reklama

Tunel pod Martwą Wisłą ma imię abp. Tadeusza Gocłowskiego

mgdzZaktualizowano 
Uroczystość z okazji nadania tunelowi pod Martwą Wisłą imienia arcybiskupa Tadeusza Gocłowskiego odbyła się w piątek 16 września o godz. 9 rano.

Uroczystość nadania imienia odbyła się tuż przed wjazdem do Tunelu pod Martwą Wisłą, od ul. Marynarki Polskiej. Krótkie, ale uroczyste i oficjalne wydarzenie potrwało 15 minut.

Decyzję o nadaniu imienia biskupa drogowej inwestycji podjęli radni Miasta Gdańska jeszcze 30 czerwca w trakcie sesji.

W związku z uroczystością od godziny 8:30 do około 9:30 został wstrzymany ruch w tunelu pod Martwą Wisłą w kierunku Majora Henryka Sucharskiego.

Ksiądz Tadeusz Gocłowski został mianowany biskupem gdańskim w 1984 roku. Jako dewizę biskupią przyjął słowa „Credite Evangelio” („Zawierzcie Ewangelii”). W 1992 r., po tym, jak diecezja gdańska stała się archidiecezją, został podniesiony do godności arcybiskupa. Funkcję tę sprawował do kwietnia 2008 r., kiedy to przeszedł na emeryturę. W latach 2000-08 był również duszpasterzem ludzi morza.

Był dla wielu punktem odniesienia, autorytetem. Jego dziełem był Gdański Areopag. 23 kwietnia 2016 roku gdańscy radni zdecydowali o przyznaniu arcybiskupowi honorowego obywatelstwa Gdańska.

Abp Tadeusz Gocłowski, metropolita gdański, urodził się w 1931 roku.
W 1949 r. wstąpił do Zgromadzenia Księży Misjonarzy św. Wincentego à Paulo w Krakowie. Studiował teologię w krakowskim Instytucie Teologicznym Księży Misjonarzy, następnie prawo na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1956 r. Od 1960 do 1968 r. wykładał prawo kanoniczne w Biskupim Seminarium Duchownym w Gdańsku, później był rektorem tej uczelni oraz prowincjałem w macierzystym zakonie. Od 22 marca 1983 r. biskup pomocniczy diecezji gdańskiej, rok później został ordynariuszem. W okresie PRL wspierał opozycję demokratyczną. Był współtwórcą niezależnych, związanych z Kościołem mediów: Video Studio Gdańsk, „Gwiazdy Morza”, „Młodej Polski”, Radia Plus. Inicjator wizyty Jana Pawła II w Trójmieście w 1987 r. oraz uczestnik rozmów w Magdalence. 25 marca 1992 r. został mianowany pierwszym arcybiskupem nowo utworzonej metropolii gdańskiej. W latach 1992-2008 metropolita arcybiskup gdański. Zmarł 3 maja 2016 r. Został pochowany w katedrze w Oliwie.

Flesz - nowi marszałkowie Sejmu i Senatu, sukces opozycji

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 3

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

K
Krol KiK

Nazwano "cos" twoim imieniem, wiec niech twe imie bedzie przeklete- na wieki, wiekow, amen jesli wiesz co to znaczy, ubecka, komusza, partyjna i bezpiecka kanalio donoszaca ubekom swiete tajemnice spowiedzi prosto z konfesjonala.

m
mnm

Głódź dzisiaj musiał dostać kurwicy z tej okazji. I dobrze dziadowi,
Ale to już tak jest, gdy się jest wiochurkiem z Kongresówki.

K
Krol KiK

Zeby bylo bardziej zrozumiale proponuje "Zydlostrade Polski Zdrade"

Dodaj ogłoszenie