Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Trójmiejska odsłona Baltic Sea Festival (11.09.2021). Koncert i spotkania. Gośćmi będą Jacek Dehnel i Piotr Tarczyński

Anna Szałkowska
Anna Szałkowska
11 września w Gdańsku odbędzie się trójmiejska odsłona Baltic Sea Festival. Na zdjęciu Jacek Dehnel, który będzie gościem tego wydarzenia
11 września w Gdańsku odbędzie się trójmiejska odsłona Baltic Sea Festival. Na zdjęciu Jacek Dehnel, który będzie gościem tego wydarzenia WOJCIECH WOJTKIELEWICZ
11 września w Gdańsku odbędzie się trójmiejska odsłona Baltic Sea Festival, którego organizatorem jest Nadbałtyckie Centrum Kultury. Tematem przewodnim części muzycznej będzie twórczość polskich kompozytorek, a solistom będzie towarzyszyć Polska Filharmonia Kameralna Sopot pod batutą Maestro Wojciecha Rajskiego. Ważną częścią festiwalu będzie „Art as Resistance” - spotkanie poświęcone twórczości, kryjących się pod pseudonimem Maryla Szymiczkowa artystów: Jacka Dehnela i Piotra Tarczyńskiego. Widzowie zobaczą też transmisję koncertu z Berwaldhallen.

Östersjöfestivalen/Baltic Sea Festival to prestiżowy festiwal muzyki klasycznej, organizowany przez Radio Szwedzkie od 2002 r. To festiwal muzycznych przeżyć i inspirujących rozmów, gdzie spotykają się emocje i siła myśli. Podczas tego wydarzenia staramy się dyskutować o nowych pomysłach, pogłębiać doświadczenia artystyczne i budować poczucie wspólnoty wokół Morza Bałtyckiego. To również jeden z największych i najważniejszych festiwali muzyki klasycznej w Europie z udziałem światowej klasy artystów, orkiestr i dyrygentów z regionu Morza Bałtyckiego. We współpracy z innymi placówkami kulturalnymi w regionie Morza Bałtyckiego przedstawia dyskusje między wybitnymi postaciami z dziedziny muzyki, polityki i ekologii. Celem jest otwarcie świadomości publiczności na środowisko Morza Bałtyckiego poprzez emocjonalną siłę muzyki.

Pomysł na Festiwal Morza Bałtyckiego zrodził się na początku 2000 roku, kiedy dyrygent i kompozytor Esa-Pekka Salonen musiał powstrzymać swoje dzieci przed pływaniem w Morzu Bałtyckim z powodu zakwitu sinic. Co mógłby zrobić jako muzyk dla regionu Morza Bałtyckiego? Z odpowiedzi na to pytanie, na spotkaniu z dyrygentem Valerym Gergievem, dyrektorem artystycznym i naczelnym Teatru Maryjskiego w Sankt Petersburgu, a także ówczesnym dyrektorem generalnym Berwaldhallen, Michaelem Tydénem, ​​narodził się Baltic Sea Festival.

Tegoroczna edycja Festiwalu odbędzie się pomiędzy 9 a 18.09.2021 a jego Trójmiejska odsłona 11.09.2021. Miejsce wydarzenia: Nadbałtyckie Centrum Kultury - Centrum św. Jana
Start: 17.00
Wstęp: BILETY do nabycia na www.nck.interticket.pl oraz przed koncertem od godz. 18.00 w Centrum św. Jana w Gdańsku.

PROGRAM
17.00  – KONCERT

Tematem przewodnim części muzycznej Baltic Sea Festival będzie twórczość polskich kompozytorek. Dzieła te są mało znane nawet w Polsce, a równie wartościowe, co utwory popularnie grywane w salach koncertowych. Wyborem repertuaru chcemy podkreślić kulturotwórczą rolę kobiety w dziedzictwie kulturalnych naszego kraju. W programie znalazły się dzieła Marii Szymanowskiej, Grażyny Bacewicz, Elżbiety Sikory i Anny Rocławskiej-Musiałczyk. Chronologiczne przedstawienie utworów pozwoli pokazać przekrój i różnorodność tej twórczości. Do współpracy zaprosiliśmy troje solistów: Monikę Kaźmierczak na carillonie, Macieja Kułakowskiego na wiolonczeli oraz Krzysztofa Komendarek-Tymendorfa na altówce. Solistom towarzyszyć będzie Polska Filharmonia Kameralna Sopot pod batutą Maestro Wojciecha Rajskiego.
Podczas koncertu zaprezentowane zostaną zarówno wykonania na żywo, jak i wcześniej nagrane utwory, w których tle ukazane zostaną najważniejsze kulturalnie miejsca Gdańska. Koncert zostanie zarejestrowany i będzie można ponownie odtworzyć go w wersji polskiej i angielskiej 15.09.2021 na platformie Festiwalu: https://www.berwaldhallen.se/en/balticseafestival/ i kanałach społecznościowych NCK.
 
18.00 – ROZMOWA
Rozmowa „Art as Resistance” to spotkanie poświęcone twórczości, kryjących się pod pseudonimem Maryla Szymiczkowa artystów: Jacka Dehnela i Piotra Tarczyńskiego. Literaci będą mieli okazję wypowiedzieć się na tematy związanie z ich wizją sztuki, jej roli w czasach przesiąkniętych granicami. Rozmowę moderować będzie Anna Dziewit-Meller – polska pisarka i dziennikarka. Wierzymy, że taki dobór uczestników rozmowy będzie ich wzajemnie inspirował i przyczyni się do powstania ciekawych wniosków, płynących z nowatorskiego, ale i pełnego wiedzy historycznej spojrzenia naszych gości.
Rozmowa dostępna będzie również w streamingu angielskim oraz w odtworzeniu 15.09.2021 na kanałach społecznościowych NCK.
 
19.00 – TRANSMISJA KONCERTU Z BERWALDHALLEN (SZTOKHOLM)
Od barokowego uniwersum Bacha do kosmosu Strawińskiego.
Wystąpią: główny dyrygent gościnny Klaus Mäkelä, który prowadzi Orkiestrę Symfoniczną Szwedzkiego Radia, światowej sławy baryton Peter Mattei i legendarny wiolonczelista Miklós Perényi. Będzie to wspaniały koncert z muzyką powstałą na przestrzeni wieków. Ponadto Chór Szwedzkiego Radia wykona cudownie piękny Nach dir, Herr, verlanget mich Bacha.
 
GOŚCIE:
Jacek Dehnel (ur. w 1980 w Gdańsku) - poeta, prozaik, tłumacz. Wydał m.in. osiem tomów poetyckich, przekłady, pięć powieści i kilka tomów krótszych próz. Laureat m.in. Nagrody Kościelskich (2005) i Paszportu Polityki (2006).
Piotr Tarczyński (ur. w 1983 w Krakowie) - historyk i tłumacz, doktorat z amerykanistyki obronił na Uniwersytecie Jagiellońskim. Teksty o amerykańskiej polityce i popkulturze publikował m.in. w "Kulturze Liberalnej", "Tygodniku Powszechnym" i OKO.press. Współprowadzi "Podkast amerykański".

Mieszkają w Warszawie. Wspólnie - pod pseudonimem Maryla Szymiczkowa - piszą serię kryminałów o profesorowej Szczupaczyńskiej, dziejących się pod koniec XIX wieku w Krakowie. Dotychczas ukazały się cztery tomy ("Tajemnica Domu Helclów", "Rozdarta zasłona", "Seans w Domu Egipskim" i "Złoty róg").

od 12 lat
Wideo

Płomień Solidarności z Ukrainą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki