Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trwa próbne układanie nawierzchni na Długim Targu. Czy nowa kostka zyska akceptację pomorskiego konserwatora zabytków?

Karol Uliczny
Karol Uliczny
19 kwietnia rozpoczęto układanie fragmentu próbnej nawierzchni z kostki kamiennej na Długim Targu w Gdańsku. Jeśli jej wygląd oraz funkcjonalność zostaną zaakceptowane przez pomorskiego konserwatora zabytków, jeszcze w tym roku może ruszyć układanie kostki na lwiej części Długiego Targu.

Rozmowy na temat wymiany nawierzchni Długiego Targu toczą się z Pomorskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków od dwóch lat. Początkowo zaakceptowana przez poprzedniczkę Igora Strzoka koncepcja, zakładająca wyłożenie centralnej części Głównego Miasta granitowymi płytami oraz czerwoną kostką, została wstrzymana w sierpniu 2019 r. Konserwator określił ją jako „szkodliwą dla charakteru najbardziej reprezentacyjnej ulicy zabytkowego wnętrza urbanistycznego”.

Nawierzchnia ma dawać komfort pieszym

W październiku 2020 r., po kilkukrotnym odrzuceniu propozycji przedstawionej przez GZDiZ, Igor Strzok wskazał materiał możliwy do użycia podczas przyszłych prac.

- Wymogiem konserwatora było również ułożenie próbnej nawierzchni na fragmencie ulicy. Dlatego też, w pobliżu fontanny Neptuna, na jednym z pól o wymiarach 5m na 5m, tworzących kompozycję nawierzchni Długiego Targu, rozpoczęły się prace związane z układaniem nawierzchni – mówi Magdalena Kiljan, rzeczniczka prasowa Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni.

Na testowym fragmencie układana jest kostka o wymiarach 10-12 cm szerokości, 18-20 cm długości i 10 cm grubości, o ciętym oraz uszorstnionym poprzez groszkowanie licu.

- Do ułożenia nawierzchni zostanie wykorzystany skandynawski bohus o drobnym uziarnieniu, ciepłej tonacji kolorystycznej i pastelowych odcieniach. Zastosowany materiał dobrany został pod kątem spełnienia wymagań antypoślizgowych – dodaje rzeczniczka GZDiZ. - Zależy nam, aby nowa nawierzchnia była funkcjonalna i dawała maksymalny komfort pieszym, w tym także osobom niepełnosprawnym czy rodzicom z dziećmi w wózkach.

Obecną nawierzchnię ul. Długi Targ stanowią zarówno płyty granitowe, jak i kostka kamienna. W efekcie eksploatacji część płyt posiada pęknięcia i wyszczerbienia.

Przebudowa Drogi Królewskiej w Gdańsku. Gdański Zarząd Dróg ...

Wymiana jeszcze w tym roku?

Próbny fragment zostanie oceniony przez PWKZ w zakresie typu, faktury i kolorystyki kostki. Musi ona również spełniać wymagania konserwatorskie, uwzględniając historyczny charakter reprezentacyjnej ulicy Gdańska i jej zabudowy wpisanej do rejestru zabytków. Jeśli zostanie zaakceptowana, możliwe będzie ogłoszenie przetargu oraz wybór wykonawcy. Przypomnijmy, że zgodnie z ustaleniami z konserwatorem, nawierzchnia wymieniona zostanie na środkowym pasie ulicy pomiędzy słupami oświetlenia. Zewnętrzna przestrzeń między latarniami a fasadami budynków zostanie wyłożona granitowymi kostkami o rozmiarach 11 na 9 cm. Dziś stanowią one wypełnienia po pękających płytach obecnej nawierzchni ulicy.

Optymistyczny wariant zakłada zakończenie prac w przyszłym roku.

Przebudowa Drogi Królewskiej w Gdańsku. Tak za kilka lat ma wyglądać odnowiony "Salon Gdańska"

Przebudowa Drogi Królewskiej w Gdańsku. Tak za kilka lat ma ...

Przebudowa Drogi Królewskiej w Gdańsku

NIESAMOWITE BUDYNKI Z HISTORIĄ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki