Twarze elbląskiej bezpieki

  Twarze elbląskiej bezpieki

  Natasza Jatczyńska

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Po Gdańsku i Słupsku, tym razem mieszkańcy Elbląga będą mogli rozliczyć się z niedawną przeszłością. 29 października w Światowidzie otwarta zostanie wystawa "Ludzie elbląskiej bezpieki 1975-1990".
  Na prawie 30 planszach przedstawione zostaną zdjęcia i życiorysy kilkudziesięciu funkcjonariuszy kadry kierowniczej SB z Komendy Wojewódzkiej Milicji Obywatelskiej i Wojewódzkiego Urzędu Spraw Wewnętrznych z województwa elbląskiego w latach 1975-1990.

  Nietypową ekspozycję przygotowało Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku. Na ekspozycji nie znajdą się nazwiska wszystkich funkcjonariuszy SB z tego regionu.
  Organizatorzy zdecydowali pokazać tylko ludzi, którzy pełnili w tamtym czasie najwyższe funkcje. Zwiedzający poznają więc dane personalne, przynależność partyjną i szczegółowy przebieg służby ponad 40 osób.

  Ciekawostką może być fakt, że w tym gronie znaleźli się i tacy funkcjonariusze, którzy w zamian za swoje "zasługi" uczestniczyli w szkoleniach KGB w Leningradzie i Moskwie.
  - Szczegółowe biogramy "bohaterów" wystawy sporządzono na podstawie akt personalnych funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa i Służb Bezpieczeństwa, znajdujących się w zbiorach oraz przechowywanych w archiwach rozkazów personalnych i awansowych - mówi Magdalena Czarnocka ze Światowidu.

  Wystawa już teraz budzi zainteresowanie elblążan. - Będę na pewno, jestem ciekaw, czy moje przypuszczenia co do niektórych osób się potwierdzą - zapowiada jeden z mieszkańców.
  Ekspozycja czynna będzie do 15 grudnia. Wstęp wolny.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo