Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tytuł honoris causa Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego dla Barbary Krupy-Wojciechowskiej [ZDJĘCIA]

Jolanta Gromadzka-Anzelewicz
Tytuł doktora honoris causa Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego otrzymała we wtorek prof. Barbara Krupa-Wojciechowska, były rektor i kierownik Kliniki Nadciśnienia Tętniczego i Diabetologii, obecnie na emeryturze.

Z wnioskiem o nadanie tego tytułu za całokształt jej osiągnięć wystąpiła grupa profesorów GUMed, w większości uczniów i wychowanków Pani profesor w maju 2015 r. Senat uczelni zatwierdził go niedawno. Promotor jej doktoratu h. c. prof. Bolesław Rutkowski, wybitny nefrolog, któremu polscy pacjenci z ciężką niewydolnością nerek dostęp do dializoterapii , naukowe osiągnięcia prof. Krupy-Wojciechowskiej sumuje jednym stwierdzeniem – stworzyła gdańską szkołę hipertensjologii, czyli nadciśnienia tętniczego.

Prof. Barbara Krupa -Wojciechowska urodziła się w 1930 r. w Warszawie, gdzie w czasie wojny ukończyła szkołę podstawową i dwie klasy gimnazjum na tajnych kompletach. W połowie Powstania Warszawskiego została wywieziona do przymusowej pracy do Niemiec. W 1949 r. uzyskała świadectwo dojrzałości i rozpoczęła studia na Wydziale lekarskim Akademii lekarskiej w Gdańsku (obecnie Gdański Uniwersytet Medyczny). Rok później zapisała się do koła naukowego nad którym pieczę sprawował wybitny internista prof. Jakub Penson, szef II Kliniki Chorób Wewnętrznych. Tam też rozpoczęła pracę po studiach. Z gdańską uczelnią medyczną Pani prof. związała całe swoje życie. Przeszła w niej wszystkie stopnie lekarskiego wtajemniczenia zdobywając po drodze kolejne stopnie naukowe. Od 1970 do 2000 r, a więc aż 30 lat kierowała Katedrą i Kliniką Nadciśnienia Tętniczego i Diabetologii. Przez 11 lat pełniła obowiązki dyrektora Instytutu Chorób Wewnętrznych. Była nauczycielem akademickim, o którym pamięć Jej uczniowie nosić będą w sercach do końca życia. Z jej szkoły wywodzi się 10 doktorów habilitowanych, w tym ośmiu profesorów i 20 doktorów. Przez siedem lat prof. Barbara Krupa-Wojciechowska kierowała uczelnia sprawując funkcję rektora. Za jej czasów powstało szereg klinik – nefrologii, kardiologii,diabetologii i nadciśnienia tętniczego. Klinika Chirurgii Serca i Naczyń Krwionośnych, powstały pracownie badań hemodynamicznych i echokardiografii. Prof. Krupa-Wojciechowska należała do PZPR, przez pewien okres była nawet członkiem Komitetu Centralnego. Silną pozycję w tamtych czasach wykorzystywała zawsze dla dobra uczelni i członków jej społeczności. Była postacią charyzmatyczną, życzliwą ludziom, a przez asystentów – szanowaną i lubianą.

Barbara Krupa-Wojciechowska jest 48 doktorem h c GUMed (dawniej AMG) i drugą kobietą, która otrzymała ten zaszczytny tytuł w gdańskiej uczelni. Pierwszą była prof. Zofia Majewska (rok 1987) – sława gdańskiej neurologii dziecięcej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki