Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Turyści kupili winogrona z... pająkiem. Wezwano policję

Redakcja
Turyści w zakupionych winogronach znaleźli kolczaka zbrojnego aksamitkowego
Turyści w zakupionych winogronach znaleźli kolczaka zbrojnego aksamitkowego wikipedia.pl
Zakupy w jednym z marketów w Darłowie skończyły się wielkim zamieszaniem i wezwaniem policji. Wczasowicze przestraszyli się, bo sądzili, że mają przed sobą jadowitego pająka.

 - Zaalarmowano nas, że turysta zrobił zakupy w jednym z  darłowskich marketów i w owocach był pająk - relacjonuje przebieg wypadków asp. sztab. Łukasz Ochędalski z Komendy Powiatowej Policji w Sławnie. - Konkretnie znajdował się on w  zakupionym winogronie. Wczasowicz podejrzewał, że ma do  czynienia z śmiertelnie zabójczym pająkiem tropikalnym.

Policjant opisuje, że pająk uciekł. Funkcjonariusze złapali go do słoika nie mając pojęcia, czy to groźny pająk, czy też nie. Pajęczaka przekazano do Państwowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Sławnie w celu jego identyfikacji. W Sanepidzie nie ukrywano, że sytuacja jest niecodzienna.

 

Polub Strefę AGRO Pomorskie na Facebooku!

 

- Pająk został sfotografowany i zdjęcia wysłaliśmy  do Zakładu Zoologii w Instytucie Zoologii na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu - informuje Irena Gil, powiatowy inspektor sanitarny w Sławnie. - Po konsultacjach z innymi specjalistami pracownik wyżej wymienionego  zakładu poinformował nas telefonicznie, że wykluczono typ pająka tropikalnego i określono, że to, „kolczak zbrojny aksamitkowy” rodzimy, bezpieczny pająk, który bytuje głównie na obszarach wiejskich.

Kolczak zbrojny aksamitkowy to pająk, który występuje  w Europie (głównie w Niemczech, Szwajcarii, Włoszech, Francji oraz na południu Polski) i też w Azji. Osiąga wielkość 10 - 15 cm i jest określany średnim pająkiem. Kolczak poluje na owady. Trzeba tu zaznaczyć, że to jeden z nielicznych pająków w Polsce, którego ukąszenie wywołuje objawy zatrucia. Konkretnie jest to piekący ból i stan zapalny. Jego jad zawiera hemolizyny.  Czyli jest śmiertelny dla owadów, a u  człowieka powoduje długotrwałe bóle, osłabienie i dreszcze. Objawy takiego ukąszenie mogą się utrzymywać nawet do dwóch tygodni.

-  Sytuacji, gdy mamy do czynienia z nieznanym zwierzęciem, czy  też np. pająkiem nie wolno lekceważyć - podsumowuje asp. sztab. Ochędalski. - Zawsze zachowajmy  daleko idącą ostrożność.
 

 

Tomasz Turczyn

 

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki