Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tymczasowe aresztowania nadużywane Polsce? ZPP alarmuje

Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
Tymczasowe aresztowania nadużywane Polsce? ZPP alarmuje
Tymczasowe aresztowania nadużywane Polsce? ZPP alarmuje fot. adam jankowski / polska press
Związek Przedsiębiorców i Pracodawców przygotował raport, w którym wskazuje, że pomimo spadającej liczby osób skazanych na karę pozbawienia wolności, niepokojąco wzrasta liczba osób tymczasowo aresztowanych. Niepokojąca jest także długość tymczasowego aresztowania w naszym kraju.

W raporcie „Nadużywanie tymczasowego aresztowania” wskazano, że do 2015 roku liczba osób osadzonych w aresztach śledczych malała. Jednak w latach 2015-2018 liczba zatrzymanych w polskich aresztach śledczych wzrosła o 3198.

To oznacza, że w 2018 roku liczba osób aresztowanych tymczasowo była wyższa o 76,8 proc. w porównaniu z rokiem 2015. Jednocześnie liczba osób skazanych na karę pozbawienia wolności spadła o 16 194. Co za tym
idzie, wzrasta liczba osób bezpodstawnie pozbawionych wolności.

Sądy chętnie stosują tymczasowe aresztowanie

Autorzy raportu uzasadnienia tej tendencji upatrują w w fakcie, że sądy w „przytłaczającej większości przychylają się do prokuratorskich wniosków o tymczasowe aresztowanie” - od lat odsetek ten utrzymuje się na poziomie ponad 90 proc.

-Tymczasowe aresztowanie powinno zostać ograniczone tylko i wyłącznie do przypadków przestępstw wysokiego ryzyka z użyciem przemocy. Takie rozwiązanie przyniesie ogromne korzyści dla społeczeństwa, a w miarę zaostrzania się walki politycznej powinno leżeć również w interesie wszystkich polityków – przekonuje prezes ZPP Cezary Kaźmierczak.

Długie „tymczasowe” aresztowanie

ZPP wskazuje, że niepokojąca jest także długość tymczasowego aresztowania w naszym kraju.

Bardzo często osoby tymczasowo aresztowane są pozbawione wolności nie
tylko na okres postępowania przygotowawczego, ale również sądowego.

W 92 proc. przypadkach spraw, decydowanych przez sąd okręgowy w latach 2016-2018, tymczasowe aresztowanie stosowano aż do uzyskania prawomocnego wyroku. W przypadku spraw, w których rzeczowo właściwy był sąd rejonowy, odsetek aresztowanych tymczasowo aż do wydania prawomocnego wyroku w analogicznym okresie wyniósł 72 proc.

Polska w niechlubnej czołówce

Nadużywanie tymczasowego aresztowania jest poważnym problemem w wielu krajach, włączając Polskę. W każdym momencie na świecie w areszcie śledczym przebywa ponad 3 miliony osób. Pod względem liczby tymczasowo aresztowanych Polska jest w niechlubnej czołówce.

W przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców, w Polsce mamy 195 tymczasowo aresztowanych, podczas gdy unijna średnia to ok. 100. Jednocześnie Polska zamyka w tymczasowych aresztach trzy razy częściej niż Szwecja, Finlandia czy Holandia.

– Na wzór Finlandii, proponujemy wprowadzenie również uciążliwego systemu kar finansowych naliczanych od dochodu danej osoby oraz tzw. summary penal fee, który pozwala na zamianę wyroku do 6 miesięcy pozbawienia wolności za czyny zabronione mniejszej wagi na karę finansową – mówi e Kamila Sotomska, Z-ca Dyrektora Departamentu Prawa i Legislacji ZPP.

Autorzy raportu wskazują, że nadużywanie tymczasowego aresztowania godzi w prawa podstawowe i przynosi ogromne szkody dla niesłusznie zatrzymanego jak i całego społeczeństwa, a proponowane przez ZPP rozwiązania mogą pomóc ukrócić ten problem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Tymczasowe aresztowania nadużywane Polsce? ZPP alarmuje - Portal i.pl

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki