Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

U nas zarobki są niemal najniższe w województwie

Joanna Surażyńska
Fot. Joanna Surażyńska
Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Kościerzynie wyniosła na koniec 2014 roku 3489. To mniej, ponieważ od kilka lat liczba ta zwykle przekraczała 4 tysiące.

W porównaniu z grudniem 2013 roku liczba osób bez pracy zmniejszyła się o 628 bezrobotnych. W grudniu zgłoszono 100 ofert pracy. Zmniejszenie bezrobocia nie przekłada się na zarobki. Choć dane GUS w tym zakresie obejmują 2013 rok, to jednak niewiele się zmieniło. W powiecie kościerskim w przedsiębiorstwach powyżej 9 pracowników przeciętne wynagrodzenie wynosiło średnio 2800 złotych brutto. Ta średnia, jeśli chodzi o województwo pomorskie jest wyższa (ok. 3600 zł brutto). Przeciętne wynagrodzenie w powiecie kościerskim jest jednym z najniższych w województwie.

- Wynagrodzenia są wyższe w sektorze publicznym - mówi Mirosław Ginter, dyrektor PUP w Kościerzynie. - Niższe zaś w sektorze prywatnym. Wzrost wynagrodzenia jest niewielki, ale równie mało optymistyczna jest również forma umów, jakie najczęściej są zawierane na naszym terenie.

Dominują umowy na czas określony, o dzieła, zlecenie. Kilkanaście lat temu dominowały umowy o pracę, jednak to się zmieniło.

- Powiat kościerski wpisuje się w trend krajowy - dodaje Mirosław Ginter. - Zauważalny stał się trend spadkowy, jeśli chodzi o bezrobocie. Przyczyną tej sytuacji jest poprawa sytuacji gospodarczej w kraju, większa liczba miejsc pracy. Wpływ ma też niż demograficzny i fakt, że większa liczba osób uprawnionych odeszła na emerytury. Zauważalna stała się też emigracja zarobkowa wśród młodych.

Wśród osób bezrobotnych najliczniejszą grupę stanowią osoby długotrwale bezrobotne (ponad 51 procent). 33 proc. to osoby bez kwalifikacji zawodowych. 25 proc. - osoby do 25 roku życia.

Największą grupę bezrobotnych stanowią ludzie w wieku od 25 do 34 lat i do 24 roku życia. Jeśli chodzi o wykształcenie najmniej bezrobotnych to ci, którzy mają wykształcenie wyższe. Najwięcej osób bez pracy (35 proc.) to ci, którzy mają wykształcenie zasadnicze zawodowe.

- Wszystko wskazuje na to, że w tym roku sytuacja na rynku pracy będzie się poprawiać - mówi Mirosław Ginter. - Bezrobocie jeszcze spadnie. Jeśli chodzi o sytuację na naszym terenie, to pojawiają się nowi inwestorzy. Na razie co prawda duży inwestor w Grzybowie wstrzymał uruchomienie przedsiębiorstwa, jednak w tym roku uruchomi inwestycję. Grupa Stocznia Remontowa, która działa na terenie byłego Zakładu Pracy Chronionej Kaszub w Kościerzynie, zapewnia, że firma skoncentruje się w tym roku na rozwoju. Lokalnie nie mamy sygnałów o zwolnieniach lokalnych, jednak w skali kraju redukcje zapowiada Poczta. Może to w jakiś sposób dotknąć pracowników z naszego terenu.

W grudniu z indywidualnych porad doradców zawodowych skorzystały 274 osoby. PUP w Kościerzynie udzielił także dotacji na podjęcie działalności gospodarczej. Z dotacji skorzystały trzy osoby z Kościerzyny, jedna z Dziemian i jedna z Karsina. Każda z nich zajmie się inną branżą: usługami budowlanymi, remontowymi, stolarskimi. Jedna będzie prowadzić komis samochodowy, a kolejna zajmie się handlem przez internet.

Warto dodać, że PUP zakończył realizację projektu "Równi na rynku pracy". Uczestniczyło w nim 21 osób niepełnosprawnych, z tego 7 podjęło zatrudnienie.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki