Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczelnie nie chcą zawierać umów ze swoimi studentami

Daria Jankiewicz
Według studentów umowy to gwarancja ich praw. Rektorzy nie chcą jednak ich podpisywać
Według studentów umowy to gwarancja ich praw. Rektorzy nie chcą jednak ich podpisywać Magdalena Chałupka
Rektorzy polskich uczelni publicznych nie chcą podpisywać umów ze studentami studiów dziennych. Choć taki obowiązek nałożyła na nich reforma szkolnictwa wyższego, która weszła w życie 1 października, uważają, że postulat podpisywania umów nie ma uzasadnienia.

Rektorzy twierdzą, że ustawa zakłada podpisywanie umów tylko z tymi studentami, którzy płacą za studia. Ich zdaniem nowy przepis to niepotrzebna biurokracja, która łamie dotychczasowy ustrój szkolnictwa.

Innego zdania jest Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. - Zgodnie z nowymi przepisami uczelnia powinna jak najszybciej podpisywać ze studentami umowy określające warunki odpłatności za studia lub usługi edukacyjne. Obowiązek dotyczy również studentów studiów stacjonarnych w uczelniach publicznych - napisała w opublikowanym na stronie internetowej resortu oświadczeniu minister Barbara Kudrycka.

- Znowelizowana ustawa jednoznacznie zakazuje od nowego roku budżetowego (1.01.2012) obciążania studentów finansowaniem egzaminów poprawkowych, komisyjnych, dyplomowych, wpisów na kolejny semestr i rok studiów, wydawaniem suplementu do dyplomu, ocen prac dyplomowych i wydawaniem dziennika praktyk zawodowych - wyjaśnia Kudrycka.

Inauguracja roku akademickiego na Politechnice Gdańskiej (ZDJĘCIA)

- Do tej pory funkcjonowaliśmy bez umów i nie było żadnych większych zgrzytów - mówi prof. Henryk Krawczyk, rektor Politechniki Gdańskiej. Przyznaje również, że rektorom chodzi przede wszystkim o kwestie finansowe. - W takich umowach, które byłyby wiążące na 5 lat studiów, zawarte mają być zapisy dotyczące wszystkich opłat. A w obecnej sytuacji trudno przewidzieć, co się będzie działo za jakiś czas - mówi. - Uczelnie obowiązują rekomendacje ministerstwa i że w ciągu miesiąca umowy ze studentami PG zostaną podpisane - dodaje.

Podobnego zdania są władze Uniwersytetu Gdańskiego. - Nasze stanowisko jest dokładnie takie samo jak stanowisko Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich - mówi Beata Czechowska-Derkacz, rzecznik UG.

Uniwersytet Gdański zainaugurował nowy rok akademicki (ZDJĘCIA)
W rektoracie Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku dowiedzieliśmy się zaś, że uczelnia jest właśnie na etapie przygotowywania umów ze studentami.

Parlament Studentów RP zapowiada, że cały czas zamierza rozmawiać z rektorami o obowiązku zawierania umów ze studentami. Pierwsze spotkanie już się odbyło, kolejne zaplanowano na czwartek. Studenci mają zaprezentować podczas niego plan umowy idealnej, czyli takiej, która byłaby satysfakcjonująca dla jednej i drugiej strony.

Spór między rektorami a ministerstwem i studentami wywołała nowelizacja ustawy o szkolnictwie wyższym, która obowiązuje od tego roku akademickiego. Obowiązek zawierania umów między studentami a uczelniami to tylko jedna z wielu zmian, jakie ustawa wprowadziła. Wiele emocji wywołuje też obowiązek płacenia za drugi kierunek studiów (od października 2012 r.), konieczność monitorowania losów absolwentów uczelni, czy ograniczenie wieloetatowości.

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki