Trwa próbne układanie nawierzchni na Długim Targu. Czy nowa kostka zyska akceptację pomorskiego konserwatora zabytków?

Karol Uliczny
Karol Uliczny
19 kwietnia rozpoczęto układanie fragmentu próbnej nawierzchni z kostki kamiennej na Długim Targu w Gdańsku. Jeśli jej wygląd oraz funkcjonalność zostaną zaakceptowane przez pomorskiego konserwatora zabytków, jeszcze w tym roku może ruszyć układanie kostki na lwiej części Długiego Targu.

Rozmowy na temat wymiany nawierzchni Długiego Targu toczą się z Pomorskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków od dwóch lat. Początkowo zaakceptowana przez poprzedniczkę Igora Strzoka koncepcja, zakładająca wyłożenie centralnej części Głównego Miasta granitowymi płytami oraz czerwoną kostką, została wstrzymana w sierpniu 2019 r. Konserwator określił ją jako „szkodliwą dla charakteru najbardziej reprezentacyjnej ulicy zabytkowego wnętrza urbanistycznego”.

Nawierzchnia ma dawać komfort pieszym

W październiku 2020 r., po kilkukrotnym odrzuceniu propozycji przedstawionej przez GZDiZ, Igor Strzok wskazał materiał możliwy do użycia podczas przyszłych prac.

- Wymogiem konserwatora było również ułożenie próbnej nawierzchni na fragmencie ulicy. Dlatego też, w pobliżu fontanny Neptuna, na jednym z pól o wymiarach 5m na 5m, tworzących kompozycję nawierzchni Długiego Targu, rozpoczęły się prace związane z układaniem nawierzchni – mówi Magdalena Kiljan, rzeczniczka prasowa Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni.

Na testowym fragmencie układana jest kostka o wymiarach 10-12 cm szerokości, 18-20 cm długości i 10 cm grubości, o ciętym oraz uszorstnionym poprzez groszkowanie licu.

- Do ułożenia nawierzchni zostanie wykorzystany skandynawski bohus o drobnym uziarnieniu, ciepłej tonacji kolorystycznej i pastelowych odcieniach. Zastosowany materiał dobrany został pod kątem spełnienia wymagań antypoślizgowych – dodaje rzeczniczka GZDiZ. - Zależy nam, aby nowa nawierzchnia była funkcjonalna i dawała maksymalny komfort pieszym, w tym także osobom niepełnosprawnym czy rodzicom z dziećmi w wózkach.

Obecną nawierzchnię ul. Długi Targ stanowią zarówno płyty granitowe, jak i kostka kamienna. W efekcie eksploatacji część płyt posiada pęknięcia i wyszczerbienia.

Przebudowa Drogi Królewskiej w Gdańsku. Gdański Zarząd Dróg ...

Wymiana jeszcze w tym roku?

Próbny fragment zostanie oceniony przez PWKZ w zakresie typu, faktury i kolorystyki kostki. Musi ona również spełniać wymagania konserwatorskie, uwzględniając historyczny charakter reprezentacyjnej ulicy Gdańska i jej zabudowy wpisanej do rejestru zabytków. Jeśli zostanie zaakceptowana, możliwe będzie ogłoszenie przetargu oraz wybór wykonawcy. Przypomnijmy, że zgodnie z ustaleniami z konserwatorem, nawierzchnia wymieniona zostanie na środkowym pasie ulicy pomiędzy słupami oświetlenia. Zewnętrzna przestrzeń między latarniami a fasadami budynków zostanie wyłożona granitowymi kostkami o rozmiarach 11 na 9 cm. Dziś stanowią one wypełnienia po pękających płytach obecnej nawierzchni ulicy.

Optymistyczny wariant zakłada zakończenie prac w przyszłym roku.

Przebudowa Drogi Królewskiej w Gdańsku. Tak za kilka lat ma wyglądać odnowiony "Salon Gdańska"

Przebudowa Drogi Królewskiej w Gdańsku. Tak za kilka lat ma ...

Przebudowa Drogi Królewskiej w Gdańsku

NIESAMOWITE BUDYNKI Z HISTORIĄ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie