Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trójmiejskie kina plenerowe. Na dachu teatru i na plaży

Henryk Tronowicz
Pokazy filmowe w Teatrze Szekspirowskim odbywać się będą nie na ruchomej części dachu, ale teatralnym Tarasie
Pokazy filmowe w Teatrze Szekspirowskim odbywać się będą nie na ruchomej części dachu, ale teatralnym Tarasie materiały prasowe
W imponujący sposób w okresie wakacyjnym rozszerzane są w Trójmieście szanse na obcowanie z filmami o uznanej klasie artystycznej. Można bowiem je oglądać nie w standardowych salach kinowych, lecz na świeżym powietrzu.

Oto oprócz odbywających się od pięciu lat wtorkowych projekcji w Kinie Letnim w Orłowie, od bieżącego sezonu wartościowe dzieła z światowego repertuaru będzie można oglądać także na... dachu Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego (tu trzeba od razu uspokoić: nie na legendarnej ruchomej części dachu GTS, lecz na jego Tarasie).

Soboty pod niebem gdańskiej Starówki

Cykl sobotnich pokazów kina plenerowego na dachu GTS trwać będzie od 25 czerwca do 27 sierpnia br. Pokazy zainauguruje nagrodzony Oscarem film Alejandro Gonzáleza Ińárritu „Birdman”. Przypomnijmy, jest to dzieło pełne humoru i sarkazmu, obraz odsłania kulisy środowiska scen nowojorskich, z Michaelem Keatonem w roli głównej.

W lipcu i sierpniu można będzie też na przykład obejrzeć kultowy film Noah Baumbacha „Frances Ha”, uznawany za późną perełkę francuskiej Nowej Fali, także francuski współczesny melodramat „Moja miłość”, reż. Maďwenn Le Besco, z Vincentem Casselem i Emmanuelle Bercot. Do dzieł ważnych zalicza się uznany za najlepszy hiszpańskojęzyczny film roku „El Clan” Pablo Trapero, thriller portretujący zmiany ustrojowe w Argentynie na początku lat 80. Będzie okazja obejrzenia uhonorowanego Europejską Nagrodą Filmową „Wielkiego piękna” Paolo Sorrentino - zabawnego portretu elit towarzyskich współczesnego Rzymu, przywołującego poetykę twórczości Federico Felliniego. Doskonale ogląda się hinduski film „Smak Curry” w reż. Ritesha Batry - historię dwójki samotnych ludzi we współczesnym Mumbaju, których perypetie splata ze sobą kulinarna... pomyłka.

Do dzieł unikatowych zaliczają się „Taxi - Teheran” Jafara Panahiego z Iranu, a także polski oryginalny w formie film „11 minut” Jerzego Skolimowskiego.

Sobotnie pokazy na dachu GTS będą rozpoczynać się o godz. 21:30.

Więcej informacji:www.kinonaszekspirowskim.pl

Wtorki z widokiem na Zatokę Gdańską

Cykl wtorkowych pokazów w Kinie Letnim w Orłowie trwać będzie od 28 czerwca do 16 sierpnia br. Cykl rozpocznie projekcja obsypanego hiszpańskimi Oscarami (Nagrodami Goya) hiszpańskiego filmu Alberto Rodrigueza „Stare grzechy mają długie cienie”, którego akcja rozgrywa się w roku 1980, a więc po obaleniu dyktatury generała Franco. Fabuła osnuta jest wokół wątku kryminalnego. W tajemniczych okolicznościach w prowincjonalnym miasteczku na południu kraju znikają dwie nastolatki. Do rozwiązania sprawy zostają wyznaczeni dwaj śledczy z centrali...

Wśród tytułów kolejnych warto zwrócić uwagę na brutalny francuski dramat „Imigranci” Jacquesa Audiarda (Złota Palma ubiegłorocznego festiwalu w Cannes), dotykający coraz bardziej aktualnego problemu asymilacji obcokrajowców przybywających do Europy w poszukiwaniu warunków lepszego życia. Walory dokumentalne cechują „Sól ziemi” Juliano Salgado i Wima Wendersa (prod. Brazylia, Francja, Włochy). Salgado, brazylijski fotograf, przez 40 lat dokumentował na wszystkich kontynentach konflikty wojenne, klęski głodu i losy przymusowych emigrantów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki