Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczniowie protestowali przeciwko reformie szkół

Anna Mizera
Uczniowie protestowali pod Urzędem Wojewódzkim w Gdańsku
Uczniowie protestowali pod Urzędem Wojewódzkim w Gdańsku Grzegorz Mehring
Ponad dwudziestu uczniów protestowało w sobotę pod Pomorskim Urzędem Wojewódzkim w Gdańsku przeciwko reformie szkół ponadgimnazjalnych, która ma wejść od września tego roku. Ma ona zmienić sposób nauczania historii i nauk ścisłych. Uczniowie podkreślają, że to dopiero początek ich szkolnego strajku.

- Przyjęcie tej reformy oznacza zniesienie liceów ogólnokształcących, ponieważ młodzież w wieku 15 lat będzie musiała zdecydować, czy zostanie humanistami, inżynierami czy ekonomistami. Wybierając profil humanistyczny, nie będzie się już uczyć biologii, chemii, fizyki i geografii, ale przyrody - tłumaczył Michał Wyrzykowski organizator gdańskiego strajku i uczeń Gimnazjum nr 8. - Przyroda to przedmiot, którego uczy się obecnie w podstawówce. Tematy lekcji, jakie się nam proponuje, np. "Śmiech i łzy", kojarzą się natomiast z przedszkolem. To nie będzie już liceum ogólnokształcące, lecz najwyżej profilowane - podkreślał.

Zobacz także: Protest przeciwko cenom paliw

Protestujący gimnazjaliści, wspierani przez Ligę Obrony Suwerenności, trzymając w dłoniach biało-czerwone flagi, nawoływali również, by nie ograniczać godzin nauczania języka polskiego i historii. - Ktoś, kto wybierze nauki ścisłe, będzie miał lekcji polskiego aż o 60 godzin mniej rocznie. To samo tyczy się historii. To jest niedopuszczalne - mówił uczeń Patryk Sadowski. - A co z tymi, którzy w wieku 15 lat nie wiedzą, kim chcą zostać? Przecież rynek pracy może się zmienić w ciągu kilku lat! - przekonywał.

Zobacz więcej zdjęć w serwisie www.gdansk.naszemiasto.pl

Podczas strajku odczytano również oświadczenie Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych Okręgu Pomorskiego, który poparł protest młodzieży. W napisanym przez mjr Waldemara Szostkiewicza i mjr Tadeusza Korzeniowskiego liście, weterani podkreślali, że uczniowie protestując przeciwko reformie oświaty, walczą o swoją tożsamość:

"Pragniemy wyrazić Wam nasze uznanie i wdzięczność za to, że podjęliście walkę o polską szkołę. W istocie jest to walka o polską kulturę, o zachowanie naszej narodowej tożsamości, a w efekcie o trwanie Narodu. Wielki Polak Jan Paweł II nazywając Polskę naszym "duchowym dziedzictwem" prosił, abyśmy "nie podcinali sami tych korzeni, z których wyrastamy", a wy młodzi Polacy dziś odpowiadacie na ten apel. Idąc dalej za nauczaniem Jana Pawła II "wymagacie od siebie nawet gdy inni od was nie wymagają". Jesteście spadkobiercami młodzieży wrześnieńskiej, która w 1901 roku podjęła otwartą walkę z germanizacją, tak jak oni stajecie do walki ze współczesnym kulturkampfem" - czytał przez megafon jeden z uczniów Gimnazjum nr 8 w Gdańsku. - "Jesteście także spadkobiercami waszych rówieśników "jak kamienie rzucanych na szaniec", ale to właśnie jest w was najpiękniejsze - że nie zapomnieliście o nich i o ich walce. (...) Patrząc na Was, młodzi Polacy wierzymy, że nie wszystko jest stracone i wielka chwała wam za to".

Przeczytaj również: Protest rowerzystów i rolkarzy

Uczniowie zapowiadają, że w planach mają m.in. oflagowanie szkół. - Jeśli to nie pomoże, razem z młodzieżą z całej Polski w czerwcu przeprowadzimy kulminacyjną akcję - mówił Patryk Sadowski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki