Dziennik Bałtycki

Wiadomości

WINIETA
  Tysiące hektarów w ręce rolników

  Tysiące hektarów w ręce rolników

  Mateusz Węsierski

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Rolnicy, którzy cierpią na głód ziemi, będą mieli okazję do powiększenia swojego areału. Do kupienia będzie kilkaset tysięcy hektarów ziemi, którą stopniowo wyprzedaje Agencja Nieruchomości Rolnych.
  Agencja dzierżawi rolnikom coraz mniej ziemi, więc coraz więcej hektarów trafia na sprzedaż. Co więcej, w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi czeka już projekt ustawy, która umożliwi masowe uwłaszczenie rolników.

  - Wyliczenia ekonomiczne pokazują, że często obsługa dzierżawy jest droższa niż wpływy z czynszu dzierżawnego. W takich przypadkach najczęściej decydujemy się na sprzedaż ziemi. Przemawiają za tym przesłanki czysto ekonomiczne.
  Tak jest po prostu oszczędniej - podkreśla Grażyna Kapelko, rzecznik prasowy Agencji Nieruchomości Rolnych w Warszawie. - Tendencja jest taka, że Agencja Nieruchomości Rolnych od jakiegoś czasu chętniej sprzedaje grunty rolnikom niż je dzierżawi.
  Ponad milion hektarów ziemi uprawnej na całym Pomorzu może niebawem trafić w ręce rolników. Wszystko jest na sprzedaż
  W poprzednich latach ANR więcej dzierżawiła niż sprzedawała. Teraz jest na odwrót. Nie wynika to jednak z nowych przepisów, które jeszcze nie mają mocy prawnej. Projekt ustawy ministra rolnictwa Marka Sawickiego czeka bowiem dopiero na międzyresortowe ustalenia. Dotyczy on stopniowej likwidacji agencji, która ma zniknąć do 2012 roku, gdy sprzedane zostanie ostatnie pole. Ponadto około 70 tysięcy hektarów ziemi nierolnej miałoby trafić w ręce samorządów.

  Ustawy jeszcze nie ma, a i tak wyprzedaż ziem trwa w najlepsze, co odbija się też na mniejszej liczbie przetargów na dzierżawy. Wystarczy porównać statystyki. W 2003 roku wydzierżawiono 132 tysiące hektarów gruntów w Polsce, w 2004 roku 131 tys. ha, w 2005 roku 78 tys. ha, w 2006 80 tys. ha, a w 2007 już tylko 42 tys. To dane dotyczące nowych umów dzierżawy, bo w sumie ANR dzierżawi obecnie 1,8 mln ha gruntów, tyle samo sprzedano, a do zagospodarowania jest jeszcze 320 tys. ha.
  1 3 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo