Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trzy miliardy złotych – taki kredyt na nowe inwestycje otrzyma Grupa Azoty, która właśnie podpisała nowe umowy z bankami

Polska Press
Na nowej umowie kredytowej najbardziej skorzystają Police i Puławy.
Na nowej umowie kredytowej najbardziej skorzystają Police i Puławy. Polska Press
Grupa Azoty w porozumieniu z PKO Bankiem Polskim, Bankiem Gospodarstwa Krajowego, Bankiem Zachodnim WBK oraz ING Bankiem Śląskim zmodyfikowała umowę dotyczącą kredytu zaciągniętego w 2015 roku. Podpisanie umów z konsorcjum banków stanowi o zwiększeniu kredytu do 3 miliardów złotych, czyli o 1,5 miliarda więcej niż dotychczas.

Paweł Łapiński - wiceprezes zarządu Grupy Azoty nie krył zadowolenia z nowego wymiaru kredytowania przedsiębiorstwa. Dofinansowanie bowiem zapewnia koncernowi bezpieczne działania inwestycyjne aż do 2026 roku. Trzeba pamiętać, że nie jest to pierwszy projekt finansujący Grupę Azoty, więc jej przedstawiciele mają już spore doświadczenie w rozmowach z bankami. Poskutkowało to tym, że okres przygotowania transakcji, od rozpoczęcia negocjacji do podpisania umowy, trwał zaledwie trzy miesiące. - Odbieramy tę decyzję jako wyraz zaufania do realizowanej strategii i programu inwestycyjnego – powiedział Łapiński.

Grupa Azoty ma ambitne plany rozwoju, których realizacja byłaby niemożliwa bez wsparcia banków. Do zrealizowania jest ponad 100 nowych projektów i jeszcze więcej projektów odtworzeniowych.

- Ten kredyt ma ogromne znaczenie. Biorąc pod uwagę wyzwania jakie sobie stawiamy, to dla nas wielki sukces. Chcemy rozwijać Grupę Azoty najlepszymi projektami, w związku z czym potrzebujemy stabilnego finansowania - usłyszeliśmy od wiceprezesa zarządu.

Na nowej umowie kredytowej najbardziej skorzystają Police i Puławy. W zachodniopomorskim rozwijać będą projekt Polimery Police, czyli wytwórnię polimerów. Szacuje się, że produkcja ma sięgać 440 tysięcy ton polipropylenu rocznie. Jeszcze lepiej ma być w Puławach, gdzie przedsięwzięcia inwestycyjne są największymi projektami w segmencie całej Grupy Azoty. W tym roku mają uruchomić pierwszą linię produkcyjną instalacji granulacji mechanicznej saletry. Budżet tej inwestycji to 385 milionów złotych. Dodatkowo program przewiduje uruchomienie drugiej linii produkcyjnej, a instalację dopełni infrastruktura magazynowania, pakowania i wysyłki.

Druga linia produkcyjna zostanie uruchomiona w trzecim kwartale 2020 roku, co oznacza, że finansowana będzie z nowo pozyskanych środków. Dodatkowe fundusze nie ominą także zakładów w Tarnowie i Kędzirzynie-Koźlu. Tarnów stawia na compounding, czyli modyfikację materiałów za pomocą dodatków takich jak włókno szklane, barwniki i dodatki uszlachetniające i wspomagające właściwości tworzyw. W Kędzierzynie zaś przystąpią do drugiego etapu budowy elektrociepłowni.

Na nowej umowie ma skorzystać nie tylko Grupa Azoty i banki, ale i krajowa gospodarka oraz sami Polacy. Projekty realizowane w ramach dofinansowania wygenerują nowe miejsca pracy.

- Zawsze przy tego typu instalacjach, pojawiają się firmy, które przetwarzają w łańcuchu nasze produkty. Całe przedsięwzięcie wymaga sporych operacji logistycznych. Lokalna społeczność chociażby w Policach odczuje "natężenie ruchu" - mówi wiceprezes.

Zarząd Grupy Azoty pokłada nadzieję również w rynkach zagranicznych, na które zamierza eksportować swoje produkty. Oznacza to, że pieniądze z kredytów mają zostać w Polsce, a koncern pozyska finanse zewnętrzne.

Sprawdź nasze inne informacje i porady

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Trzy miliardy złotych – taki kredyt na nowe inwestycje otrzyma Grupa Azoty, która właśnie podpisała nowe umowy z bankami - Strefa Biznesu

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki