Wzięło w nim udział blisko 200 uczestników, 12 ekspertów i prelegentów w tym przedstawiciele firm: Cyberteq, Polskiego Stowarzyszenia Morskiej Energetyki Wiatrowej, Corona serwis sp. z.o.o s.k, NOA sp. z.o.o, UAvionics czy Belfor oraz przedstawiciele Zarządu Morskiego Portu Gdynia, Rządowego Centrum Bezpieczeństwa czy Polskiego Rejestru Statków SA. Tematami przewodnimi tegorocznej konferencji były: cyberbezpieczeństwo oraz zarządzanie bezpieczeństwem w portach morskim przy użyciu systemów antydronowych; technologie morskich farm wiatrowych oraz ich wpływ na polską gospodarką czy innowacyjne rozwiązania w przemyśle morskim. Ważnym tematem było także szacowanie ryzyka występujące w przemyśle morskim szczególnie dla branży offshore.
Organizatorzy konferencji: Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna sp. z.o.o, PZU LAB SA oraz Polskie Forum Technologii Morskich, mają na celu stworzyć platformę wymianę wiedzy i doświadczeń dla przemysłu morskiego, który w wielu obszarach jest narażony na zagrożenia ciągłości funkcjonowania i rozwoju w wielu obszarach w tym cyberataki. Dlatego firmy z tego sektora chcąc minimalizować ryzyka prowadzenia biznesu, szukają najnowszych rozwiązań, w tym wsparcia przez technologie kosmiczne oraz innowacyjne projekty.
Przemysław Sztandera - prezes zarządu Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, witając przybyłych powiedział, że to już trzecie wydarzenie z cyklu Forum Bezpieczeństwa Przemysłu Morskiego. W pierwszym roku było około 60 uczestników, rok temu 120, a w tym roku zarejestrowało się około 250 osób.
TOP 100 POMORSKICH FIRM - RAPORT:
- Pomorskie firmy pod względem rentowności [ranking]
- Pomorskie firmy pod względem dynamiki przychodów [ranking]
- Pomorskie firmy wg zysków brutto w 2018 roku [ranking]
- Które firmy na Pomorzu zatrudniają najwięcej osób? [ranking]
- Najwięksi eksporterzy z Pomorza [ranking]
- TOP 100 największych firm na Pomorzu [ranking]
POLECAMY NA STREFIE BIZNESU:
- Wydarzenie cieszy się dużym powodzeniem, zainteresowaniem temat jest bardzo istotny bo możemy mieć technologie, konstrukcje farm wiatrowych, budowania jednostek pływających ale proszę zwrócić uwagę jak kruche to wszystko jest jeśli chodzi o możliwość zhakowania i przejęcia kontroli nad takimi pojazdami czy zablokowania chociażby farmy wiatrowej i jakie to może rodzić skutki dla gospodarki - mówił Przemysław Sztandera.
Według szacunków, w 2018 roku ok. 80 procent polskich przedsiębiorstw doświadczyło przynajmniej jednej próby cyberataku. Tak duża liczba prób pokazuje skalę potrzeb w przedsiębiorstwach na Pomorzu, które rozwijają całą gospodarkę tego sektora.
- Zakończyliśmy etap systemu monitorowania przestrzeni powietrznej, kontrolujemy wloty dronów i wydajemy zgody w sposób elektroniczny dla osób mających licencje mimo, że przestrzeń należy do 34. Bazy Lotnictwa Marynarki Wojennej (...) Kolejny etap to wprowadzenie sytemu, który w dedykowanej przestrzeni powietrznej będzie mógł działać przeciwdronowo - mówił Józef Zawadzki. Dyrektor ds. Bezpieczeństwa Zarządu Morskiego Portu w Gdyni SA.
Rekordowa liczba uczestników, niezwykle ważne tematy prelekcji oraz ciekawe dyskusje świadczą o potrzebie organizacji takiego wydarzenia na Pomorzu. Organizatorzy zaprosili już na przyszłoroczne IV Forum Bezpieczeństwa Przemysłu Morskiego.
Strefa Biznesu: Przedsiębiorców czeka prawdziwa rewolucja z KSeF
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?