Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trwają prace rozbiórkowe wokół dworca Gdańsk Wrzeszcz. Wkrótce przenosiny do nowego obiektu

Karol Uliczny
Karol Uliczny
Firma Tym-Bud z Pruszcza Gdańskiego rozpoczęła prace rozbiórkowe w obrębie dworca w gdańskim Wrzeszczu. W ciągu najbliższych tygodni w sąsiedztwie obiektu powstanie dworzec tymczasowy, podobny do obecnie funkcjonującego w Gdańsku Głównym. Przebudowa obiektu ma potrwać do końca przyszłego roku.

Ruszył długo oczekiwany remont dworcaGdańsk Wrzeszcz - jednego z najważniejszych dworców w Polsce pod względem liczby obsługiwanych podróżnych. W efekcie prac zaplanowanych do końca 2022 r., obiekt ma zyskać na funkcjonalności oraz wyglądzie, chociaż po zaprezentowaniu wizualizacji, co do tego ostatniego, toczy się zażarta dyskusja.

Nowy budynek ma mieć industrialny oraz proekologiczny charakter. Na dachu oprócz zieleni zostanie umieszczonych 28 paneli fotowoltaicznych do pozyskiwania „zielonej energii”.

Przeniesienie obsługi podróżnych do dworca tymczasowego

W ostatnich dniach w otoczeniu dworca, jak i w samym budynku, pojawiły się wysokie płoty. Wykonawca rozpoczął zadanie od rozbiórki obiektu, na którego miejscu wkrótce powstanie dworzec tymczasowy. To na tę chwilę to zadanie numer jeden, z uwagi na konieczność zapewnienia nieprzerwanej obsługi pasażerów. Jednocześnie pracownicy Tym-Bud-u prowadzą prace rozbiórkowe w tych częściach obecnego dworca, które nie kolidują z jego bieżącym funkcjonowaniem.

- W pierwszym etapie prac obsługa podróżnych będzie odbywać się w dotychczasowym budynku dworca, a wraz z ich postępem zostanie przeniesiona do dworca tymczasowego, który będzie zlokalizowany w pobliżu wejścia do drugiego tunelu na perony przy ulicy Dmowskiego – mówi Bartłomiej Sarna, z biura komunikacji Polskich Kolei Państwowych SA. - Przeniesienie obsługi podróżnych do dworca tymczasowego powinno nastąpić do 90 dni od momentu przekazania wykonawcy placu budowy. O zmianach w organizacji ruchu poinformujemy podróżnych ze stosownym wyprzedzeniem.

Dworzec tymczasowy zostanie zbudowany z kontenerów, a w jego wnętrzu oprócz poczekalni oraz toalet, przewidziano cztery boksy kasowe wraz z zapleczem socjalnym. W projekcie przewidziano również miejsca pod biletomaty, które będą zlokalizowane tuż przy elewacji budynku.

Obecny obiekt powstał w 1952 r. Od tego czasu kilkukrotnie go przebudowywano. Rozpoczęta inwestycja – jak informuje PKP - ma na celu nadanie mu nowoczesnego charakteru oraz dostosowanie do potrzeb osób o ograniczonej sprawności ruchowej. Zostaną zlikwidowane bariery architektoniczne oraz wdrożone usprawnienia, takie jak m.in. ścieżki prowadzące z polami uwagi, oznaczenia w alfabecie Braille`a oraz tablice dotykowe z planem dworca i jego otoczenia. Ponadto pojawią urządzenia wzmacniające sygnał w aparatach słuchowych przy kasach biletowych, a także toalety dla osób z niepełnosprawnościami. Koszt zadania to ok. 13,2 mln zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki