UCK w Gdańsku planuje zakup sprzętu do diagnostyki i robota do przygotowania leków cytostatycznych. Szpital zdecydował się na pożyczkę

OPRAC.:
Piotr Kallalas
Piotr Kallalas
Podpisanie umowy. Swoje podpisy złożyli Joanna Kwitowska-Zawadzka, dyrektor w Centrum Obsługi Przedsiębiorców, ARP S.A. oraz Jakub Kraszewski, dyrektor naczelny UCK.
Podpisanie umowy. Swoje podpisy złożyli Joanna Kwitowska-Zawadzka, dyrektor w Centrum Obsługi Przedsiębiorców, ARP S.A. oraz Jakub Kraszewski, dyrektor naczelny UCK. UCK
Udostępnij:
Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku planuje zakup specjalistycznego sprzętu do diagnostyki oraz doposażenie szpitalnej apteki w innowacyjne urządzenia do przygotowywania leków. Placówka medyczna zdecydowała się na kolejną pożyczkę z Agencji Rozwoju Przemysłu S.A.

Władze Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku podpisały umowę z Agencją Rozwoju Przemysłu S.A. w sprawie pożyczki na około 18 mln zł, która zasili szpital.

- Bardzo cenimy sobie współpracę z Agencją Rozwoju Przemysłu S.A, która wcześniej wsparła nas podczas udanego procesu restrukturyzacji. Nowe środki zostaną przeznaczone m.in. na zakup nowoczesnego sprzętu do Centrum Medycyny Nieinwazyjnej, który zdecydowanie usprawni proces diagnostyki i leczenia naszych pacjentów - mówi Jakub Kraszewski, dyrektor naczelny UCK w Gdańsku.

Pieniędze z ARP mają być wykorzystane w celu doposażenia placówki. Chodzi między innymi o zakup specjalistycznego sprzętu do diagnostyki, w tym dwóch angiografów, tomograu komputerowego i aparatu RTG. Prawdziwa ciekawostka dotyczy jednak doposażenia szpitalnej apteki, która pozyska robota do przygotowywania leków cytostatycznych.

- Przy pomocy takiego robota leki cytostatyczne będą mogły być przygotowane szybko, dokładnie i w sposób bezpieczny dla personelu i pacjenta. Zwiększy się też wydajność pracowni, ponieważ personel zostanie odciążony przez automatyczne przygotowanie leków - wyjaśnia lek. Adam Sudoł, zastępca dyrektora naczelnego ds. logistyki medycznej.

Nie jest to pierwsza taka umowa podpisana między szpitalem a agencją. Dzięki pożyczce z 2011 r. placówka medyczna mogła przeprowadzić prace restrukturyzacyjne.

- Restrukturyzacja była prowadzona praktycznie we wszystkich obszarach funkcjonowania, a finansowanie z Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. zostało w pełni spłacone przed umownym terminem. Aktualnie realizowany jest drugi etap unowocześniania bazy klinicznej szpitala - budowa Centrum Medycyny Nieinwazyjnej. Inwestorem jest Gdański Uniwersytet Medyczny, a nakłady m.in. pokrywane są z dotacji Ministerstwa Zdrowia. ARP S.A. włączyła się w finansowanie tej inwestycji w sprzęt oraz innowacje w zakresie doposażenia w kwocie 18 mln zł - przekazał Paweł Kolczyński, wiceprezes ARP S.A.

Bakterie odporne na antybiotyki stanowią rosnące zagrożenie dla zdrowia publicznego na całym świecie, w tym również w Polsce. Brak wrażliwości na dostępne leki sprawia, że bakterie (ale także wirusy, grzyby i pasożyty) nie dają się zwalczać, a geny tej odporności przekazują między sobą. Powodem jest nadużywanie i nieprawidłowe stosowanie antybiotyków i innych środków antymikrobowych oraz ich nadmiar w żywności i środowisku.Antybiotykooporne bakterie przyczyniają się do groźnych i śmiertelnych powikłań chorób zakaźnych, w tym zapalenia płuc, opon mózgowych, serca mięśniowego oraz innych układów i narządów. Powodują też śmiercionośną infekcję krwi w postaci posocznicy, czyli sepsy. Sprawdź, jakie bakterii odporne na antybiotyki są najbardziej niebezpieczne dla zdrowia Polaków.

Te bakterie są antybiotykooporne. Uwaga! Oto 6 najbardziej z...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Koniec stanu epidemii w Polsce

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie