UCK w Gdańsku planuje zakup sprzętu do diagnostyki i robota do przygotowania leków cytostatycznych. Szpital zdecydował się na pożyczkę

OPRAC.:
Piotr Kallalas
Piotr Kallalas
Podpisanie umowy. Swoje podpisy złożyli Joanna Kwitowska-Zawadzka, dyrektor w Centrum Obsługi Przedsiębiorców, ARP S.A. oraz Jakub Kraszewski, dyrektor naczelny UCK.
Podpisanie umowy. Swoje podpisy złożyli Joanna Kwitowska-Zawadzka, dyrektor w Centrum Obsługi Przedsiębiorców, ARP S.A. oraz Jakub Kraszewski, dyrektor naczelny UCK. UCK
Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku planuje zakup specjalistycznego sprzętu do diagnostyki oraz doposażenie szpitalnej apteki w innowacyjne urządzenia do przygotowywania leków. Placówka medyczna zdecydowała się na kolejną pożyczkę z Agencji Rozwoju Przemysłu S.A.

Władze Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku podpisały umowę z Agencją Rozwoju Przemysłu S.A. w sprawie pożyczki na około 18 mln zł, która zasili szpital.

- Bardzo cenimy sobie współpracę z Agencją Rozwoju Przemysłu S.A, która wcześniej wsparła nas podczas udanego procesu restrukturyzacji. Nowe środki zostaną przeznaczone m.in. na zakup nowoczesnego sprzętu do Centrum Medycyny Nieinwazyjnej, który zdecydowanie usprawni proces diagnostyki i leczenia naszych pacjentów - mówi Jakub Kraszewski, dyrektor naczelny UCK w Gdańsku.

Pieniędze z ARP mają być wykorzystane w celu doposażenia placówki. Chodzi między innymi o zakup specjalistycznego sprzętu do diagnostyki, w tym dwóch angiografów, tomograu komputerowego i aparatu RTG. Prawdziwa ciekawostka dotyczy jednak doposażenia szpitalnej apteki, która pozyska robota do przygotowywania leków cytostatycznych.

- Przy pomocy takiego robota leki cytostatyczne będą mogły być przygotowane szybko, dokładnie i w sposób bezpieczny dla personelu i pacjenta. Zwiększy się też wydajność pracowni, ponieważ personel zostanie odciążony przez automatyczne przygotowanie leków - wyjaśnia lek. Adam Sudoł, zastępca dyrektora naczelnego ds. logistyki medycznej.

Nie jest to pierwsza taka umowa podpisana między szpitalem a agencją. Dzięki pożyczce z 2011 r. placówka medyczna mogła przeprowadzić prace restrukturyzacyjne.

- Restrukturyzacja była prowadzona praktycznie we wszystkich obszarach funkcjonowania, a finansowanie z Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. zostało w pełni spłacone przed umownym terminem. Aktualnie realizowany jest drugi etap unowocześniania bazy klinicznej szpitala - budowa Centrum Medycyny Nieinwazyjnej. Inwestorem jest Gdański Uniwersytet Medyczny, a nakłady m.in. pokrywane są z dotacji Ministerstwa Zdrowia. ARP S.A. włączyła się w finansowanie tej inwestycji w sprzęt oraz innowacje w zakresie doposażenia w kwocie 18 mln zł - przekazał Paweł Kolczyński, wiceprezes ARP S.A.

Bakterie odporne na antybiotyki stanowią rosnące zagrożenie dla zdrowia publicznego na całym świecie, w tym również w Polsce. Brak wrażliwości na dostępne leki sprawia, że bakterie (ale także wirusy, grzyby i pasożyty) nie dają się zwalczać, a geny tej odporności przekazują między sobą. Powodem jest nadużywanie i nieprawidłowe stosowanie antybiotyków i innych środków antymikrobowych oraz ich nadmiar w żywności i środowisku.Antybiotykooporne bakterie przyczyniają się do groźnych i śmiertelnych powikłań chorób zakaźnych, w tym zapalenia płuc, opon mózgowych, serca mięśniowego oraz innych układów i narządów. Powodują też śmiercionośną infekcję krwi w postaci posocznicy, czyli sepsy. Sprawdź, jakie bakterii odporne na antybiotyki są najbardziej niebezpieczne dla zdrowia Polaków.

Te bakterie są antybiotykooporne. Uwaga! Oto 6 najbardziej z...

Botoks 2.0? Naukowcy potwierdzają

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie