Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczczono drugą rocznicę śmierci Daniela Czapiewskiego [ZDJĘCIA]

m
W spotkaniu wspomnieniowym, którego inicjatorką była żona Daniela Czapiewskiego  udział wzięli rodzina, przyjaciele i znajomi
W spotkaniu wspomnieniowym, którego inicjatorką była żona Daniela Czapiewskiego udział wzięli rodzina, przyjaciele i znajomi Marian Gorlikowski
Mszą świętą koncelebrowaną pod przewodnictwem ks. Tomasza Dawida i prapremierą filmu dokumentalnego uczczono drugą rocznicę śmierci śp. Daniela Czapiewskiego, kaszubskiego przedsiębiorcy, społecznika, animatora życia kulturalnego i twórcy Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku.

Daniel Czapiewski zmarł w wieku 45 lat, po nagłej chorobie 3 grudnia 2013 roku. Był właścicielem firmy Danmar w Szymbarku, stawiającej drewniane domy. Nazywany Kaszubskim Stolemem. Stworzył "drewnianą wioskę", pokazując w ten sposób tradycje budowlane Kaszubów.

W spotkaniu wspomnieniowym, którego inicjatorką była żona Daniela Czapiewskiego – Lidia - udział wzięli rodzina, przyjaciele i znajomi, w tym Danuta Wałęsa z dziećmi, marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, generał Bogusław Pacek, Tadeusz Szkudlarski, prezes Lotosu Czechowice i mecenas filmu. W Hali Promocji Regionu goście mieli okazję obejrzeć 52-minutowy portret dokumentalny o Danielu Czapiewskim pt. „Mocarz” w reżyserii Tadeusza Litowczenko i Stanisława Kalisza. W styczniu 2016 roku film ten będzie emitowany w telewizji publicznej w TVP Polonia i TVP Historia. Muzycznie spotkanie uświetnił występ kwartetu z Teatru Muzycznego w Gdyni.

Czytaj też: Nie żyje Daniel Czapiewski. Był społecznikiem, przedsiębiorcą i działaczem kaszubskim [ZDJĘCIA]

Daniel Czapiewski działał aktywnie na rzecz kultywowania polskiej i kaszubskiej tradycji, patriotyzmu, a przede wszystkim pamięci o Sybirakach, Żołnierzach Wyklętych i Polonii na obczyźnie.

Sprowadził do stworzonego przez siebie Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku XIX-wieczny Dom Sybiraka spod Irkucka, 150-letnią Zagrodę Kaszuby Trapera z kanadyjskiego Wilna i Dom Powstańca Polskiego z tureckiego Adampola, zbudował replikę bunkra, w którym stacjonowali podczas wojny dowódcy Tajnej Organizacji Wojskowej Gryf Pomorski oraz alianccy lotnicy. Na terenie centrum od wielu lat odbywają różne imprezy, m.in. Światowy Dzień Sybiraka, Pomorska Majówka Przedsiębiorców. Odwiedzane jest ono przez ponad 600 tys. osób rocznie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki