„Twoje Finanse” dostarczają rzetelnej i przystępnej wiedzy

Anna Nagel
Małgorzata Genca/Polskapresse
Kolejna edycja naszego cyklu poradników spotkała się z gorącym odzewem czytelników. Przed dwoma tygodniami zakończyliśmy trzecią już edycję akcji edukacyjnej „Twoje Finanse”. Publikowane w jej ramach poradniki finansowe ukazywały się na naszych łamach oraz w serwisie internetowym.

Cieszymy się, że podobnie jak w ubiegłych latach wielu z naszych czytelników kontaktowało się z nami, komentując artykuły, wysyłając propozycje tematów, a także pytania do ekspertów - gorąco za te reakcje dziękujemy.

Pierwsza część cyklu poświęcona była w tym roku finansom firmy. Pisaliśmy o tym, jak założyć firmę, jakie obowiązki formalne czekają osoby, które decydują się na prowadzenie własnego biznesu, oraz o tym, jak zdobyć pieniądze na finansowanie rozwoju działalności firmy. Skupiliśmy się na małych firmach, a większość porad była przydatna osobom, które prowadzą lub zamierzają otworzyć jednoosobową działalność gospodarczą. Z komentarzy zamieszczanych pod naszymi artykułami wynika, że największym problemem, który utrudnia start z własnym biznesem - a nawet odstrasza tych, którzy o założeniu samodzielnej działalności myśleli - są duże obciążenia z tytułu ZUS, które musimy ponosić niezależnie od tego, czy nasza firma ma dochody, czy nie. Ponieważ kwestia tego, które ze składek i w jakiej wysokości są obligatoryjne, wywołuje wiele wątpliwości, poruszamy ten temat ponownie w ramce obok.

Sporo pytań wzbudziła także kwestia rozliczenia kosztów prowadzonej działalności - kilka wskazówek publikujemy również dzisiaj.

W części poświęconej finansom osobistym pisaliśmy o prawach klienta banku, nowoczesnych produktach bankowych, bezpiecznym oszczędzaniu i pożyczaniu. Obok powtarzamy podstawowe informacje o bezpieczeństwie kart zbliżeniowych, do których wiele osób podchodzi nadal z rezerwą. Odcinkiem, który wzbudził szczególne emocje, był ten poświęcony odwróconej hipotece.

Wszystkie odcinki cyklu znajdują się na stronie: polskatimes.pl/pieniadze/twojefinanse. Warto zajrzeć pod ten adres, aby uzupełnić swoją wiedzę na temat finansów osobistych i firmowych.

Finanse firmy: Co z tym ZUS

Ubezpieczenie rentowe, emerytalne i składka na ubezpieczenie zdrowotne - z tych trzech danin na ZUS składa się comiesięczne obciążenie każdego drobnego przedsiębiorcy. Jedyną ulgą jest obowiązująca przez pierwsze dwa lata tzw. stawka preferencyjna.

Sami deklarujemy kwotę, od jakiej naliczane są składki. W przypadku ubezpieczenia rentowego i emerytalnego nie może ona być jednak niższa niż 60 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego. Przy stawkach preferencyjnych punktem odniesienia jest 30 proc. wynagrodzenia minimalnego - i dlatego w tym roku obciążenia dla nowych przedsiębiorców wzrosły o prawie 4 proc., a dla pozostałych tylko o 1,5 proc.

W tej chwili minimalna wysokość składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe to ponad 660 zł przy zwykłych i ok. 140 zł przy preferencyjnych składkach. Składka na ubezpieczenie zdrowotne jest jednakowa dla wszystkich i obecnie wynosi 270,40 zł.

Finanse firmy: Koszty firmowe nie zawsze oczywiste

Przedsiębiorca ma prawo do odliczenia od przychodów kosztów poniesionych w związku z prowadzoną działalnością. A urzędnicy skarbowi mają prawo i obowiązek skontrolować, czy rzeczywiście dokonaliśmy tych odliczeń zgodnie z przepisami. A te wciąż się zmieniają.

Na pewno naszym kosztem będzie wynagrodzenie pracowników, czynsz za lokal, w którym prowadzimy działalność, wynagrodzenie księgowej czy rachunek za służbowy telefon. W koszty możemy wliczyć także wiele innych wydatków zmniejszających podstawę opodatkowania. Pamiętajmy jednak, że to na nas ciąży obowiązek udowodnienia, że poniesiony koszt ma bezpośredni związek z prowadzoną działalnością. Przykładowo fryzjer bez problemu udowodni konieczność zakupu suszarki do włosów. Taki sam wydatek w księgach taksówkarza wzbudzi słuszne wątpliwości urzędu skarbowego.

Finanse osobiste: Kontrowersyjne zbliżeniówki

Dużą popularność w ostatnich latach zdobyły płatnicze karty zbliżeniowe, które stanowią już prawie 60 proc. wszystkich kart w obiegu. I to one są odpowiedzialne za zmianę naszego podejścia do płatności kartami. Nie musząc wpisywać za każdym razem numeru PIN, coraz chętniej sięgamy po plastik przy drobnych zakupach, do 50 zł.

Karty zbliżeniowe budzą też jednak wiele kontrowersji i obaw. Większość z nich to mity - transakcje zbliżeniowe są tak samo bezpieczne jak tradycyjne, z użyciem kodu PIN. I podstawowe zasady ich bezpiecznego użycia też są identyczne: nigdy nie przechowujemy kodu PIN razem z kartą, a w razie jej utraty natychmiast zastrzegamy ją telefonicznie w banku.

Jeśli jednak zbliżeniówki nas nie przekonują, pamiętajmy, że mamy prawo odmówić przyjęcia takiej karty lub zażądać w niej zablokowania funkcji płatności zbliżeniowej.

Finanse osobiste: Odwrócona hipoteka lepsza od renty

Trwające prace nad ustawą o odwróconej hipotece budzą wiele emocji: nowe przepisy mają być korzystniejsze dla klientów od obecnie obowiązujących.

W skrócie: osoba starsza oddaje prawo do swojego mieszkania w zamian za dodatkowy, dożywotni dochód. Obecnie taka umowa jest możliwa do zawarcia w ramach tzw. renty dożywotniej, której udzielanie reguluje Kodeks cywilny. Ze względu na brak dodatkowych przepisów chroniących klientów, dochodziło do nadużyć przez oferujące rentę firmy. Oczekiwana odwrócona hipoteka ma lepiej zabezpieczać interesy klientów i ich spadkobierców. Jej udzielanie objęte będzie nadzorem finansowym. Hipoteka będzie mogła być wypłacana co miesiąc lub jednorazowo, na podstawie wyceny niezależnego rzeczoznawcy. By przejąć dom, bank będzie musiał wypłacić całość wycenionej wartości domu klientowi lub jego spadkobiercom. Ci ostatni z kolei będą mogli wykupić z banku nieruchomość.

Projekt realizowany z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej.

Czytaj wszystkie odcinki cyklu „Twoje Finanse” (kliknij!)

Pobierałeś zasiłki w czasie epidemii? To musisz wiedzieć

Wideo

Materiał oryginalny: „Twoje Finanse” dostarczają rzetelnej i przystępnej wiedzy - Polska Times

Dodaj ogłoszenie