Twoje finanse online

Materiał Informacyjny Partnera
Udostępnij:
Kto choć raz skorzystał z Wikipedii, bez specjalnej namowy sięgnie do Bankowiki, gdy pojawi się wątpliwość lub pytanie dotyczące finansów. To interaktywny leksykon terminów ekonomicznych dostępny dla każdego na portalu Bankomania.pkobp.pl. Zawarta tam wiedza ułatwia podejmowanie właściwych decyzji finansowych i zarządzanie domowym budżetem.

[cs] Bankowiki to swoista encyklopedia online, zawierająca około tysiąca haseł. Oprócz definicji napisanych prostym i zrozumiałym językiem, znajdziemy tam odpowiednie instrukcje i przydatne wskazówki. To praktyczny słownik pojęć z zakresu finansów, bankowości i ekonomii, będący interaktywnym źródłem wiedzy na temat produktów i usług bankowych. Co ważne, na wzór Wikipedii, hasła do Bankowiki są budowane z udziałem internautów. Dzięki specjalnemu elektronicznemu formularzowi, każdy może zaproponować nowe terminy (wraz z definicjami), a hasła Bankowiki (podobnie jak artykuły zamieszczane na Bankomanii) mogą być komentowane przez innych użytkowników.

Wiedza dla każdego
Bankowiki to unikalny na polskim rynku projekt, będący elementem multimedialnej edukacji finansowej PKO Banku Polskiego. Bank od lat prowadzi akcje informacyjne i edukacyjne dla każdej grupy obecnych i potencjalnych klientów – od dzieci poczynając a na osobach w wieku emerytalnym kończąc. W Bankowiki i na Bankomanii, każdy może znaleźć odpowiedzi na pytania dotyczące finansów, wyjaśnienie nurtujących zjawisk, czy przydatne na co dzień informacje. Stąd można dowiedzieć się, np. jak działa bankomat, co to jest bankowość mobilna czy na czym polega kredyt konsolidacyjny i jak zacząć oszczędzać. W konsekwencji wiedza a trafia do wszystkich internautów – do dzieci, ich rodziców, młodzieży, seniorów, jak i do studentów, przedsiębiorców, inwestorów i pracowników.

Lepsze wybory
O realnej przydatności Bankowiki oraz portalu Bankomania można się przekonać na co dzień, np. gdy chcemy zacząć oszczędzać i szukamy dobrego produktu, albo gdy ubiegamy się o kredyt. Nawet, kiedy wybieramy się do oddziału na spotkanie z doradcą – wcześniejsze „rozpoznanie” przeprowadzone na portalu ułatwi, rozmowę z fachowcem i znalezienie optymalnego rozwiązania. Dla przykładu, jeśli chcemy wziąć pożyczkę w banku, najpierw warto dowiedzieć się, czym ona różni się od kredytu i przeczytać o rzeczywistej stopie procentowej. A w przypadku kredytu mieszkaniowego dodatkowo np. o WIBOR. Wiedza przydaje się także wtedy, gdy chcemy założyć konto bankowe (sobie czy dzieciom) i szukamy najlepszego wariantu; gdy interesują nas nowoczesne rozwiązania i chcemy poznać możliwości bankowości mobilnej; czy wtedy, gdy zależy nam na bezpieczeństwie transakcji i staramy się wybrać najlepsze narzędzia autoryzacyjne. W każdej sytuacji, wiedza pomoże w decyzji.
Hasła opracowują eksperci PKO Banku Polskiego, niezależni ekonomiści oraz uznani dziennikarze. A materiały są uzupełniane o przystępne infografiki, filmiki instruktażowe z udziałem specjalistów, a nawet atrakcyjne produkcje realizowane przez m.in. znanych youtuberów.

Strzał w dziesiątkę
O tym, jak bardzo Bankowiki i Bankomania są przydatne, najlepiej świadczą statystyki – w ciągu roku liczba odbiorców portalu wzrosła o 500 procent. Zyskały też wyróżnienie Forum Odpowiedzialnego Biznesu w 2015 roku i znalazły się w raporcie „Odpowiedzialny biznes w Polsce. Dobre praktyki” – cyklicznej publikacja, w której prezentowane są wyróżniające się, aktualne rozwiązania CSR z danego roku.

Stefan Kozłowski

Więcej informacji na www.bankomania.pkobp.pl
Pomocna wiedza
1.www.bankomania.pkobp.pl to portal opisujący i wyjaśniający produkty bankowe
2.bankomania.pkobp.pl/bankowiki/ to interaktywna encyklopedia haseł ze świata finansów

Ekspert radzi!
Wojciech Pasierowski dyrektor obsługi klienta Oddział 3 PKO Banku Polskiego w Gdańsku
Z opublikowanych w 2015 roku przez Narodowy Bank Polski badań wynika, że poziom wiedzy ekonomicznej Polaków jest niezadowalający. Przeciętny obywatel uważa, że jego znajomość zagadnień z zakresu gospodarki jest niska. PKO Bank Polski realizuje wiele programów edukacyjnych z obszaru ekonomii, pomagających rozwijać wiedzę w tym obszarze. Jednym z nich jest portal Bankomania i zawarta w nim encyklopedia haseł finansowych Bankowiki. Internetowe BHP, Kredyt na własne cztery kąty, Portfel czy telefon? – to tylko niektóre tytułu publikacji napisanych przystępnym i zrozumiałem językiem. Publikowane materiały wideo udowadniają, że bankowość nie jest nudna. Przekonuje o tym youtuber Bartek USA podpowiadając np. co mamy zrobić jak brakuje nam „hajsu”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wizyta Janet Yellen w Polsce

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.