Turcja: Erdogan ogłasza stan wyjątkowy. "Wirusy w szeregach wojska muszą zostać wytępione"

Aleksandra Gersz AIPZaktualizowano 
Na ulicach tureckich miast odbywają się wiece poparcia dla prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana Hussein Malla
- Wszystkie wirusy w szeregach wojska muszą zostać wytępione - mówił Recep Tayyip Erdogan Erdogan w środę w pałacu prezydenckim w Ankarze. Stan wyjątkowy, który ma potrwać trzy miesiące, pozwala m.in. prezydentowi i rządowi na wprowadzenie nowych ustaw z pominięciem głosu parlamentu, a także zawieszenie wolności obywatelskich. Erdogan zapewniał jednak, że „w żadnym wypadku nie jest to akt przeciwko demokracji, prawu i wolności”, a mieszkańcy Turcji nie odczują tego na własnej skórze.

Erdogan mówił także o 246 osobach, w tym cywilach, które zginęły podczas walki z puczystami. Polityk nazwał ich „męczennikami” i oficjalnie oskarżył o próbę przeprowadzenia puczu islamskiego duchownego Fethullaha Gulena, swojego byłego współpracownika. Mężczyzna, który mieszka w USA, zdecydowanie temu zaprzecza. Jak podaje BBC, prezydent Turcji zaapelował do Waszyngtonu o ekstradycję Gulena, jednak sekretarz stanu John Kerry stwierdził w środę, że najpierw potrzebuje mocnych dowodów na uczestnictwo duchownego w organizacji zamachu stanu.

Komentatorzy zauważają, że stan wyjątkowy może zostać użyty do przedłużenia aresztu blisko 10 tys. wojskowych, w tym 99 generałów, którzy zostali zatrzymani po stłumieniu puczu. W kraju trwa czystka. Jak podaje BBC, aresztowano, zawieszono w obowiązkach lub zwolniono z pracy ponad 50 tys. pracowników państwowych. Wśród nich jest aż 15,2 tys. pracowników ministerstwa edukacji oraz 21 tys. nauczycieli, a także 8 tys. policjantów. Zamknięto także ponad 600 szkół, aresztowano również sędziów, prokuratorów.

Turcja | Prezydent Erdogan zapowiada wprowadzenie stanu wyjątkowego

Źródło: RUPTLY/x-news

Czystki mają miejsce również w telewizji państwowej. Straciło tam pracę ponad 300 ludzi, zablokowano też wydania internetowe kilku opozycyjnych gazet. Z kolei niezależny turecki dziennikach Mahir Zeynalov skomentował na Twitterze, że wprowadzenie stanu wyjątkowego zwiększa obawy o bezpodstawne aresztowania, zabójstwa i zaginięcia opozycjonistów.

Jak podaje „Deutsche Welle”, powołując się na Reutersa, na oświadczenie Erdogana o wprowadzeniu stanu wyjątkowego zareagowały m.in. Niemcy. - Kluczowe jest, aby stan wyjątkowy trwał tylko przez niezbędny okres czasu i aby zakończono go jak najszybciej - powiedział szef MSZ Frank-Walter Steinmeier. Niemiecki minister zaapelował również do tureckiego rządu o przestrzeganie prawa oraz zachowanie proporcji w reakcji po próbie puczu, a podobne słowa skierował wcześniej do Erdogana sekretarz stanu USA John Kerry.

Decyzje tureckiego rządu wywołują to coraz większy niepokój w Unii Europejskiej i NATO, które ostrzegają przed skutkami odwetu zarządzonego przez rządzących Turcją. - Być może będziemy musieli zrewidować nasze relacje, ale na to przyjdzie jeszcze czas. W tej chwili najważniejsze jest to, aby sytuacja w Turcji ustabilizowała się jak najszybciej – oznajmiła szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini. Podobne oświadczenie wystosował sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.- Ważne, aby Turcja dbała o poszanowanie demokracji, jej instytucji, porządku konstytucyjnego, a także rządów prawa i podstawowych wolności - napisał polityk.

Turcja | Masowe wiece poparcia dla prezydenta Erdogana na ulicach miast

Źródło: RUPTLY/x-news

Organizacja Amnesty International, który broni praw człowieka, wyraziła z kolei zaniepokojenie, że czystka może ograniczyć wolność słowa mediów. - To akcja o niespotykanych proporcjach - powiedziało AI w oświadczeniu. BBC podaje, że rząd cofnął już legitymacje prasowe dla 34 dziennikarzy, którzy mają utrzymywać kontakt z Fethullahem Gulenem.

Wideo

Materiał oryginalny: Turcja: Erdogan ogłasza stan wyjątkowy. "Wirusy w szeregach wojska muszą zostać wytępione" - Polska Times

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 18

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

D
Demokrata pańszczyźniany

Politycy Unii juz zapomnieli. A jeszcze nie tak dawno:
.........Pani Merkel na kolanach wciska w du...pę miliardy Euro sułtanowi Erdoganowi, który piecze za te pieniadze swoje pieczenie. Wprowadzi Turcję do Unii, załatwi sobie problem kurdyjski, i kto wie co jeszcze. Dziwne, że unijne matoły nie zrozumiały do dzis przesłania sułtana z Ankary, w przemówieniu do Turkow w Berlinie (1 listopad 2011): "Demokracja to dla nas tylko pociąg, do którego wsiadamy, by osiągnać nasz cel. Meczety są naszymi koszarami, ich kopuły naszymi hełmami, minarety naszymi bagnetami, a wierni naszymi żołnierzami"! ... (Z komentarza - grudzien 2015).

W
Wóda święcona

Prawie jak w PRL - czyli jak z przestępstwa zrobić można czyn chwalebny.
Dyktator sułtan Erdogan ogłasza - 15 lipca to Dzień Pamięci Męczenników, bohaterów walki o demokrację“

W
Wóda święcona

Pokazał sułtan co to jest demokracja XXI wieku. Teraz mu nikt nie podskoczy!
A i siedział z zapartym tchem przed odbiornikiem Napoleon znad Wisly i podziwiał swego idola, bo też by sie takim widział....Szkoda, że Alik tego niy dożył - wzdychał - bo byśmy też zrobili tako sułtansko robote!

a
as

i o to mu chodziło. To kolejny krok do zwiększenia presji na Europę przez tego islamskiego patafiana.

g
gość

Kiedy KOD jedzie do Turcji bronić demokracji i tamtejszego TK?

s
sas

75 mln wojujacych islamistów.

/./

i gdzie jest komisja wenecka ja sie pytam???

e
ecie pecie

Teraz nastąpi jedynie koronacja. Najważniejsze że już wkrótce Turcja zostanie członkiem Unii a panNaczelnik będzie miał drugiego sojusznika obok Orbana.

A
Allach ma sułtana w opiece

dotknęły już około 80 tysięcy przeciwników Erdogana ulokowanych w armii, policji, sądownictwie, szkolnictwie, administracji. Na potrzeby przeciwników Erdogana w Ankarze utworzono już cmentarz, na którym pochowają tych przeciwników co już nie żyją i tych co nie będą żyć w niedalekiej przyszłości.
Warto przypomnieć że Turcja jest najważniejszym sojusznikiem Usa w Nato i pierwszym najważniejszym kandydatem do członkostwa w Unii Europejskiej. Ma zastąpić w Unii Wielką Brytanię. Teraz polscy emigranci będą mogli wyjeżdżać zamiast na zmywak do Londynu do burdelu w Ankarze albo Stambule.
Warto zaznaczyć, że Turcja jest bliskowschodnim tygrysem gospodarczym. Ożywienie gospodarcze w Turcji nastąpiło 2 lata temu dzięki rozwijającej się turystyce z Syryjczykami , a zwłaszcza organizowaniu im rejsów pontonowych po morzu Śródziemnym.

N
Normalny

Takie numery w XXI wieku nie przechodzą Panie Erdogan. Armia turecka, wcześniej czy później, przywróci państwo świeckie w Turcji. To tylko kwestia czasu oraz USA i NATO...

k
kalif

to mamy drugi irak jak w banku!!!!!

b
bez tajemnic

Turcji bliżej jest do Iraku, Afganistanu, Syrii czy Libii a tam więcej do powiedzenia mają szejkowie. Ale gdy Turcja przeistoczy się w sułtanat to nawet szejkowie naskoczą im. Podobnie jak Usa.

i
imam

Czyżby chodzili do tej samej szkoły koranicznej?

m
mutant

A teraz dokończ tę "łaskę" którą zacząłeś

S
Sten

Pewnie to obrońca demokracji, nie to co ta partia rządząca w Polsce...

Dodaj ogłoszenie