Tymczasowy szpital w Gdańsku. Trwa rekrutacja personelu
Plany zakładają zorganizowanie ponad 400 łóżek dla pacjentów walczących z koronawirusem. Trwa rekrutacja kadry medycznej – potrzebni są lekarze, pielęgniarki, ratownicy i osoby do pomocy. W nowym szpitalu potrzebnych będzie:
- 94 lekarzy,
- 231 pielęgniarek,
- 173 opiekunów medycznych i
- 60 osób pozostałego personelu medycznego.
Kto koordynuje projekt budowy szpitala tymczasowego w Gdańsku?
Projekt budowy szpitala tymczasowego koordynuje specjalnie powołany zespół, w skład którego wchodzą przedstawiciele:
- Grupy Lotos odpowiedzialnej za organizację szpitala,
- Międzynarodowych Targów Gdańskich,
- szpitala COPERNICUS,
- miasta Gdańska i
- wojewody pomorskiego.
Minister Zdrowia jako lokalizację wskazał obiekt wystawienniczo-kongresowy Amber Expo, powierzając rolę szpitala patronackiego Podmiotowi Leczniczemu COPERNICUS.
Co powstanie w tymczasowym szpitalu na terenie Amber Expo w Gdańsku?
Plany zakładają wyposażenie szpitala tymczasowego w ponad 400 łóżek. Przeprowadzono szereg wizji lokalnych i rozpoczęto prace przygotowawczo-projektowe niezbędne do startu robót na miejscu budowy. Prowadzone są negocjacje oraz uzgodnienia z głównymi interesariuszami projektu. Przygotowano też koncepcję architektoniczną szpitala.
Wstępnie zarezerwowano zbiornik na ciekły tlen wraz z towarzyszącymi instalacjami. Trwają także rozmowy związane z zabezpieczeniem dostaw medycznych potrzebnych dla funkcjonowania szpitala z Agencji Rezerw Materiałowych.
Kiedy ruszą prace przy budowie tymczasowego szpitala w Gdańsku?
Prace w Amber Expomają ruszyć do końca listopada.
– Grupa LOTOS od początku pandemii dba o bezpieczeństwo zarówno swoich pracowników, jak i wszystkich klientów oraz kontrahentów. Powierzone nam zadanie budowy szpitala tymczasowego w Gdańsku traktujemy z dużą odpowiedzialnością i zaangażowaniem. Prace są już bardzo zaawansowane i przebiegają zgodnie z założonym przez nas harmonogramem – mówi Adam Kasprzyk, dyrektor ds. komunikacji Grupy LOTOS.
– Spełniamy warunki określone dla szpitali tymczasowych. Posiadamy odpowiednią infrastrukturę w postaci przestrzennych hal, dogodny dojazd, parkingi i ewentualne miejsce dla lądowiska dla helikopterów, dostęp do kanalizacji, prądu, wody i innych mediów, które są poprowadzone kanałami w obiekcie. W momencie zatwierdzenia wszystkich ustaleń i po uzyskaniu zgód, wraz z innymi interesariuszami przystępujemy niezwłocznie do prac technicznych, aby jak najszybciej postawić szpital polowy w stan gotowości – zapewnia Bartosz Tobieński z Międzynarodowych Targów Gdańskich.
Szpital tymczasowy w Gdańsku. W co musi być wyposażony?
Szpital tymczasowy dedykowany będzie przede wszystkim pacjentom wymagającym tlenoterapii. Ale planowane jest też utworzenie w nowej placówce Oddziału Intensywnej Terapii COVID-19 na 20 łóżek.
Wyposażenie szpitala tymczasowego ma być kupione albo przydzielone z rządowej Agencji Rezerw Materiałowych.
- Spółka COPERNICUS opracowała i przekazała przedstawicielom LOTOSU listę potrzeb, które trzeba zrealizować, żeby szpital mógł funkcjonować. Chodzi tu m.in. o sprzęt medyczny: respiratory stacjonarne i transportowe, centrale kardiomonitorów, kardiomonitory, analizator POCT, tomograf komputerowy, pulsoksymetry, pompy infuzyjne, aparat USG, mobilny aparat RTG, defibrylator, pompy objętościowe, ssaki, łóżka dla pacjentów i środki ochrony indywidualnej dla personelu – wylicza pomorski marszałek Mieczysław Struk.
Szpital ma być gotowy w ciągu miesiąca.
Szpital tymczasowy w Gdańsku. Jak wyglądają od środka hale t...
Przygotowania do budowy szpitala tymczasowego w Gdańsku w ha...
Strefa Biznesu - Boże Ciało 2023. Gdzie i za ile wyjadą Polacy?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?