Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

UCK w Gdańsku przeszczepia najwięcej nerek w Polsce. Bardzo dobre wyniki UCK w przeszczepach nerek, rogówek, transplantacji szpiku [zdjęcia]

Jolanta Gromadzka-Anzelewicz
Sto siedem transplantacji szpiku, 90 przeszczepionych rogówek i 125 nerek – to imponujący bilans niezwykle trudnych i skomplikowanych zabiegów i operacji które tylko w 2017 roku przeprowadzono w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku.

Najdłużej, bo od 1980 roku, szpital realizuje program transplantacji nerek. W sumie przeszczepiono ich tu 1874 - większość od dawców zmarłych, a jedynie 48 – od tzw. dawców rodzinnych.

W ubiegłym roku wielospecjalistyczny zespół złożony z chirurgów, nefrologów, anestezjologów, immunologów oraz przedstawicieli kilku innych specjalności pobił rekord – 125 nerek nie przeszczepił żaden inny ośrodek w kraju. Prof. Alicja Dębska-Ślizień, kierownik Kliniki Nefrologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych zastrzega, że ten sukces udało się osiągnąć dzięki bardzo dobrej współpracy wielu zespołów lekarzy i pielęgniarek, a także lekarzy przychodni i stacji dializ, którzy zgłaszają chorych na listę oczekujących.

Czytaj także:

Z tym twierdzeniem zgadza się prof. Zbigniew Śledziński, kierownik Kliniki Chirurgii Ogólnej, Endokrynologicznej i Transplantacyjnej. I podkreśla, że od czasu, gdy program przeszczepów nerek tak dobrze się rozwija, czyli od ponad dziesięciu lat – jego asystenci jeżdżą pobierać nerki do wielu szpitali na Pomorzu o różnych porach dnia i nocy bez względu na to czy jest to zwykły dzień, Wigilia czy Boże Narodzenie. Tak duża liczba transplantacji nerek to również efekt ścisłej współpracy klinicystów ze specjalistami z Laboratorium Immunologii i Transplantologii Klinicznej UCK. To oni dobierają dawcę do biorcy tak, by ryzyko odrzucania nerki a więc niepowodzenia przeszczepu były jak najmniejsze.

Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku liderem przeszczepów nerek w Polsce - konferencja, 5 marca 2018 r.
Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku liderem przeszczepów nerek w Polsce - konferencja, 5 marca 2018 r. Sylwia Mierzewska/UCK

Nie wszystko idzie jednak tak gładko. Najtrudniejsze, szczególnie dla koordynatorów transplantacji, dzięki którym udaje się pozyskać dla chorego narząd od zmarłego dawcy są sytuacje, gdy rodzina nie godzi się na pobranie narządów od zmarłego.
- W ubiegłym roku Regionalne Centrum Koordynacji Transplantacji odnotowało 12 takich sprzeciwów, rok wcześniej aż 25. To bardzo dużo – podkreśla Anna Milecka z Regionalnego Centrum Koordynacji Transplantacji. - Jeden dawca to dwie nerki a więc ratunek dla dwóch chorych, którzy kilka razy w tygodniu muszą się dializować.

Zobacz również:

Również hematologom udało się w ubiegłym roku przekroczyć granicę stu operacji. 107 przeszczepów szpiku na liczącym zaledwie 10 miejsc oddziale transplantacyjnym w Centrum Medycyny Inwazyjnej to też krajowy rekord. Tym bardziej, że oddział nie może korzystać ze swojego naturalnego zaplecza, czyli Kliniki Hematologii i Transplantacji Szpiku bo ta mieści się jeszcze w starym, przeznaczonym do wyburzenia, budynku. Wkrótce się to jednak zmieni, bowiem już jesienią tego roku klinika przeprowadzi się do nowej części UCK, do Centrum Medycyny Nieinwazyjnej.

Powód do chwały mają też w UCK okuliści. Pod względem liczby przeszczepów rogówki zajeli w ub. roku piąte miejsce w kraju na 16 ośrodków, w tym dużych klinik na południu kraju.
- Przeszczepami rogówek zajmujmy się od lat 80. - informuje dr n. med. Urszula Stodolska-Koberda, zastępca ordynatora Kliniki Okulistyki. - Przez wiele lat zespół transplantacyjny jechał, pobierał rogówki od zmarłego i jeszcze tego samego dnia, najczęściej w nocy, przeszczepiał je chorym. Ten system funkcjonował do czasu aż zmieniły się procedury. Teraz pobrane rogówki okuliści przekazują do Banku Tkanek w Warszawie, skąd po przeprowadzeniu szeregu badań, w tym wirusologicznych, immunologicznych itp. trafiają do szpitali w Polsce, w tym do UCK.

Przeszczepami rogówek zajmuje się w klinice specjalnie powołany do tego zespół w składzie: dr Paweł Lipowski, dr Grażyna Madajewska, dr Rafał Sciegienny.
- Dla wielu chorych jest to jedyna szansa na ratowanie wzroku w sytuacji, gdy rogówka staje się nieprzezierna – dodaje dr Leopold Glasner, ordynator kliniki. - Schorzeń, które do tego prowadzą jest bardzo wiele. Gdy dojdzie do perforacji oka wskutek zapalenia, czyli w oku robi się dziura, przeszczepia się rogówkę na cito. Pozostali chorzy skazani są na kolejkę. Aktualnie czeka w niej na Pomorzu ponad sto osób.

Wideo: Jak dbać o nerki od najmłodszych lat?

Źródło:Dzień Dobry TVN

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki