Trzy postulaty z jedenastu. Gdańsk realizuje porozumienia przedwyborcze

Kamil Kusier
Kamil Kusier
Zanim rozpoczęła się XLII sesja Rady Miasta Gdańska przed budynkiem ratusza odbył się briefing prasowy w trakcie, którego Jolanta Banach ze stowarzyszenia Lepszy Gdańsk, Beata Dunajewska ze stowarzyszenia Wszystko dla Gdańska oraz Monika Chabior, wiceprezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania omówiły realizację postulatów społecznych, które 25 października 2018 roku podpisał jeszcze prezydent Paweł Adamowicz.

- Porozumienie podpisano 25 października 2018 roku. Po śmierci prezydenta Pawła Adamowicza 7 lutego 2019 roku ówczesny wiceprezydent ds. społecznych i pani radna Beata Dunajewska w imieniu pani prezydent Aleksandry Dulkiewicz i stowarzyszenia Wszystko dla Gdańska oraz stowarzyszenia Lepszy Gdańsk uznali, że to porozumienie obowiązuje - mówiła Jolanta Banach ze stowarzyszenia Lepszy Gdańsk. - W lutym 2019 roku powołano Komitet Monitorujący, który miał odpowiadać za wdrażanie postulatów. Do 27 maja 2019 roku komitet się spotykał, po tym spotkania nie były organizowane. W styczniu 2021 roku napisałam w tej sprawie list do prezydent Aleksandry Dulkiewicz z prośbą o reakcję.

Jak podkreśla Jolanta Banach, kluczową postacią w realizacji postulatów była Monika Chabior, zastępczyni prezydent Gdańska.

- Gdy Monika Chabior objęła funkcję wiceprezydent ds. społecznych wznowiono prace Komitetu Monitorującego - dodaje Jolanta Banach. - Przez ostatnie 3 lata do dnia dzisiejszego dnia wdrożyliśmy 3 postulaty. Najważniejszy z nich to program "Złota rączka", czyli program adresowany do osób, które ukończyły 70 rok życia, ale też do niepełnosprawnych, polegający na drobnych remontach czy naprawach świadczonych w domu i finansowanych przez Miasto Gdańsk.

- Objęliśmy także bezpłatnymi przejazdami uczniów gdańskich szkól, mieszkających w bursach i internatach i opracowane zostały standardy usług środowiskowych świadczące osobom samotnym, starszym, chorym, tym, którzy wymagali pomocy w codziennym funkcjonowaniu - dodała.

Zmiana uchwały w sprawie eksmisji i przydziału mieszkań socjalnych

- O zmianie uchwały w sprawie eksmisji i przydziału mieszkań rozmawialiśmy od 20 kwietnia 2021 roku - mówi Jolanta Banach. - Odbyliśmy 6 spotkań i między innymi uzgadnialiśmy zapisy, które zmieniają uchwałę o zasadach wynajmowania lokali mieszkalnych. I to jest realizacja następnego postulatu z tego porozumienia. Ten postulat, który został uwzględniony w zmianie uchwały dokładnie brzmiał tak, że jeżeli gmina będzie występowała z powództwem o eksmisję, to pełnomocnik gminy będzie musiał występować do sądu o orzeczenie uprawnienia do lokalu socjalnego, ale z wyjątkiem lokatorów, którzy dopuścili się przemocy, zachowywali się w sposób uciążliwy dla innych mieszkańców, czy też naruszali porządek.

Jak przyznaje Jolanta Banach zmiana uchwały idzie dalej. Nadaje temu postulatowi wyższą rangę. Wcześniej sąd mógł wydać takie orzeczenie lub nie. Teraz, niezależnie od tego, co jest w uchwale, bez względu na to, czy sąd orzeknie o lokalu czy nie - lokal socjalny takiej osobie będzie się należał, zaś w przypadku śmierci osoby, na którą był ten lokal - wówczas ta osoba nie straci do niego prawa.

Podobnie o działaniach wypowiadała się Monika Chabior, wiceprezydent Gdańska.

- Spotykamy się regularnie z przedstawicielami stowarzyszenia Lepszy Gdańsk po to żeby współpracować w duchu porozumienia, które zostało podpisane przed wyborami - mówiła Monika Chabior. - W tym konkretnym przypadku koncentrowaliśmy się na prawie do najmu lokali socjalnych dla tych osób, w stosunku do których sąd nie wydał takich postanowień. Takie działania udoskonalają Gdański program Mieszkalnictwa Społecznego.

Jak podkreśla Joanna Bieganowska z UM w Gdańsku w projekcie uchwały zmieniającym zasady wynajmowania lokali mieszkalnych z zasobu gminy zostały uwzględnione postulaty strony społecznej, dotyczące ochrony osób zagrożonych wykluczeniem społecznym w tym bezdomnością.

- Postulaty dotyczyły tych, wobec których sąd nakazał eksmisję z lokalu wynajmowanego od gminy, nie orzekając jednocześnie o prawie przyznania lokalu socjalnego - informuje Joanna Bieganowska. - W wyniku rozmów negocjacyjnych z Lepszym Gdańskiem wprowadzono rozwiązania dające możliwość ochrony takich osób.

Na czym polegały będą nowe zasady przyznawania prawa do najmu socjalnego lokalu?

1. Przyznanie takim osobom prawo do najmu socjalnego lokalu, jeśli:

  • nie mogą one zaspokoić swoich potrzeb mieszkaniowych we własnym zakresie,
  • nie dokonały zajęcia lokalu bez tytułu prawnego,
  • nie porzuciły zajmowanego lokalu,
  • nie dopuściły się dewastacji lokalu.

2. Dodano przepis, na podstawie którego miasto z urzędu, przed wystąpieniem do sądu o eksmisję, będzie badało czy osoba podlegająca ewentualnej eksmisji spełnia przesłanki do przywrócenia tytułu prawnego do zajmowanego lokalu.

- Dochodziły nas głosy ze strony mediów, że porozumienie z Lepszym Gdańskiem odłożyliśmy do szuflady, otóż nie, czasem wystarczy mały impuls, aby pójść do przodu, takim impulsem była prezydent Monika Chabior - mówiła radna Beata Dunajewska. - Ogromnie się cieszę, że udało się kolejny postulat zrealizować, dla tych, którzy skorzystają z zapisu w tej uchwale jest to bardzo ważna sprawa. Te postulaty, to porozumienie to jest społeczny testament prezydenta Pawła Adamowicza. Nie chodzi tu o pieniądze, o sprawy polityczne, tylko o człowieka. Wszystkie postulaty podpisane przez WDG, Lepszy Gdańsk i prezydenta dotyczą ludzi, są to postulaty społeczne. Dziś ten postulat zero eksmisji na bruk realizujemy.

Deficyt mieszkań w Gdańsku to realny problem

- Oczywistą sprawą jest deficyt mieszkań w Gdańsku dla osób oczekujących na listach - dodała Jolanta Banach. - Uważamy, że miasto powinno uczynić priorytet z pozyskiwania nowych lokali lub wyremontowanych do zasobu mieszkaniowego.

Jak informuje Jolanta Banach - Urząd Miasta w Gdańsku poinformował stowarzyszenie Lepszy Gdańsk, że do 2023 roku gmina pozyska do zasobu komunalnego 2300 nowych lokali. 1100 mają stanowić nowe lokale, zaś 1200 wyremontowane.

- W tych mieszkaniach znajdą się oczywiście mieszkania z TBS-u, a tam trzeba pamiętać, że trzeba mieć udział partycypacyjny - dodała przedstawicielka Jolanta Banach. - Nie są to w takim razie mieszkania dla osób niezamożnych, ale część z nich na pewno będą stanowić mieszkania na wynajem socjalny i do zasobów komunalnych.

Poszerzenie usług opiekuńczych

- W przypadku poszerzenia zakresu usług opiekuńczych trzymaliśmy od miasta zielone światło - mówi Jolanta Banach. - Chcemy tak jak w przypadku "Złotej rączki" wprowadzić program pilotażowy, który poszerzy zakres tych usług świadczonych, chodzi o m.in. sprzątanie, gotowanie, realizowanie recept, pielęgnacja czy pomoc w higienie osobistej, słowem - pomoc w codziennym życiu potrzebujących.

Jak podkreślają przedstawiciele stowarzyszenia Lepszy Gdańsk - niezwykle pilną potrzebą jest rehabilitacja. Ćwiczenia usprawniające, gdyż m.in. tu dostrzegane są niedobory ze strony opieki zdrowotnej.

- Miasto Gdańsk już w tej chwili, w bardzo ograniczonym zakresie realizuje zadania związane z rehabilitacją, a potrzeby są ogromne - zwraca uwagę Jolanta Banach. - Te zajęcia mogłyby się odbywać w domu osób potrzebujących, podobnie jak wizyty psychologa czy specjalistów, którzy mogliby doradzać w kluczowych sprawach życia społecznego.

Zwiększenie kompetencji Rady Dzielnic? Jeszcze nie teraz

Jak przyznają w stowarzyszeniu Lepszy Gdańsk, po konsultacjach zdecydowano się, aby wycofać się z realizacji tego postulatu. Wynika to z powstania specjalnego zespołu w Radzie Miasta, który zajmuje się problematyką. Oprócz tego powstało Gdańskie Porozumienie Rad Dzielnic.

- Uznaliśmy, że właściwym organem do procedowania zmian kompetencji Rad Dzielnic będzie Gdańskie Porozumienie Rad Dzielnic - mówi Jolanta Banach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Ostrzał Kijowa. W trakcie operacji na sercu dziecka zabrakło prądu

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie