Trójmiejskie kąpieliska gotowe do sezonu

  Trójmiejskie kąpieliska gotowe do sezonu

  Agata Cymanowska, Mariusz Jabłoński

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Gdańsk w najbliższy poniedziałek, Gdynia w sobotę 21 czerwca, a Sopot trzy dni później rozpoczynają sezon na plażach. Sprawdziliśmy, czego mogą się spodziewać wypoczywający.
  Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Gdańsku będzie w tym sezonie prowadził pięć kąpielisk strzeżonych, o długości 1,4 km linii brzegowej. Brzeźno, Sobieszewo, Orle, Stogi i Jelitkowo będą strzeżone codziennie, od godz. 9.30 do 17.30.

  Oprócz 58 ratowników, którzy będą czuwać nad bezpieczeństwem wypoczywających, w Brzeźnie, Jelitkowie, na Stogach i w Sobieszewie będzie można liczyć na pomoc sanitariuszy. Na każdym kąpielisku czuwała będzie ponadto trzyosobowa grupa szybkiego reagowania, która po otrzymaniu sygnału o zagrożeniu natychmiast wypłynie łodzią motorową na ratunek. A do dyspozycji ratownicy będą mieli cztery łodzie motorowe z wyposażeniem oraz quada, w Brzeźnie szybki skuter wodny z pływającą platformą do ratowania ludzi. Na każdym kąpielisku wydzielony zostanie akwen dla grup kolonijnych i brodziki dla dzieci.

  Kąpieliska Brzeźno i Stogi są monitorowane i tak jak pozostałe (oprócz Jelitkowa) wyposażone w "opłukiwacze" ze słodką wodą. W piłkę siatkową można pograć przy gdańskim molu, w Sobieszewie i na Stogach, gdzie przygotowano również boisko do piłki nożnej plażowej. Na wszystkich plażach są ogólnodostępne toalety.

  Plaże od granicy z Sopotem po Świbno codziennie w godzinach porannych sprzątać będzie firma Bromix. - Ponadto od 15 czerwca do końca sierpnia, w godz. 9-20, wyznaczone osoby będą dbały o czystość plaż - dodaje Marek Gotartowski, zastępca dyrektora MOSiR.

  Przy molu w Brzeźnie oraz przy głównym wejściu na kąpielisko na Stogi ustawiono pojemniki do selektywnej zbiórki śmieci. Tam też będą wypożyczalnie tzw. rożków, czyli pojemników na drobne odpadki. - Na rowerzystów czekać będą stojaki na rowery - zachęca Gotartowski. - Na razie będzie ich sześć, każdy na 10 rowerów.

  Gdyński Ośrodek Sportu i Rekreacji prowadzić będzie cztery kąpieliska strzeżone, o długości 600 m linii brzegowej - Gdynia Śródmieście, Redłowo, Babie Doły i Orłowo. Nad bezpieczeństwem w godz. 9.30-17.30 będzie czuwało codziennie 24 ratowników. - Na każdym kąpielisku będzie dyżurował też ratownik medyczny - mówi Sylwia Mathea-Chwalczewska, kierownik obiektów morskich. - Dla dzieci na plaży w Śródmieściu przygotowaliśmy plac zabaw. Dorośli mogą wyczarterować jacht lub wziąć udział w kursie nurkowania. Poprawiło się zaplecze sanitarne, dzięki oddanemu kilka dni temu budynkowi na plaży w Śródmieściu. Jest w nim pięć toalet, prysznice i przebieralnia. Na plażach w Orłowie i Babich Dołach ustawiliśmy kabiny toi-toi. W Redłowie są dwie toalety.

  Sprzątaniem plaż zajmuje się firma, która usuwa odpadki ręcznie oraz mechanicznie przesiewa piach i usuwa glony.

  - Prowadzimy badania wody, ich wyniki ogłosimy 20 czerwca - informuje Marian Piaskowski z gdyńskiego Sanepidu. - Wszystko wskazuje na to, że w zatoce będzie można się kąpać. Jedynie plaża w Orłowie będzie zamknięta na odcinkach po 300 m po obu stronach rzeki Kaczej, wpływają tam zanieczyszczone wody deszczowe.

  W Sopocie nad bezpieczeństwem będzie czuwało, w godz. 9.30-17.30, 50 ratowników, na odcinku 1200 m linii brzegowej. Pozostałe 3600 m plaży będzie patrolowane przez 20 wolontariuszy. Ponadto będzie pływała łódź motorowa z lekarzem na pokładzie. Na sopockich plażach toalety znajdują się tylko w lokalach gastronomicznych.

  W Sopocie odbyły się dwa przetargi na wyłonienie firmy do kompleksowego sprzątania plaż. Nikt się nie zgłosił. Dlatego wybrano trzy firmy do sprzątania ręcznego, mechanicznego przesiewania piachu i usuwania glonów.

  Planowane jest zorganizowanie przedszkola na plaży. - Wszystko zależy od tego, czy uda nam się pozyskać pracowników - zastrzega Kazimierz Zalewski, kierownik plaży.- Byłaby to ogromna wygoda dla rodziców.


  Kąpielisko tylko z atestem

  Łukasz Iwański, starszy ratownik i kierownik kąpieliska na Stogach. Jako ratownik pracuje od 12 lat.

  Kąpać należy się wyłącznie w miejscach do tego wyznaczonych. Mają one odpowiednie atesty, jeśli chodzi o strukturę dna morskiego. Nigdy nie należy wchodzić do wody bezpośrednio po jedzeniu, a tym bardziej po spożyciu alkoholu. Plażowicze powinni stosować się do poleceń ratowników. Jeśli jest zakaz kąpieli, to na pewno nie bez powodu i dotyczy całej długości akwenu.
  Rodzice i opiekunowie powinni przez cały czas zwracać uwagę na dzieci, nie pozwalać im bez opieki wchodzić do wody. Nieraz ratowałem dzieci, które bawiły się na brzegu, a fala zabierała je do morza. Poza tym na plaży, gdy jest tłoczno, maluchy często się gubią.
  Nie wolno również przebywać zbyt długo na słońcu ani w wodzie. Dobrze mieć też czapkę na głowie.
  Dla osób, które nie potrafią pływać, kąpielisko wyznaczone jest do żółtych boi - woda ma tam głębokość 1,2 metra, a dla tych, którzy potrafią pływać - do czerwonych boi, gdzie woda sięga czterech metrów głębokości. Lepiej nie wypływać poza boje, łatwo przecenić swoje możliwości i może być problem z powrotem do brzegu.
  Obowiązuje całkowity zakaz kąpieli przy jakicholwiek budowlach w wodzie, takich jak na przykład molo.


  To będzie czysty sezon

  Leszek Paszkowski, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Gdańsku.

  Spełniamy normy czystości wody, rozstrzygnęliśmy również przetarg na sprzątanie plaż i w związku z tym zapowiada nam się znacznie bardziej czysty sezon. Zwiększyliśmy poza tym liczbę oraz pojemność koszy na śmieci, częściej - przynajmniej sześciokrotnie w sezonie - będzie przesiewany piasek. Po raz drugi zajmiemy się dystrybucją tak zwanych rożków, czyli specjalnych pojemników na niedopałki papierosów czy kapsle. Przygotowaliśmy takich rożków dwa tysiące. Będą do nabycia za kaucją w Brzeźnie i na Stogach. Glony będą usuwane na bieżąco, według określonych procedur. Zwiększyła się też powierzchnia gdańskich plaż przez refulację, a więc ich poszerzenie, którego dokonaliśmy w ubiegłym roku od wejścia numer 78 aż po molo w Brzeźnie. Im dalej od centrum miasta, tym kąpieliska są bardziej czyste. Najwyższe standardy spełnia plaża na Stogach, która jest jedną z najlepszych w
  Trójmieście. Staraliśmy się o uzyskanie międzynarodowego wyróżnienia Błękitnej Flagi dla tego kąpieliska, ale nie otrzymaliśmy go nie ze swojej winy. Stogi spełniają wymogi zarówno pod względem czystości wody, jak i infrastruktury, a także dodatkowych programów edukacyjnych. Z kolei Sobieszewo polecam tym, którzy preferują wypoczynek rodzinny.


  Plaże zatętnią życiem

  Dariusz Schwarz, zastępca dyrektora Gdyńskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.

  W tym roku firmy, które zamierzają się reklamować na gdyńskich plażach, będą organizowały w zamian różne imprezy kulturalne i sportowe dla osób wypoczywających na kąpieliskach.
  Nie będzie, tak jak w poprzednich latach,
  roznoszenia ulotek, co bardzo denerwowało ludzi.
  Ulotki, poza tym, zaśmiecały plaże.
  Jak co roku
  planujemy organizować turnieje piłki siatkowej i piłki nożnej na plaży w Śródmieściu.
  Dla zwycięzców zostaną przygotowane atrakcyjne nagrody w postaci sprzętu sportowego.
  Jestem spokojny
  o bezpieczeństwo plażowiczów, ponieważ pilnować ich będą doświadczeni ratownicy, w których cały rok inwestujemy.
  Poza sezonem ratownicy trenują na basenie, dlatego latem są w doskonałej formie.
  Będziemy też, wspólnie z miastem, organizować wiele imprez kulturalnych, dlatego każdego dnia na gdyńskich plażach będzie się działo
  coś atrakcyjnego.
  Zaproponujemy
  program dla starszych i młodszych. Gdyńskie plaże będą tętniły życiem.
  Szczegółowy plan imprez kulturalnych i sportowych zostanie zamieszczony na stronach internetowych: www.gosirgdynia.pl oraz www.gdynia.pl.


  Plażowicze do nas wrócą

  Marcin Wargin, pełniący obowiązki dyrektora Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Sopocie.

  Żeby zwiększyć bezpieczeństwo w czasie sezonu letniego, od tego roku sopocki MOSiR, wraz z Wodnym Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym, rozpoczął dyżury ratownicze.
  W zależności od warunków atmosferycznych będą pełnione na łodzi motorowej lub skuterze wodnym z platformą.
  Podczas wysokiej fali plaże będą patrolowane przez ratowników poruszających się na quadzie. Zapewniam, że tegoroczny sezon plażowy nie będzie nudny. Przygotowaliśmy moc atrakcji w postaci koncertów zespołów muzycznych oraz imprez sportowych. Planujemy zorganizowanie wyścigu pływackiego dookoła mola, turnieje piłki siatkowej i piłki nożnej na plaży. Będą przeprowadzane podstawowe
  szkolenia dla dzieci z zasad żeglarstwa i bezpieczeństwa na wodzie. Odpłatnie będzie również można przejść szkolenie z pływania na desce oraz katamaranie.
  Na pewno wielu mieszkańców Trójmiasta i turystów skorzysta z proponowanych przez nas imprez kulturalnych i sportowych. Sopot będą wspominać bardzo miło i z pewnością dzięki temu wrócą do nas. Szczegółowe informacje dotyczące imprez organizowanych na plażach będą zamieszczane na naszej stronie internetowej www.mosir.sopot.pl.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo