Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tych specjalistów brakuje na Pomorzu! Deficyt blacharzy, elektryków, fryzjerów, lekarzy i wielu innych

Sandra Janikowska
Sandra Janikowska
Polska po raz kolejny w historii mogła się niedawno pochwalić najniższym bezrobociem w Unii Europejskiej. W lutym 2021 roku wyniosło ono u nas jedynie 3,1 proc., czyli tyle samo co w styczniu. Mimo tego, wielu pracodawców boryka się z problemami w znalezieniu wykwalifikowanych pracowników, a co istotniejsze - z zatrzymaniem ich w firmie. Z najnowszego raportu "Barometr zawodów" przygotowanego przez Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku wynika, że najciężej mają m.in. przedsiębiorcy z powiatu starogardzkiego. Jakich specjalistów brakuje na Pomorzu? Odpowiadamy.

Praca na Pomorzu. Jakich specjalistów brakuje w województwie pomorskim? Raport "Barometr zawodów"

Raport "Barometr zawodów" to coroczna prognoza zapotrzebowania pomorskich pracodawców na pracowników w poszczególnych zawodach. Badanie to przeprowadza Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku. Realizowane jest ono od kilku lat i obejmuje wszystkie powiaty województwa pomorskiego. Z opracowanych prognoz korzystają m.in.:

  • samorządy,
  • publiczne służby zatrudnienia,
  • instytucje oświatowe

Zestawienie umożliwia podejmowanie decyzji adekwatnych do zmian zachodzących na rynku pracy. "Barometr zawodów" uznawany jest również za cenną wskazówkę dla mieszkańców Pomorza, którzy muszą wybrać szkołę, chcą zmienić pracę lub podnieść swoje kwalifikacje zawodowe.

Praca w województwie pomorskim. Zawody deficytowe na Pomorzu

Po trzyletniej, względnej stabilizacji zaobserwowanej wśród zawodów deficytowych, wyniki badania przeprowadzonego w 2020 roku zachwiały dotychczasową proporcję. Pomimo, że z roku na rok obserwuje się spadki liczby zawodów zaliczanych do kategorii deficytowych, tak duża zmiana dotąd nigdy wcześniej nie miała miejsca. W ramach tegorocznego badania na terenie województwa pomorskiego zdiagnozowano zaledwie 46 grup zawodów deficytowych wobec 53 zawodów w zeszłym roku. Jedno jest pewne: deficyt w powiatach słabnie. Warto wspomnieć, że w ubiegłym roku występowały zawody deficytowe we wszystkich powiatach województwa - w tegorocznej edycji badania już nie sposób znaleźć takie zawody.

Oto lista zawodów deficytowych na Pomorzu w 2021 roku!

Tych specjalistów brakuje na Pomorzu! Deficyt blacharzy, ele...

Główne przyczyny deficytów zawodów w województwie pomorskim pozostają niezmienne od pierwszej edycji badania i można je podzielić na dwie główne grupy:

  • przyczyny leżące po stronie kandydatów do pracy
  • przyczyny wynikające z oferowanych przez pracodawców warunków zatrudnienia

Do głównych przyczyn leżących po stronie kandydatów zalicza się: brak wymaganych kwalifikacji, brak doświadczenia, brak niezbędnych uprawnień, a także ogólny brak chęci do pracy w danym zawodzie. Wśród przyczyn leżących po stronie oferowanych warunków zatrudnienia wymienić można: niskie wynagrodzenia, trudne i ciężkie warunki pracy oraz wymaganą dużą dyspozycyjność.

Raport "Barometr zawodów". Zawody zrównoważone w Pomorskiem/sc]

Zgodnie z prognozą przedstawiającą zapotrzebowanie na zawody w 2021 roku, do kategorii zawodów zrównoważonych zaklasyfikowano 118 grup zawodów. Porównując aktualne prognozy z ubiegłoroczną, grupa zawodów zrównoważonych zwiększyła się o 8 nowych, w wyniku migracji zawodów z deficytowych. Wśród zawodów, które w ubiegłorocznej prognozie były w deficycie, a obecnie znalazły się w równowadze wymienić należy m.in.: nauczycieli szkół specjalnych i oddziałów integracyjnych, pracowników ds. finansowo-księgowych ze znajomością języków obcych, kosmetyczki, lakierników, monterów maszyn i urządzeń, pracowników ochrony fizycznej, recepcjonistów i rejestratorów czy spedytorów i logistyków.

Zawody nadwyżkowe na Pomorzu

W prognozie na 2021 rok do grupy zawodów nadwyżkowych zaliczono, podobnie jak w latach ubiegłych, ekonomistów, a także zawód, który przed dwoma laty również figurował w tej grupie zawodów – pracowników biur podróży i organizatorów obsługi turystycznej. Warto nadmienić, że zawody te znalazły się niedaleko granicy równowagi na rynku prac.

Pełen raport "Barometr zawodów" dla województwa pomorskiego znajdziesz TUTAJ.

ZOBACZ TAKŻE: Gowin: Bezrobocie wzrosło, to argument za przyspieszeniem odmrażania branż dotkniętych ograniczeniami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki