Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tydzień osób z autyzmem. Małgorzata Rybicka: Państwo niewiele pomaga [ROZMOWA]

rozm. Dorota Abramowicz
Małgorzata Rybicka: Osoby z autyzmem są "niewidoczne"
Małgorzata Rybicka: Osoby z autyzmem są "niewidoczne" archiwum prywatne
W związku z rozpoczynającym się w poniedziałek tygodniem osób z autyzmem, Dorota Abramowicz rozmowia z Małgorzatą Rybicką, przewodniczącą stowarzyszenia Pomocy Osobom Autystycznym.

Szukając informacji o autyzmie - przy okazji rozpoczynającego się dziś Tygodnia Osób z Autyzmem - znajduję przede wszystkim strony poświęcone diagnozie tej niepełnosprawności u dzieci. A co dzieje się z dorosłymi osobami z autyzmem?
Rzeczywiście, zapomina się o nich. W przypadku opieki nad dziećmi autystycznymi poczyniliśmy duży krok naprzód. Poprawia się edukacja, bo przepisy prawne pozwalają na tworzenie klas w szkołach i grup w przedszkolach, gdzie mogą uczyć się nasze dzieci. Do 24 roku życia dziecko objęte jest edukacją, ale potem najczęściej przechodzi pod opiekę rodziców.

Ile takich osób jest na Pomorzu?

W krajach Europy Zachodniej przyjmuje się, że na 110 urodzonych dzieci jedna osoba rodzi się z autyzmem. Można zatem przyjąć, że na Pomorzu może mieszkać 13 800 osób z autyzmem, z czego 10 tysięcy powyżej 20 roku życia.

W ogóle ich wśród nas nie widać... Gdzie oni są?
Większość pod opieką rodziców. Państwo nie zauważa takich obywateli w swoim prawodawstwie. W województwie pomorskim istnieją tylko trzy placówki dla dorosłych z tą niepełnosprawnością, które obejmują wsparciem kilkadziesiąt osób: Centra Aktywizacji Zawodowej i Społecznej dla Dorosłych Osób z Autyzmem w Gdańsku i Gdyni prowadzone przez nasze stowarzyszenie oraz Warsztaty Terapii Zajęciowej Fundacji ADAPA w Gdyni.

Niektóre osoby z autyzmem zdobywają wykształcenie, jednak z orzeczeniem autyzmu i bez wsparcia najczęściej nie mają szans na pracę.
Większość ostatecznie trafia do domów pomocy społecznej dla osób niepełnosprawnych intelektualnie. Są to placówki nieprzystosowane dla nich. Tu potrzebne są zupełnie inne rozwiązania.


Dlaczego inne?

Osoby z autyzmem bardzo źle znoszą duże skupiska ludzi i duże natężenie dźwięków. Tracą w nich większość nabytych wcześniej umiejętności, przestają być samodzielne, bo są wyręczane we wszystkim, przestają mówić lub ich mowa staje się bardzo uboga. Często występują u nich zachowania agresywne lub autoagresywne.

Wobec tego jaka przyszłość czeka dorosłe osoby z autyzmem?
Stowarzyszenie Pomocy Osobom Autystycznym postanowiło zrobić pierwszy krok w kierunku zmiany sytuacji i wybudować mały dom dla kilku osób - Wspólnotę Domową dla Dorosłych Osób z Autyzmem. Będzie on przeznaczony dla mieszkańców, którzy stale potrzebują wsparcia, ale powinni być jak najbardziej samodzielni. Mamy nadzieję, że na wzór naszej Wspólnoty Domowej będą powstawać kolejne. Takie domy od wielu lat sprawdzają się w USA i Skandynawii, budowane są również na Węgrzech. Wspólnota będzie też żywym pomnikiem Arkadiusza Rybickiego, posła na Sejm, który zginął 10 kwietnia 2010 roku w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem. Był on przewodniczącym Parlamentarnej Grupy ds. Autyzmu i ojcem autystycznego syna.

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki