TVG bez Zemi?

  TVG bez Zemi?

  Dariusz Szreter

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Przyznaję się bez bicia - w życiu nie obejrzałem ani jednego wydania programu "Rodno Zemia" i nie zamierzam tego robić w przyszłości.

  Dlaczego więc zabieram głos w jego sprawie? Z tego samego powodu, dla którego popełniłem kilka tekstów w obronie Tybetańczyków czy Czeczenów, choć nic mnie z tymi nacjami nie łączy. Po prostu tak już jest na świecie, że są na nim mniejszości i przyzwoitość nakazuje stanąć po ich stronie, ilekroć naruszane są ich prawa.

  Pojawienie się języka kaszubskiego w mediach śledzę od początku - z dystansu, spowodowanego barierą językową, ale z niezmienną życzliwością. W moich oczach wiąże się ono nierozerwalnie z początkiem przemian demokratycznych w naszym kraju. Jednym z efektów tego procesu było przywrócenie Kaszubom poczucia, że są tu współgospodarzami.
  Wprawdzie w późniejszych latach słychać było nieśmiałe głosy, że może proces utożsamienia Pomorza Gdańskiego z Kaszubami posunął się za daleko (patrz herb województwa). Tak też i z drugiej strony pojawiali się pojedynczy działacze, domagający się uznania odrębnego "narodu kaszubskiego".

  Można jednak powiedzieć, że koegzystencja Kaszubów i nie-Kaszubów przebiega dość gładko, zdecydowanie ubogacając kulturowy krajobraz regionu. A już obecność programu kaszubskojęzycznego w PUBLICZNEJ telewizji regionalnej wydaje się "oczywistą oczywistością". Jak się okazuje - nie dla wszystkich.

  Całkowitym skandalem jest natomiast sugestia, by ZKP współfinansowało program. Ciekawe, czy ktoś ośmieliłby się zaproponować to samo Kościołowi w odniesieniu do programów redakcji katolickiej TVP?

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo