Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trwa rewitalizacja Dolnego Miasta w Gdańsku. Dzielnica przechodzi metamorfozę. Zobacz, co się zmieniło! [zdjęcia]

Michał Karcz
Michał Karcz
Miasto Gdańsk w roku 2019 zaczęło rewitalizację Dolnego Miasta. Prace mają potrwać do 2027 roku, jednak już teraz widać pierwsze efekty. Nowa zabudowa, wymiana nawierzchni ulic, miejsca rekreacji to tylko jedne z nielicznych nowopowstałych inwestycji. Zobacz na zdjęciach, jak stare budynki kontrastują z nowymi.

Gdańsk Dolne Miasto

Dolne Miasto w Gdańsku należało do dzielnic o charakterze przemysłowo-robotniczym już od momentu zakończenia II Wojny Światowej . Grupę mieszkańców stanowiły głównie osoby pracujące w stoczni. Po roku 1989 dzielnica stała się całkowicie zapomniana. Brak jakichkolwiek zmian sprawił, że mieszkańcy Dolnego Miasta zaczęli szukać lepszych miejsc do zamieszkania w innych częściach Gdańska.

Rewitalizacja Dolnego Miasta w Gdańsku

Krajobraz Dolnego Miasta nie zmieniał się, do momentu w którym władze Gdańska podjęły próbę ratowania dzielnicy. W 2007 roku, miasto przyjęło uchwałę, na mocy której rozpoczęto proces rewitalizacji zaniedbanych terenów. Koszt tego projektu wsparła Unia Europejska, poprzez Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. Projekt został zgłoszony w unijnym konkursie REGIOSTARS 2016 w którym zwyciężył.

Rewitalizacja - jak wygląda proces

Rewitalizacja obszaru Dolnego Miasta skupia się głównie na poprawie stanu miejscowej infrastruktury. Do niej zaliczyć można nawierzchnię ulic, kanalizację miejską, stan techniczny budynków czy przystanków komunikacyjnych. Jednym z założeń jest poprawa wizualna dzielnicy tak, by podkreślić jej atrakcyjność.

Zmieniono nawierzchnię ulicy Łąkowej, przywracając jej dawne brukowe pokrycie. Dodano również nowe nasadzenia, pośrodku pasa z przeznaczeniem dla spacerujących, tak by utworzyły szpaler drzew.

Zabieg ten miał na celu wprowadzenie elementów zieleni tak potrzebnej w tamtej części dzielnicy. Przechodząc ulicą Łąkową, widać pozostałości po dawnej linii tramwajowej, która biegła tamtędy przed kilkunastoma laty, prosto do pobliskiej zajezdni. Podczas remontu ulicy, zadecydowano by uwypuklić ten element, by przypominał o dawnym charakterze Dolnego Miasta. W tym samym celu, został dodany zabytkowy tramwaj, który właśnie tamtędy kursował w czasie gdy istniała tam linia tramwajowa.

Otwarcie na nowo

Zmiana krajobrazu Dolnego Miasta to również zmiana wyglądu zabudowy, a także wprowadzenie nowej. Wciąż możemy obserwować kamienice, które swoim wyglądem nie przyciągną naszej uwagi, jednak jest ich coraz mniej. Bardzo istotnym aspektem rewitalizacji było zachowanie dawnego charakteru dzielnicy, przy jednoczesnym wprowadzaniu nowych elementów.

Podczas renowacji starych kamienic, starano się zachować ich pierwotny kształt oraz kolorystykę. Do istniejącej zabudowy mieszkalnej wprowadzono nową z zastrzeżeniem, by kształt i wygląd nie odbiegał od sąsiadujących budynków. Dlatego też powstają nowe budynki, które wkomponowane są w elementy pozostałości po poprzednich kamienicach.

By jak najlepiej zachować walory estetyczne dawnej architektury, wykorzystywane są fronty dawnych kamienic. Podczas wyburzania dawnych budynków, decydowano się na zachowanie tych elementów. Również nowa zabudowa musiała wpisywać się w charakter Dolnego Miasta.

Tu warto przyjrzeć się budowie, która służy obecnie za DPS. Kolorystyka elewacji, a także kubatura budynku są nawiązaniem do jego pierwotnej charakterystyki. Przykładem zmian Dolnego Miasta jest także przeistoczenie dawnego szpitala w hotel. Ten zabieg można odebrać jako chęć otwarcia się nie tylko na mieszkańców, ale też na osoby przybywające z zewnątrz.

Trwa rewitalizacja Dolnego Miasta w Gdańsku. Dzielnica przec...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki