi?

  Anna Folkman

  Głos Szczeciński

  Aktualizacja:

  Głos Szczeciński

  Udar występuje nagle. Jak do niego dochodzi?

  ©pixabay.com

  Udarem może być niedokrwienie lub wylew krwi. Specjalista neurolog wyjaśnia, jak powstają udary i przybliża, jak je leczyć. Wyjaśnia również, jakie są objawy tego zaburzenia czynności mózgu
  Udar występuje nagle. Jak do niego dochodzi?

  ©pixabay.com

  Choroby krążenia

  Udary mózgu są częstą chorobą, występującą w Polsce. To około 90 tysięcy przypadków rocznie. Częstość występowania udarów mózgu rośnie, ponieważ żyjemy coraz dłużej, a wiek jest głównym czynnikiem ryzyka.

  Do udaru mózgu dochodzi nagle, w ciągu kilku minut. Pacjent jest zaskoczony i często zdezorientowany. Objawów udaru, jeśli są lekkie (zdrętwienie lub osłabienie ręki, zaburzenia mowy) nie traktuje poważnie, myśląc, że to nic groźnego i że ustąpią.
  A dzisiaj właśnie chodzi o to, by szybko udar rozpoznać i wdrożyć niezbędne leczenie. Udar mózgu to choroba spowodowana zaburzeniem ukrwienia mózgu, która manifestuje się objawami neurologicznymi, tzw. ogniskowymi, pojawiającymi się nagle, często wśród pełnego zdrowia. Objawy udaru mogą być bardzo różne, w zależności od obszaru mózgu, którego dotyczą. Najczęściej jest to osłabienie ręki lub nogi, zaburzenia czucia (zwykle po jednej stronie), wykrzywienie twarzy, zaburzenia mowy lub zaburzenia widzenia. Objawy pojawiają się w ciągu kilku minut. Znajomość objawów udaru mózgu jest bardzo ważna, skraca bowiem czas, w jakim pacjent trafia do szpitala, gdzie może byś podjęte właściwe leczenie.

  - Ukrwienie mózgu różni się od ukrwienia innych narządów. Naczynia mózgowe są naczyniami końcowymi, jeżeli dojdzie do ich niedrożności, to obszar mózgu, przez nie ukrwiony, bardzo szybko umiera - mówi doktor nauk medycznych Jan Stankiewicz, specjalista neurolog ze szpitala wojewódzkiego w Szczecinie.

  Udary mózgu dzieli się na niedokrwienne i krwotoczne. W tych pierwszych dochodzi do zamknięcia naczynia na skutek zakrzepu albo zatoru. Zakrzep narasta powoli, zwykle w wyniku miażdżycy naczyń mózgowych i prowadzi do uniedrożnienia naczynia, co skutkuje zawałem mózgu i nagłym wystąpieniem objawów ogniskowych. Zator to uniedrożnienie naczynia przez materiał zatorowy, którym może być oderwany materiał zakrzepowy pochodzący z serca lub naczyń o większym kalibrze. Najczęstszą przyczyną udaru niedokrwiennego mózgu w mechanizmie zatorowym jest migotanie przedsionków. Ryzyko wystąpienia migotania przedsionków wzrasta wraz z wiekiem. To nierytmiczna praca serca, która powoduje zaburzenia przepływu krwi i odrywanie się materiału zakrzepowego.

  - Rzadszą przyczyną udaru jest krwotok mózgowy, potocznie nazywany wylewem krwi do mózgu. Jest on spowodowany pęknięciem ściany naczynia - dodaje dr Stankiewicz. Wynaczyniona krew uszkadza mózg. Do udarów krwotocznych zalicza się także krwawienie podpajęczynówkowe, manifestujące się nagłym, bardzo silnym bólem głowy, spowodowane najczęściej pęknięciem tętniaka naczyń mózgowych. Ponieważ możliwości leczenia udaru mózgu zależą w głównej mierze od czasu, w jakim pacjent trafi do szpitala, staramy się przede wszystkim uświadomić społeczeństwo, czym może objawić się udar, by można było go skutecznie leczyć. W udarach liczy się bowiem czas, czas to uratowany mózg.

  Jak objawia się udar? - Objawy udaru mózgowego mogą być bardzo różne w zależności od tego, jakiego obszaru mózgu dotyczy uszkodzenie. Najczęściej pacjent odczuwa osłabienie lub zdrętwienie ręki lub kończyn po jednej stronie ciała, może wystąpić wykrzywienie twarzy (zwykle opadnięcie kącika ust), zaburzenia mowy (mowa niewyraźna lub brak słów), zaburzenia widzenia, zawroty głowy z zaburzeniami równowagi. Objawom tym może towarzyszyć ból głowy i niejednokrotnie zaburzenia świadomości - wymienia doktor Jan Stankiewicz.

  Doktor Jan Stankiewicz, neurolog:

  Udar mózgowy spowodowany krwotokiem jest rzadszą postacią udaru, w którym niemożliwe jest zastosowanie leczenia trombolityczngo. Wynaczyniona krew działa jak guz, prowadząc do ciasnoty śródczaszkowej, co powoduje, że ta postać udaru mózgu zagrożona jest większą śmiertelnością.

  ZOBACZ TAKŻE: Edyta Brelak ze Świętokrzyskiego Centrum Neurologii o udarze mózgu

  POLECAMY RÓWNIEŻ:

  Poznaj i zastosuj w swojej diecie 25 zasad zdrowego żywienia
  Te domowe aktywności pomogą Ci szybko spalić kalorie!

  Zdrowy kręgosłup - oto ćwiczenia, które pomogą. Wypróbuj!

  Naturalne afrodyzjaki dla kobiet i mężczyzn, które na pewno masz w swojej kuchni [ZDJĘCIA]

  Te witaminy i mikroelementy wzmocnią twój organizm [ZDJĘCIA]

  Nie chcesz zachorować na raka? Oto 6 najważniejszych zasad diety

  Lista domowych czynności, które poprawiają zdrowie i urodę
  Nietypowe zwyczaje ślubne na świecie - TOP 10  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Zapytaj lekarza

  1 3 4 5 ... 28 »
  28 stycznia

  Światowy Dzień Trędowatych

  zobacz więcej »