Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tysiące ludzi czeka na decyzje sądów. Podpis blokuje sędziego

Tomasz Słomczyński publicysta
28 stycznia 2014 roku - taką datę przyjął Sąd Najwyższy na swoje posiedzenie w pełnym składzie w sprawie kluczowej dla funkcjonowania tzw. małych sądów. Może to być dzień, w którym sędziowie z objętych reformą Gowina sądów w końcu zaczną orzekać po kilkumiesięcznej przerwie. Albo dzień, w którym okaże się, że całą reformę trzeba "odkręcać".

Jeszcze kilka miesięcy temu reforma Gowina była sprawą polityczną. Walka o sądy z małych miasteczek była często sprowadzana do rozgrywki - czy PSL ugnie się przed Platformą, czy koalicja się rozpadnie? Teraz o losach reformy nie będą już decydować sejmowe głosowania. Na planie pierwszym pojawia się zwyczajne niechlujstwo urzędnicze.

Co tam jakiś podpis bez znaczenia

Na początku bieżącego rok jeden z sędziów powiedział mi, że "dziwne to jego przeniesienie".
- Dlaczego dziwne?
- Dlatego, że podpisane przez wiceministra. Wydaje mi się, że powinien być na nim podpis samego ministra - stwierdził znajomy sędzia, a ja uznałem temat za mało interesujący. Bo co tam podpis... Minister czy wiceminister, jakie to ma znaczenie?
Wkrótce miało okazać się, że ma to znaczenie pierwszorzędne. W lipcu Sąd Najwyższy wydał orzeczenie stwierdzające, że w zasadzie, to żaden z sędziów przeniesionych w wyniku reformy, orzekać nie może. I wtedy przypomniała mi się zignorowana wcześniej sprawa podpisu na przeniesieniu.

Tragedia może poczekać

No i mamy pasztet: Ministerstwo Sprawiedliwości utrzymuje, że obecnie (stan na 12 listopada) od orzekania powstrzymuje się 132 sędziów w 32 sądach w całej Polsce. Przyjmując, że każdy z nich prowadzi po kilkanaście lub kilkadziesiąt spraw, mamy do czynienia ze wstrzymaniem (bezterminowo) kilku tysięcy przewodów sądowych i procesów. Za tymi liczbami niejednokrotnie kryją się ludzkie tragedie: na przykład, kiedy chodzi o przyznanie prawa do opieki nad dzieckiem przebywającym tymczasowo w ośrodku albo gdy chodzi o odszkodowanie, które umożliwi leczenie ofiary wypadku... To już nie jest sprawa polityczna, tylko, co gorsza - zwyczajna, ludzka.
Co dalej? Minister Marek Biernacki stwierdza: Teraz musimy czekać na kolejne orzeczenie Sądu Najwyższego w tej sprawie, tym razem w pełnym składzie, 87 sędziów.

To ma być głos rozstrzygający

Sąd Najwyższy zbierze się w dniu 28 stycznia. Są dwie możliwości: albo sędziowie stwierdzą, że wiceminister może przenosić sędziów, albo wręcz odwrotnie - że nie może. W pierwszym przypadku sędziowie powrócą do orzekania, w drugim zaś, nie pozostanie nic innego, jak tylko "odkręcać" reformę Gowina. Cała sprawa przejdzie do historii polskiego sądownictwa jako "fatalny podpis" albo "wielkie niechlujstwo". Jak kto woli. Znowu będą media, politycy, wypowiedzą się eksperci i teoretycy prawa. Zaś ludzie oczekujący na rozstrzygnięcia sądów długo jeszcze poczekają.

Gowin nie ma już do tego głowy

I jeszcze jedno: czyjego podpisu zabrakło na przeniesieniu? Ówczesnego ministra, Jarosława Gowina. Ten jednak publicznie na ten temat się nie wypowiada. Po dymisji i rozstaniu z PO jest zajęty tworzeniem nowego ugrupowania politycznego.

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki