Tydzień z Królową Kaszub

  Tydzień z Królową Kaszub

  Janina Stefanowska

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  W największym i najbardziej wśród wiernych znanym odpuście diecezji pelplińskiej w Sianowie wzięły wczoraj udział tysiące osób.
  Pielgrzymi dotarli tu do różnych zakątków Kaszub - pątnicy z Miastka wyruszyli już w środę, by na czas przybyć do sianowskiego sanktuarium. Po raz 25 do Sianowa pielgrzymowali wejherowianie. W sobotę 30-kilometrową trasę pokonali pątnicy z Banina i Leźna. Po raz pierwszy wybrali się wierni ze Słupska. Ich wszystkich serdecznie powitał kustosz, ks. Eugeniusz Grzędzicki.

  - Są wśród nas także pielgrzymi z Mściszewic, Sierakowic, Chwaszczyna, Klukowej Huty, Bytowa, Gowidlina, Chmielna i Wygody, Strzepcza, Lini, Szemuda, Sulęczyna, Grzybna i Mirachowa - mówił.


  Do Sianowa zjechały też liczne poczty sztandarowe Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Tegoroczny odpust zbiegł się z zakończeniem Światowych Dni Młodzieży i z osobistymi jubileuszami Jego Ekscelencji Jana Bernarda Szlagi, biskupa pelplińskiego - 45-leciem święceń kapłańskich, 20 -leciem sakry biskupiej i 16-leciem objęcia diecezji pelplińskiej.

  W czasie homilii biskup Jan Bernard Szlaga przypominał, jak wielkie znaczenie dla pielgrzymowania ma własny trud człowieka, włożony w dotarcie do świętego miejsca. Mocno podkreślił też, że to nie język ani kultura kaszubska czynią ten odpust tak niezwykłym, ale duchowość Kaszubów, od lat przywiązanych do kościoła i swojej "Sianowskiej Matinki".

  - Nowy proboszcz, jako nowy włodarz tego miejsca , wprowadza odpust na cały tydzień, przez co każdy znajdzie czas dla siebie - zapraszał biskup pelpliński. - A od mieszkańców tego miejsca będzie zależeć, jak tu czuć się będą pielgrzymi. Budujemy bliskość, wspólnotę pątników.

  Drugą nowością wprowadzoną w tym roku przez ks. Eugeniusza Grzędzickiego jest procesja maryjna, która rozpoczyna odpustową mszę św. na polowym ołtarzu. Ma ona jeszcze bardziej eksponować maryjny charakter święta Matki Boskiej Szkaplerznej z góry Karmel.

  Podczas uroczystości bp Jan Bernard Szlaga poświęcił dwie repliki figurki Matki Boskiej Sianowskiej - jedną dla sanktuarium, a drugą dla parafii w Słupsku.

  Zakończenie odpustu odbędzie się za tydzień. Poniedziałek jest dniem modlitw rodziców i dzieci, a podczas nabożeństw będzie udzielane specjalne błogosławieństwo dla najmłodszych. We wtorek u patronki pięknej miłości modlić się będą zakochani i narzeczeni.

  W środę swój dzień będą mieć bractwa i stowarzyszenia religijne. W czwartek zjadą kapłani i ministranci, a po południu - strażacy. 25 lipca kustosz zaprasza na mszę św. i odnowienie przyrzeczeń małżeństwa, obchodzące jubileusze.

  26 lipca sanktuarium gościć będzie rolników, myśliwych, pszczelarzy, a po południu - kierowców. Odpust zakończy się 27 lipca pielgrzymką rzemieślników oraz orkiestr i kapel kaszubskich. Codziennie o godz. 21 apel sianowski z procesją.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo