reklama

Uczniowie z Kłanina uczą się w warsztatach na terenie Stoczni Remontowej Nauta [zdjęcia]

Mateusz TkarskiZaktualizowano 
Uczniowie, przedstawiciele kadry dydaktycznej, stoczni i szkoły podczas otwarcia warsztatów na terenie stoczni Nauta Cezary Spigarski
Stocznia Remontowa Nauta będzie kontynuować w najbliższych trzech latach współpracę z Zespołem Szkół w Kłaninie. Uczniowie rozpoczynający naukę zawodu będą szkolić się w nowo otwartych warsztatach na ternie stoczni. Obecnie w ramach współpracy szkoły i stocznie do zawodów okrętowych przygotowywanych jest 55 uczniów.

Na terenie Stoczni Remontowej Nauta SA w Gdyni zostały otwarte warsztaty szkolne zorganizowane na potrzeby kształcenia uczniów Szkoły Branżowej Pierwszego Stopnia Powiatowego Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Kłaninie w zawodach okrętowych. Warsztaty na 18 stanowisk po przeniesieniu z zakładu przy ulicy Waszyngtona w obecną lokalizacje zyskały nową szatę.

Równocześnie podpisano umowę o dalszej współpracy w zakresie stworzenia warunków i zasad kształcenia zawodowego na okres kolejnych trzech lat.

- Życie pokazało, że ten pomysł, który powstał w 2016 roku, wskutek inicjatywy oddolnej, okazał się bardzo dobry - nie myślałam trzy lata temu, że dzisiaj sytuacja będzie tak dobra, że współpraca ze stocznią tak owocna. Dzisiaj również programy kształcenia w zawodach stoczniowych ulegają ewaluacji, przybywa osób zaangażowanych i widać ze strony stoczni, że jest to bardzo serio i z dużym sercem. Na pewno współpraca z wami nas rozwija i nobilituje - powiedziała Aldona Czerwińska, dyrektor ZSP w Kłaninie.

Uczniowie z Kłanina uczą się w warsztatach na terenie Stoczn...

W ramach współpracy pomiędzy SR Nauta SA i Szkołą Branżową Pierwszego Stopnia Powiatowego Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Kłaninie, w tym roku zakończyła się trzyletnia edukacja uczniów klasy w zawodzie monter kadłubów okrętowych, której patronem był znany w środowisku morskim i okrętowym kapitan żeglugi wielkiej Zbigniew Sulatycki.

Z dwudziestu uczniów, którzy rozpoczęli naukę w 2016 roku, czternastu uzyskało świadectwo ukończenia szkoły i zdało państwowy egzamin kwalifikacyjny. Dwunastu z nich podjęło pracę w spółkach z grupy Stoczni Nauta, z czego sześciu absolwentów na wydziale kadłubowym stoczni, a sześciu w powiązanej kapitałowo spółce Nauta-Hull sp. z o.o. specjalizującej się w budowie jednostek rybackich na rynek skandynawski.

Pożegnalne wodowanie w stoczni Nauta-Hull przy ul. Waszyngto...

Cztery klasy okrętowe

W obecnym roku po raz pierwszy utworzono dwie klasy okrętowe w zawodach: monter kadłubów jednostek pływających i mechanik monter maszyn i urządzeń, w których łącznie będzie się kształcić trzydziestu uczniów.

W roku szkolnym 2019/2020 w Powiatowym Zespole Szkół w Kłaninie są w sumie cztery oddziały okrętowe. Klasę trzecią w zawodzie monter kadłubów jednostek pływających z szesnastoma (16) uczniami, klasę drugą w zawodzie monter kadłubów jednostek pływających z dziewięcioma (9) uczniami i dwie klasy pierwsze, o których wspomniano wcześniej.

Obecnie do zwodów okrętowych jest przygotowywanych pięćdziesięciu pięciu uczniów.

Adam Potrykus, prezes zarządu Stoczni Remontowej Nauta SA powiedział, że dążenie do jak najwyższej jakości kształcenia zawodowego uczniów jest jednym z bardzo ważnych czynników, mających wpływ na wyniki nauczania. Zorganizowanie zajęć praktycznych w warunkach zbliżonych do rzeczywistej działalności produkcyjnej stanowi ważną część edukacji. Dzięki nim uczniowie mają szansę na skonfrontowanie własnej wiedzy i umiejętności z wymaganiami stawianymi przez konkretnych pracodawców.

Praktyczna nauka zawodu w ramach współpracy odbywa się na terenie stoczni i przy jej znacznym udziale finansowym. Stocznia zapewnia uczniom transport, odzież ochronną i środki ochrony osobistej, szkolenia z zakresu bhp i p.poż., a co najważniejsze zapewnia praktyczna naukę zawodu o przygotowana bazę dydaktyczną.

Stocznia Remontowa Nauta

Stocznia Remontowa Nauta zajmuje teren około 20 ha, w tym obecne obiekty w pobliżu centrum Gdyni. Oprócz standardowych remontów wykonuje skomplikowane konwersje i przebudowy, a także wyposaża statki obsługujące sektor offshore. Frima wchodzi w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Czytaj także

Obecnie firma przechodzi proces naprawczy podyktowany słabymi wynikami finansowymi. Za ubiegły rok stocznia wykazała stratę wysokości 58 mln zł. Działania naprawcze obejmują m.in. sprzedaż części majątku i wycofanie się z sektora nowych budów dla odbiorców cywilnych, co wiązało się zamknięciem Zakładu Nowych Budów w Gdańsku.

TOP 100 POMORSKICH FIRM - RAPORT:

POLECAMY NA STREFIE BIZNESU:

Flesz - nowi marszałkowie Sejmu i Senatu, sukces opozycji

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 1

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Historia zatoczyla kolo. Tak jak przed laty w stoczni młodzież uczy się zawodów. Problemów jest sporo bo potrzeba opracować programy praktycznej nauki zawodów oraz zatrudnić ludzi którzy znają się na pracach styczniowych i mają umiejętności przekazywania wiedzy oraz uczenia zawodu. Niestety w Naucie brakuje takich ludzi, którzy mogliby uczyć młodych zawodu montera kadlubow czy prac slusarskich i spawalniczych.Istnieje duże ryzyko, że mlodzi zamiast nabywania umiejętności zawodowych będą traktowani jak piąte koło u wozu. Obym się mylił.

Dodaj ogłoszenie