Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tysiące osób żyje w niepewności. Nie wiedzą czy dostaną dopłatę MDM

Redakcja
60 dni niepewności dla tych, którzy złożyli wnioski o dopłaty MDM w ostatniej chwili
60 dni niepewności dla tych, którzy złożyli wnioski o dopłaty MDM w ostatniej chwili 123rf.com
Gdy BGK ogłosił termin zakończenia przyjmowania wniosków o dopłaty - w procedowaniu było tysiące wniosków, a w ostatnim dniu wpłynęło ich 5 tysięcy!

Wprawdzie od ponad pół roku wiadomo było, że limit dopłat w programie „Mieszkanie dla młodych”, jaki w ustawie przewidziany jest na 2016 rok na pewno wyczerpie się przed jego zakończeniem - nikt nie przewidział, że stanie się to jeszcze przed końcem I kwartału. To charakterystyczne dla ostatnich lat: wielu uczestników gry podaży i popytu wini dzisiaj za to... dziennikarzy. Gdyby ci nie podkręcali nastrojów - nie byłoby dzisiaj zmartwienia - usłyszałam kilka dni temu od przedstawiciela jednego z pomorskich deweloperów.

Dzisiaj można tylko spekulować na temat co by było, gdyby... Może pieniędzy starczyłoby jeszcze na kilka tygodni? Może deweloperzy sprzedaliby jeszcze kilka mieszkań? Okazuje się, że oni też - jak wszyscy zainteresowani tematem - zostali zaskoczeni trybem zamknięcia tegorocznego naboru chętnych do dopłat. Część ich klientów, którzy dopełnili wszystkich formalności, złożyli w terminie kompletne wnioski kredytowe może bowiem... jednak nie dostać dopłat. Przynajmniej w tym roku.

Komunikat Banku Gospodarstwa Krajowego, który zakończył akcję dopłat na 2016 rok, ukazał się 15 marca: bank ogłosił, że nie przyjmuje wniosków już od następnego dnia.

Trzeba w tym momencie pamietać, że BGK jest dysponentem funduszu, a nie bezpośrednim dystrybutorem kredytów. Tych udzielały banki komercyjne, w których w tym czasie trwała - powiedzmy kolokwialnie - obróbka złożonych wcześniej wniosków. Trzeba podkreślić ponownie: złożonych przed ogłoszeniem terminu zakończenia realizacji programu ze środków, przeznaczonych na ten rok. Realizację rządowego programu „Mieszkanie dla młodych” rozpisano bowiem na pięć lat (2014- 2018), a określająca jego zasady ustawa sztywno określa  na każdy rok limit środków na wypłatę bezzwrotnego wsparcia. W pierwszych latach realizacji programu MdM środki z przypadające na te lata limitu nie zostały w pełni wykorzystane, ale mimo starań, jakie podjęli deweloperzy, ówczesny rząd nie zgodził się na ich przeniesienie i dodanie do limitów na lata 2016-18, chociaż -zdaniem doświadczonych rynkowych graczy - sytuacja była do przewidzenia, bo program dopiero się rozkręcał. Tak było również w przypadku poprzednika, czyli „Rodziny na swoim”: dopasowanie zasad, limitów, a także rozpoczęcie realizacji inwestycji, które spełniają założenia programu (tańszych M) - zajęło dwa lata.

 

Cały artykuł na ten temat przeczytasz we wtorkowym, papierowym wydaniu "Dziennika Bałtyckiego"z 29.03.2016 r. albo kupując e-wydanie gazety: http://www.prasa24.pl/

Aleksandra Chomicka

[email protected]

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki