reklama

Trzeba płacić w weekendy

E. Okoniewska, J. SurażyńskaZaktualizowano 
Rzecznik ministra odpowiada na pytania naszego Czytelnika. Mieszkaniec miał wątpliwości, czy opłaty za parking przy szpitalu, pobierane w weekendy i święta, są egzekwowane zgodnie z prawem

Sprawa płatnej strefy parkowania przy Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie wciąż budzi ogromne emocje i wątpliwości wśród naszych Czytelników. Jeden z nich zadzwonił do naszej redakcji.

- Na parkingu przy szpitalu wprowadzono płatną strefę parkowania, ale zastanawia mnie, czy jest to zgodne z prawem - mówi mieszkaniec. - Coraz częściej mówi się, że w weekendy w takich miejscach nie powinny być pobierane opłaty. Niektóre źródła powołują się na rozporządzenie ministra transportu. Tymczasem przy szpitalu w Kościerzynie trzeba płacić także w soboty, niedziele i święta. Poza tym, zastanawia mnie, czy zarządca drogi może pobierać opłaty, a tym samym wystawiać mandaty, gdy auto zostało zaparkowane w strefie, lecz nie na oznaczonym miejscu?

W tej sprawie zwróciliśmy się do Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa oraz Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku. Eksperci wyjaśnili wszystkie wątpliwości naszego Czytelnika.

- Według informacji uzyskanych w Wydziale Komunikacji Starostwa Powiatowego w Kościerzynie parking urządzono na prywatnym terenie szpitala, a nie na drodze publicznej - mówi Anna Zając z biura prasowego wojewody. - Zatem nie podlega on przepisom ustawy o drogach publicznych. Opłaty mogą być pobierane we wszystkie dni tygodnia, w dowolnych godzinach i dowolnej wysokości. Gdyby było to na drodze publicznej wymagałoby uchwały Rady Miasta, zatwierdzenia nowej organizacji ruchu przez starostwo oraz nadzoru ze strony wojewody pod względem zgodności uchwały Rady Miasta z prawem.

Jak się dowiedzieliśmy, zgodnie z ustawą o drogach publicznych rada gminy (rada miasta), ustalając strefę płatnego parkowania m.in. ustala wysokość opłaty, za postój w strefie płatanego parkowania, z tym że opłata za pierwszą godzinę nie może przekraczać 3 zł oraz wysokość opłaty dodatkowej za nieuiszczenie - nie może być większa niż 50 zł. Rada miasta (gminy) może określić niższe stawki.

- Opłata za parkowanie jest pobierana za postój pojazdów samochodowych w strefie płatnego parkowania, w wyznaczonym miejscu, w określone dni robocze, w określonych godzinach lub całodobowo - mówi Elżbieta Kisil, rzecznik prasowy Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa. - Miejsce postojowe powinno być oznakowane zarówno znakami pionowymi (D-18 parking, D-18a parking miejsce zastrzeżone lub D-18b parking zadaszony), jak i poziomymi (P-18 stanowisko postojowe, P-19 linia wyznaczająca pas postojowy, P-20 koperta lub w przypadku stanowisk postojowych dla osób niepełnosprawnych P-24 miejsce dla pojazdu osoby niepełnosprawnej). Postój pojazdu w strefie płatnego parkowania na tak wyznaczonym miejscu obliguje do opłaty za parkowanie, zgodnie z przepisami ustawy o drogach publicznych.

Nadzór w tym przypadku sprawuje wojewoda.

Flesz - nowi marszałkowie Sejmu i Senatu, sukces opozycji

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie