Tydzień Heweliusza

  Tydzień Heweliusza

  Kamila Grzenkowska

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  28 stycznia Gdańsk będzie świętował 398 rocznicę urodzin astronoma Jana Heweliusza. Z tej okazji Muzeum Historyczne Miasta Gdańska, Biblioteka Gdańska PAN i Centrum Hewelianum przygotowały specjalny program edukacyjny "Gdańsk śladami Jana Heweliusza".
  "Podróż" rozpoczyna się 19 stycznia o godz. 8 rano w Bibliotece PAN, gdzie będzie można usłyszeć historię gdańszczanina. Następnie odbędzie się przejście ul. Heweliusza do skrzyżowania z ul. Korzenną, gdzie stały kiedyś kamienice astronoma, a obecnie znajduje się tablica pamiątkowa.

  Kolejnym punktem wycieczki będzie Ratusz Starego Miasta i pomnik wybitnego gdańszczanina, który wpatruje się w malowidło Nieba Północnego, nawiązującego do jego słynnych rycin. Stamtąd uczestnicy udadzą się do pobliskiego kościoła św. Katarzyny, gdzie będzie można dowiedzieć się czegoś więcej o Układzie Słonecznym.

  O tym jak wyglądał Gdańsk w czasach Jana Heweliusza, uczniowie usłyszą w Dworze Artusa, a w Centrum Hewelianum wezmą udział w zajęciach z zakresu astronomii, nawiązujących do prac, jakim się poświęcał. W wyprawach śladami Heweliusza weźmie udział 10 wybranych wcześniej szkół.

  Konkurs
  Wraz z organizatorami Tygodnia Heweliusza nasza redakcja przygotowała specjalny konkurs, w którym można wygrać wejściówki na wystawę "Energia, Niebo i Słońce" w Centrum Hewelianum oraz zestawy gadżetów związanych z Gdańskiem. Aby wziąć udział w konkursie, należy odpowiedzieć na 10 pytań. Dzisiaj pierwsze dwa:

  1. Kiedy żył Jan Heweliusz?
  a) w XVI wieku
  b) w XVII wieku,
  c) w XVIII wieku

  2. Którego z wymienionych dzieł nie napisał Jan Heweliusz?
  a) "O obrotach sfer niebieskich"
  b) "Uranografia"
  c) "Kometografia"

  Odpowiedzi należy wysyłać pod adresem: "Polska Dziennik Bałtycki", ul. Targ Drzewny 9/11, 80-894 Gdańsk.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo