Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trudne pytania o budowę kompostowni na Szadółkach

Maciej Pietrzak
Maciej Pietrzak
W zeszłym tygodniu informowaliśmy o złożeniu do sądu wniosku o upadłość przez generalnego wykonawcę hermetycznej kompostowni w gdańskim Zakładzie Utylizacyjnym. Po tekście pojawiły się pytania o kulisy wyboru podmiotu borykającego się z problemami finansowymi.

Przypomnijmy, że jak podkreślały kilka dni temu władze Gdańska i ZU na Szadółkach, niespodziewany problem na finiszu budowy kompostowni (jest gotowa niemal w 100 proc.), nie zagrozi startowi jej funkcjonowania jeszcze jesienią. Konieczne do eksploatacji obiektu formalności oraz testy nowoczesnej instalacji ma przeprowadzić grupa ok. 30 podwykonawców pracujących dotychczas przy inwestycji.

Po informacjach o problemach Głównego Wykonawcy - konsorcjum firm Aquacoms, Ekonova i Eko Tech Warszawa (wniosek o upadłość złożyła ta ostatnia, będąca liderem) otrzymaliśmy list od Czytelnika, który wskazuje kontrowersje wokół wyboru konsorcjum.

- Już w momencie podpisywania umowy z konsorcjum, jeden z jego członków firma Aquacoms, była pod zarządem komisarycznym wyznaczonym przez sąd, czyli de facto w procesie upadłościowym o czym Zakład Utylizacyjny wiedział, ale zrobił wszystko, żeby wyrzucić tańsze oferty znanych, stabilnych finansowo firm i wybrać bankruta - napisał pan Jakub (nazwisko do wiadomości redakcji).

W czerwcu wykonawca kompostowni wystąpił także o tzw. waloryzację kontraktu, czyli za swoje usługi zażądał poza kwotą ustaloną w umowie - ponad 36 mln zł - jeszcze dodatkowe 1,6 mln. Argumentem była sytuacja na rynku budowlanym i znacznie wyższe niż w zeszłym roku, gdy budowa ruszała koszty pracy. Ostatecznie sprawę rozstrzygnęła komisja rozjemcza i stanęło na kwocie 1,4 mln zł.

- To zastanawiające wobec tego, że w kontrakcie był zapis o tym, że 30 proc. płatności będzie dokonane dopiero po zakończeniu inwestycji i udokumentowaniu poprawności działania instalacji... - dodaje nasz Czytelnik.

- Wybór konsorcjum firm Aquacoms, Ekonova i Eko Tech Warszawa został dokonany na podstawie przeprowadzonego postępowania przetargowego i ostatecznie potwierdzony orzeczeniem Krajowej Izby Odwoławczej. Należy podkreślić, że zanim do tego wyboru i podpisania umowy doszło, przed KIO toczyło się wiele postępowań odwoławczych, wszystkie zostały umorzone lub oddalone. Działamy w ramach prawa zamówień publicznych, które określa ściśle co wolno zamawiającemu. Kluczowym kryterium w procesie przetargowym było doświadczenie oferentów w realizacji podobnych zadań. Dokumentacja oferenta oraz raporty o stanie spółek przed rozpoczęciem realizacji inwestycji nie dawały podstaw do odrzucenia oferty w świetle obowiązujących przepisów. Możliwość waloryzacji kontraktu była przewidziana jego zapisami - odpowiada Iwona Bolt, rzecznik prasowy ZU.

Władze miasta zapewniają, że kompostownia zostanie uruchomiona jeszcze jesienią br.

POLECAMY NA STREFIE BIZNESU:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki