"TU rodziła się Solidarność Rolników” - ta wystawa oddaje hołd rolnikom i temu, co wywalczyli. 40. rocznica powstania rolniczej "Solidarnośc

Kamil Kucharski
Kamil Kucharski
Zdjęcia Kamil Kucharski
Udostępnij:
W Nowym Dworze Gdańskim w środę, 21.04.2021 otwarto wystawę "TU rodziła się Solidarność Rolników”, przygotowaną przez Instytut Pamięci Narodowej. Na planszach umieszczono archiwalne fotografie i dokumenty, które przybliżają historię powstania rolniczych związków zawodowych.

W otwarciu wystawy wzięli udział prof. Mirosław Golon, dyrektor IPN Gdańsk, burmistrz Nowego Dworu Jacek Michalski, wicestarosta powiatu nowodworskiego Barbara Ogrodowska, przewodniczący Zarządu Regionu "Solidarności" w Elblągu Grzegorz Adamowicz oraz były Zbigniew Bojkowski - były działacz opozycyjny, a obecnie członek zarządu powiatu.

- W każdym z regionów było wielu zasłużonych i aktywnych działaczy, a ta wystawa oddaje im hołd. Ten materiał dedykujemy też społecznościom lokalnym oraz młodemu pokoleniu, które już niekoniecznie pamięta "starą" wieś. To właśnie Kościół Katolicki i polskie wsie były najmocniejszymi punktami oporu. To, co rolnicy wywalczyli w 1981 roku, czyli umocnienie własności prywatnej, jest dziś jedną z podstaw tego, że przynajmniej częściowo mamy dobre podstawy i kierunek w gospodarce - mówił prof. Mirosław Golon.

Na ekspozycję składają się dwa moduły: pierwszy z nich przedstawia dzieje powstawania rolniczych związków zawodowych w ujęciu ogólnopolskim. Przygotowaniem drugiego modułu zajmowały się wszystkie oddziały Instytutu Pamięci Narodowej; skupia się on na działalności środowiska chłopskiego w poszczególnych częściach Polski. Wystawa dotycząca rolniczej "Solidarności" została zaprezentowana w 18 miejscowościach na terenie całego kraju.

- Cieszę się, że Nowy Dwór Gdański jest jednym z miejsc, w których ta wystawa rozpoczyna swoje życie. Jak wszyscy wiemy, Żuławy są symbolem bogatego, dostatniego i bardzo mądrego gospodarowania na roli. Na naszym terenie było i jest wielu wspaniałych rolników, a także wielu ludzi, którzy oddali swoje serce rolnictwu - mówił burmistrz Jacek Michalski. - Jestem dumny, że jestem burmistrzem Nowego Dworu Gdańskiego i na pewien sposób mogę być depozytariuszem tradycji, które poprzednie pokolenia mieszkańców wypracowały, i z których możemy być dumni. Dziękuję za pamięć o Żuławach i naszym powiecie. Wierzę, że nasza współpraca z Instytutem Pamięci Narodowej będzie się rozwijała.

- Jestem synem kułaka i jestem niezwykle związany z rolnikami. Zajmuję się obecnie wieloma innymi rzeczami, jednak swojej historii się nie wypieram. Uczestniczyłem w spotkaniach i naradach rolników w Elblągu. Nie była to łatwa sprawa, poglądy były różne, jednak każdy patrzył na to, co jest najważniejsze dla ojczyzny. Z tego jestem dumny. Chciałbym złożyć hołd rolnikom i podziękować za ich nieugiętą, chłopską postawę. Mimo różnic mamy dziś wolną i demokratyczną Polskę, o której marzyliśmy - powiedział Zbigniew Bojkowski.

Wystawę można oglądać do 5 maja na placu za Żuławskim Ośrodkiem Kultury.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Dotacje na ogródki działkowe

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie