Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uciążliwych hałasów ciąg dalszy. Czy uchwała antyhałasowa rozwiąże problemy mieszkańców Gdańska?

Kamil Kusier
Kamil Kusier
Trwają prace nad uchwałą antyhałasową w Mieście Gdańsku. Uchwałą, która przynajmniej teoretycznie rozwiązać ma problemy z uciążliwymi hałasami, z jakimi od dłuższego czasu zmagają się mieszkańcy Śródmieścia w Gdańsku. Czy odpowiednie przepisy zapewnią spokój gdańszczankom i gdańszczanom? Co z bieżącą działalnością klubów w Gdańsku?

Hałasy w Śródmieściu Gdańska - policja prowadzi czynności

Jak informuje asp. szt. Mariusz Chrzanowski z Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku ,w związku z trzema zgłoszeniami dotyczącymi puszczania głośnej muzyki w jednym z lokali przy ul. Chmielnej w Gdańsku policjanci prowadzą czynności wyjaśniające w sprawie o wykroczenie.

Policja ponadto nie odnotowało zgłoszeń o zakłóceniu spoczynku nocnego przez działalność lokalu przy ul. Korzennej w Gdańsku.

Jak jednak styczeń 2022 roku wypada na tle roku ubiegłego?

- W 2021 roku funkcjonariusze odnotowali czternaście interwencji - dodaje asp. szt. Mariusz Chrzanowski. - W kilku przypadkach zgłoszeń nie potwierdzono, w innych interwencje zakończyły się pouczeniem.

Czy przepisy ustawy Prawo ochrony środowiska - zostały złamane?

Według informacji przekazanych "Dziennikowi Bałtyckiemu" przez gdańską policję w związku z uciążliwymi dla mieszkańców interwencjami dotyczącymi zakłócania spoczynku nocnego przez działalność jednego z klubów, policjanci zwrócili się do Urzędu Miasta Gdańska o dokonanie pomiaru hałasu oraz wszczęcie postępowania administracyjnego w kierunku naruszenia przepisów ustawy Prawo ochrony środowiska.

- Taka wiadomość niezwykle nas cieszy - mówi pani Monika, mieszkanka Gdańska. - Może po interwencji policji Miasto Gdańsk w końcu zdecyduje się podjąć stosowne kroki i zadba o komfort życia mieszkańców.

Jak podkreślają nasi rozmówcy, co wielokrotnie przytaczane było już w naszych publikacjach, zgłaszanie problemu uciążliwych hałasów nie ma w zamiarze doprowadzenia do zamknięcia lokali, gdańszczanie i gdańszczanki chcieliby, aby właściciele lokali wzięli odpowiedzialność za swoich gości oraz maksymalnie ograniczyli zewnętrzne hałasy, szczególnie poza sezonem wakacyjnym.

W sprawie jednego z lokali złożony został również wniosek o cofnięcie koncesji na sprzedaż alkoholu w lokalu. Jak wynika z informacji "Dziennika Bałtyckiego", chodzić ma o Miasto Aniołów, z którym to mieszkańcy Gdańska są w sporze.

Co dalej jednak z uciążliwym hałasem w Gdańsku?

- Jako menadżer śródmieścia jestem w stałym kontakcie z mieszkańcami - zaznacza Monika Nkome Evini, menadżer Śródmieścia. - Znam ich problemy i angażuję się w istotne dla nich sprawy. Ze strony mieszkańców docierały do mnie głosy z prośbą o wsparcie zarówno w dyskusjach i debatach, jak i w rozmowach indywidualnych.

Ustawa antyhałasowa w Gdańsku - jak zwiększyć komfort mieszkańcom śródmieścia

Jak podkreśla menadżer Śródmieścia, trwają obecnie prace nad kształtem uchwały antyhałasowej, zaś zespół pracujący nad jej treścią dokłada wszelkich starań, aby uchwała weszła w życie w najbliższych miesiącach, tak aby zwiększyć komfort dla mieszkańców w nadchodzącym sezonie letnim.

Pozwala to zatem twierdzić, że najpóźniej wczesną wiosną 2022 roku uchwała ta powinna być gotowa i poddana pod głosowanie Rady Miasta Gdańska.

Menedżer śródmieścia Gdańska - jaka jest jego funkcja?

Wśród opinii mieszkańców pojawiały się także głosy, że funkcja menadżera ich dzielnicy jest zbyteczna, tym bardziej, że moc sprawcza tego urzędu wydaje się - w opinii gdańszczan i gdańszczanek - znikoma.

- W ramach moich kompetencji pracuję nad tym, aby rozpoznawać problemy mieszkańców, a następnie koordynować przedsięwzięcia ważne dla Śródmieścia, przede wszystkim te służące wyznaczeniu standardów bezpieczeństwa i porządku - tłumaczy zakres swoich uprawnień Monika Nkome Evini. - Takiego typu działania podejmuję w temacie uciążliwości z którymi borykają się mieszkańcy ul. Tkackiej. Do podejmowania działań kontrolnych czy interwencyjnych uprawniona jest policja.

Jak dodaje Monika Nkome Evini dialog przy wprowadzaniu zmian jest potrzebny, to jednak bez odpowiednich przepisów problem uciążliwego hałasu będzie wracał.

- Dialog to podstawa wprowadzenia zmian - dodaje menadżer Śródmieścia. - Uważam, że rozmowy i negocjacje powinny być kontynuowane. Przedstawiciele klubów, z którymi dotychczas mieliśmy indywidualne rozmowy są otwarci na wprowadzanie rozwiązań zmniejszających hałas. Niemniej jednak wszelkie standardy powinny być wprowadzane poprzez przepisy, obowiązywać wszystkich na równi i dawać podstawę do wyciągania konsekwencji wobec tych, którzy tych zasad nie przestrzegają.

Czy w związku z wysokim natężeniem hałasu w Śródmieściu Gdańska, dojdzie do protestów?

Co dalej z hałasami w Gdańsku? Jak informują mieszkańcy m.in. ul. Tkackiej i ul. Chmielnej jeżeli Miasto Gdańsk nie wdroży odpowiednich działań ci zamierzają nie tylko tak jak do tej pory korzystać z pomocy sądów, ale również planują wyjść na ulice i zaprotestować wobec bierności władz miasta na ich apele.

Sprawa mieszkańców m.in. ul. Tkackiej trafiła również do "Sprawy dla reportera" programu Elżbiety Jaworowicz, którego premiera zapowiedziana jest na 17 lutego 2022 roku.

O komentarz w sprawie konfliktu z mieszkańcami zwróciliśmy się również do lokali, na których to zbyt głośne działanie skarżą się mieszkańcy. Do chwili publikacji materiału nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki