Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Udane polowanie na obłoki srebrzyste. Niezwykły spektakl na nocnym niebie [ZDJĘCIA]

Tomasz Chudzyński
Tomasz Chudzyński
Obłoki srebrzyste w okolicach Elbląga - 13/14 czerwca 2022 r.
Obłoki srebrzyste w okolicach Elbląga - 13/14 czerwca 2022 r. Info Meteo Północ PL
Długo w tym roku kazały na siebie czekać - wczorajszej 14.06.2022 r. nocy nad Pomorzem, Żuławami i Warmią, pierwszy raz w tym roku bardzo wyraźnie można było obserwować obłoki srebrzyste.

Obłoki srebrzyste (ang. noctilucent clouds – NLC) są najwyższymi chmurami obserwowanymi z Ziemi. Tworzą się na pograniczu ziemskiej atmosfery i kosmosu, na wysokości ok. 85 km nad powierzchnią ziemi.

Obłoki srebrzyste. Kiedy i gdzie je obserwować?

Obserwowane z Ziemi wyglądają podobnie do zwykłych „dziennych” chmur, takich, które można dostrzec w czasie wietrznych dni. Jednak na nocnym niebie plątanina wąskich, błyszczących smug potrafi zrobić wrażenie. Piotr Majewski z magazynu Urania - Postępy Astronomii wydawanego przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu i internetowego kanału Radio-Teleskop.pl. nazywał je "ławicami".

Kiedy zapolować na NLC?

Piotr Kowalkowski, meteorolog, pasjonat zjawisk meteorologicznych, prowadzący portal Info Meteo Północ PL, co roku fotografuje obłoki srebrzyste. Wczoraj także sfotografował NLC. Sam przyznaje, że w tym roku obłoki srebrzyste „długo kazały na siebie czekać”. Natomiast sam spektakl był bardzo efektowny.

- Czerwiec jest miesiącem kulminacji spektakli NLC - mówi Piotr Kowalkowski. - W czasie tzw. polskich białych nocy, czyli od 1 czerwca do 20 lipca, słońce chowa się bardzo nisko za horyzont, co sprawia, że obłoki są od strony północnej oświetlone. Żartobliwie nazywam to zjawisko letnią zorzą polarną. To najlepszy okres do obserwacji NLC.

- Obłoki srebrzyste powstają w mezosferze, na wysokości ok. 85 km, gdy temperatura spadnie tam poniżej -128 st. C, co dzieje się właśnie w okresie letnim – analizował Marek Nikodem z Obserwatorium Astronomicznego Pałucko-Pomorskiego Stowarzyszenia Astronomiczno-Ekologicznego w Niedźwiadach. - Najlepszy okres, żeby zobaczyć te efemeryczne chmury mezosferyczne, to noce w czerwcu i lipcu, w okresie bliskim przesileniu letniemu, kiedy Słońce chowa się pod horyzont na głębokość od 6 do 16 stopni. Kryształy lodu obłoków srebrzystych są tak drobne i jednocześnie przezroczyste, że odbijają tylko 0,1 proc. padającego światła słonecznego. Dlatego też ich cienki profil nigdy nie jest widoczny na niebie w czasie dnia. Światło słoneczne rozproszone przez te kryształki daje obłokom ich charakterystyczne srebrzysto-niebieskie zabarwienie.

Obłoki srebrzyste w okolicach Elbląga - 13/14 czerwca 2022 r.

Udane polowanie na obłoki srebrzyste. Niezwykły spektakl na ...

Obłoki srebrzyste. Jak dostrzec?

Żeby dostrzec obłoki srebrzyste, potrzebne są korzystne warunki. Nocne niebo musi być bezchmurne, najlepiej też być w miejscu zapewniającym przestrzeń do obserwacji – pola, morze. Piotr Kowalkowski radzi spoglądać w kierunku północnym. Ławice powinny pojawić się około godziny 22.

- Obłoki srebrzyste są najlepiej widoczne z terenów północnej Polski, ale także krajów skandynawskich. Mamy w obszarze wybrzeża gdańskiego znacznie lepsze warunki do obserwacji NLC niż mieszkańcy centralnych, czy południowych regionów Polski - zaznacza Kowalkowski.

Co ważne, nie da się pomylić „zwykłych chmur”, od ich mezosferycznych odpowiedników NLC. Chmury troposferyczne (unoszące się do wysokości 12 km) są w nocy ciemne – pozostające w cieniu Ziemi.

- Obłoki srebrzyste znajdują się o wiele wyżej, ok. 85 km nad nami, dzięki czemu w czasie letniego przesilenia Słońce wędrując stosunkowo płytko pod horyzontem podświetla ich jarzące się ławice – mówił Piotr Majewski.

CZYTAJ TAKŻE: Dziś Superpełnia Truskawkowego Księżyca. Poznaj fakty i mity na temat wpływu faz księżyca. W jaki sposób pełnia oddziałuje na nasz organizm?

Tajemnica obłoków srebrzystych

Obłoki srebrzyste otacza aura tajemnicy. Wiadomo, że tworzą je lodowe kryształy. Nie jest jednak pewne, w jaki sposób para wodna pojawia się w tak wysokich częściach atmosfery. Część naukowców dochodzi do wniosku, że NLC składają się z cząsteczek pyłu meteorowego, na których osadzone są mikroskopijne kryształki lodu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki